09 detsember, 2017

Paganama Facebook

Hakkasin täna mõtlema, et miks mul üldse Facebook'i konto on? Juba ammu ei näe ma uudisvoos ühtegi huvitavat asja, üliharva kui mõni sõber postitab endast või oma tegemistest pilte (need kes iga päev täpselt ühesuguseid selfie'sid üles panevad või "ahh, kuidas ma armastan oma uhiuut IPhone X'i, aitäh musiii" (telefoni ja karbi pilt kõrval) tüüpi sissekandeid teevad, olen juba varasemalt ära blokeerinud), haruharva kirjutab keegi huvitava jutukese, tähelepaneku või oma lapse tsitaadi (jällegi, ainult üks on alles jäänud, kelle lapse tsitaadid päriselt naljakad on - tsau Elis!).

No ja mida ma siis näen - reklaami. Hunnikutes reklaami. Kunagi kurtsin blogis, et mind ajab see hulluks ja keegi hea inimene soovitas FB Purify'd. Imeline asi, pooled õudused blokeeris kohe ära - need, mida feissar ise peale surus. Aga mu enda sõbralisti liikmete poolt postitavat jama ei suuda see hallata.

No ja sõbrad postitavad mitut tüüpi asju:

1. Oma huviala või ettevõttega seonduvat - arusaadav, väidetavalt töötab FB reklaam päris tõhusalt. Ja võib-olla töötaks minu peal ka kui ma Eestis elaks ja saaks minna juuksurisse, maniküüri, trenni, massaaži või sõbrale kuuluvasse söögikohta sööma. Aga ma ei saa. Natuke kaugeks jääb. Isegi kui lähemal elaksin, kujuneks tõenäoliselt lemmikkohad ja ainult sellepärast, et ühe konkreetse ettevõtte reklaam mul ülepäeviti "seinale" ilmub, ei pruugiks ma sinna sellevõrra tihemini sattuda.

Mul endal on ju ka huviala - blogimine. Aga ma tegin blogile eraldi lehe, postitasin vastava info Facebooki sõpradele ja kes tahtis, hakkas jälgima ning kes ei tahtnud, tõenäoliselt isegi ei tea/mäleta, et blogin. Rohkem ma neid sellega ei tüüdanud. Kolmandik sõbralisti liikmetest jälgib blogi lehte, kaks kolmandikku polnud huvitatud. See tähendab, et kui ma blogiposte hoopis isiklikule lehele postitaks, oleks see suurema osa inimeste jaoks eelkõige tüütu. Nagu minule endalegi kui pean ühe ja sama koha reklaami miljon korda nägema lihtsalt sellepärast, et mu sõber seda omab või seal töötab.

2. Loosid ja tarbijamängud - ma ei tea kui tulus see jagajatele on, kas võiduvõimalus on tõesti nii suur ja on neil kogu seda träni õigupoolest üldse vaja? Loose saab õnneks ühekaupa ära blokeerida, aga mis mind imestama paneb, on see kui palju neid tehakse! Blokid 10 ära, järgmine päev on 30 tükki asemele tulnud. Nagu mitme peaga lohe, kellel jäädki päid maha raiuma!

3. "Naljakad videod" või siis "huvitavad videod"- tavaliselt ei ole naljakad ega huvitavad.

4. Sünnipäevatervitused - võin eksida, aga kas vanasti ei olnud nii, et hommikul tuli teavitus "sõber sellel-ja-sellel on täna sünnipäev, saada oma soovid teele" ja sellega asi piirdus. Vist nägi mõnd õnnitlust ka (juhul kui õnnitleja oli samuti sinu sõbralisti liige?). Viimasel ajal olen märganud, et näen mingil põhjusel pea kõiki sellele inimesele saadetud soove! Natuke tüütuks läheb kui Kalle sünnipäeva puhul ilmub minu seinale 50x "õnne sünnipäevaks!". Iseenda sünnipäeval on natuke nagu isegi tore neid tervitusi lugeda, aga mind tõesti ei huvita viiskümmend minu jaoks võõrast inimest, kes kõik Kallet õnnitlevad. Sest ülehomme on sünnipäev Mallel ja siis juhtub täpselt sama. Miks see minu seinal ilmub???

5. Mälestuste jagamine - täna mõistsin, et aasta lõpp on ilmselgelt lähedal, sest FB on inimestele järjekordselt pakkunud võimaluse mälestusi jagada - juba õige mitu sõpra postitasid video oma selle aasta jooksul feissarisse postitatud piltidest. Võib-olla on iseendal neid huvitav uuesti üle vaadata, aga teistel minu meelest nii huvitav ei ole... Kui mul peaks tulema tunne, et mõni su pilt oli nii äge, et tahaks seda veel korra näha, siis lähen ja vaatan su kontolt.


Enamikke neist asjadest ei ole võimalik ära blokeerida ilma, et kõik sõbra poolt postitatava ära blokeeriks - ainus võimalus ongi jälgimine maha võtta. Kõige keerulisem on nendega, kes pooltel kordadel midagi huvitavat üles panevad ja ülejäänud pooltel täielikku sitta. Tahaks, et feissaril oleks rämpsufilter, mis saaks ise aru, kas tasub postitust teiste seinale lubada või mitte.

Ma olen aja jooksul sõbralistis kõvasti harvendustöid teinud ja paljud ära kustutanud, nii et mul nagunii ei ole seal tuhandet inimest, kellest poolte kohta isegi ei mäletaks, kust ma neid tunnen. Väga tore oleks allesjäänute kohta vahel midagi kuulda, näha kuidas nende lapsed kasvavad (okei, mitte iga päev, palun), millega nad ise tegelevad ja kuidas ajas muutunud on. Mis vist algselt oligi Facebook'i mõte... Aga ainult reklaami tuleb!

-

Kas teistel on ka sellised probleemid või keeb mul rasedusega hormoonikatel üle?

17 kommentaari:

 1. Mul on sama mure! Olen nii paljudelt inimestelt jälgimise maha võtnud, sest sealt tuli ainuõt jama. Aga nüüd on uudisvoos peaaegu vaid lehekülgede info-reklaam, kus veel jälgimine peal. Kui keegi midagi postitab, siis uudisvoogu jõuab see väga harva,sest rohkem jagatakse reklaami või mingit lehte muul põhjusel. Kerin ja kerin seda, aga midagi ei ole. Piltide puhul ongi üle mindud instagrammi, facebooki lisatakse harva.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ahjaa, Instagrammis on ju nüüd ka reklaamid! Ma juba pikalt imestasin, et vau, nii normaalne, et on vähemalt üks koht, kust kogu aeg reklaam vastu ei vaata, aga kauaks seda rõõmu ei jätkunud...

   Kustuta
 2. Lisa mind sõbraks, ma postitan laste naljakaid ütlemisi peamiselt :P

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aga postita hoopis siia kommentaaridesse, siis saavad teised ka osa!

   Kustuta
 3. Me ka oleme sõpradega sellest mitmel korral rääkinud, et fb hakkab käest ära minema. Ja nemad ei teadnud sellestki midagi, et iga postituse üleval paremas nurgas on väike nupuke, kust saab valida "näe vähem selliseid postitusi". Siis ju üldse ainult reklaamid ongi! Ma olen oma pealehe veidike paremaks saanud tänu sellele, aga jama jagatakse siiski liiga palju!

  VastaKustuta
 4. Anonüümne9/12/17 10:35

  Elan üksi, lapsed ilma peal laiali, vanemad surnud, sugulasi peaaegu pole. Minu jaoks on FB üks peamisi suhtlusvahendeid laste, veel elus olevate sugulaste ja sugulashingedega. Meie seltskond on üle keskmise intellektuaalne, nii et loose keegi ei jaga:) Kuna reisin harva ja elupaik ka üsna eraldatud kohas, siis oma lähedaste käekäigust saangi FBst igapäevast infot.

  VastaKustuta
 5. Facebooki on kolinud ka poliitikud ja kuigi see kaklemine sotsiaalmeedias on lapsik, siis on see samas ka veidi humoorikas jälgida. Linnaosade gruppides (ma olen ühes vaid) saab ka vahel meelelahutust. Lisaks veel mõndade arvamusliidrite avaldused ja blogijate tähelepanekud. Okei, mõne ürituse ja restorani kohta saab ka infot :)

  VastaKustuta
 6. Anonüümne9/12/17 14:17

  Seoses selle oma ettevõttega seounduvaga: töötasin sel suvel ühes päris tuntud Eesti ettevõttes, kus ülemused kohustasid jagada töötajatel seda jama, mis nad oma fbi lehe seinale postitasid. Isegi kui jagada ei tahtnud, siis kommenteerida või vähemalt likeda tuli kindlasti, keegi ei tahtnud hiljem seda sõimu ära kuulata. Seega kõik selle ettevõtte postitused on täis kommentaare, mis on töötajate endi kirjutatud. :D Minu arvates väga hale ja vastik, see on üks põhjustest, miks ma seal enam ei tööta.

  VastaKustuta
 7. Anonüümne9/12/17 18:08

  Reklaamidega on lihtne. Igakord kui näed, anna facebookile teada, et see on sulle ebaoluline või lausa solvav. Ja üllatus üllatus, näed lõpuks tõesti ainult neid reklaame, mis sind huvitavad. Pole mõtet reklaame ärataluda, tule anda tagasisidet, et asi on jama sinu jaoks. Ja kõik reklaamide jagada, neid saab mitte jälgida. Ühel hetkel facebooki reklaam enam ei toimi, inimene võib ju jagada, aga kui tema sõbrad teda enam ei jälgi, ei jõua see reklaam kuhugi.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma alguses tegingi seda, aga kui Purify installisin, siis see võttis absoluutselt kõik FB reklaamid ära. Alles jäid ainult need, mida sõbralisti liikmed ise jagavad, igasugu loosid näiteks.

   Kustuta
 8. Nii ongi, reklaami tuleb tuleb uksest-aknast! Kurvaks teeb tõesti see, et kui keegi sõpradest postitaski midagi huvitavat, siis ei pruugi seda üldse märgatagi, peab ikka pikalt scrollima, enne kui midagi leiad. Pigem vaatan ise instagrami, seal ütleb 1 pilt rohkem, kui ... FB-s olen aga ise täitsa vabatahtlikult ühe jama endale kaela tõmmanud. Sellega puutud Sa võibolla ise ka varsti kokku ;) See on laste riiete järelturg. Kasutatud riided, uued riided, erinevad müügigrupid, kus neid pakutakse. Aegajalt on muidugi huvitav teada, mis müügis. Müün ju ise ka vahest mõne asja! Aga enamus ajast on see hirrmus tüütu. Üle päeva luba lahkuda mõnest grupist, aga siis vaatan et oo, päris heahinnaga huvitav asi ;)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Müügigruppides ja muudes sellistes saab samuti jälgimise maha võtta. Mina tegin beebigrupiga nii, selles inglisekeelses tuli lihtsalt nii metsik hunnik postitusi kogu aeg peale, et ma midagi muud enam oma seinal ei näinudki. Võtsin jälgimise maha ja salvestasin selle grupi lehekülje omale bookmark'ide alla. Nüüd ei näe ma FB sirvides sellest grupist enam midagi ja kui bookmark'i peale vajutan, näen ainult beebigrupi asju. Nii et paar korda nädalas käin seal lugemas.

   Kustuta
 9. Anonüümne15/12/17 08:35

  Ma ka kunagi vihkasin neid loosijagajaid. Aga nüüd kodune olles ja nähes, kuidas üks tuttav 3x võitis, hakkasin ise ka jagama ja olen ka võitnud. Sõprade ees Facebookis vabandasin ja ütlesin, et võite mind ära blokkida :) Loomulikult ma ei jaga mingit "võida 1 kinopilet", "võida üks pizza Peetri pizzas" - need 4-eurosed ostud suudan ma ka ise teha. Aga lapsele mänguasju või riideid või kinkekaarte tahaks küll võita.
  Mul aga kõige jamam asi nende FB reklaamidega on see, et mulle viskab ette Soome reklaame soome keeles. Ma ei ole aastaid Soomes käinud. Aga see pidi tulenema sellest, et Iphone kuidagi lülitab ennast Soome serverisse (?) ja siis FB arvabki, et olen soomlane. Jube tüütu.

  VastaKustuta
 10. Minumeelest läks FB allamäge sellest ajast alates kui Timelineil hakkas nägema mida keegi teine laikinud on. Ma olen ise suurema osa ajast ikkagi Instagramis kuna ma lihtsalt ei viitsi seal FB lehel ``scrollida``, see ju värskendab ennast 10 x minutis ja .. mul lihtsalt ei ole aega.

  Paar nädalat tagasi nägin õudusega kuidas sõber oli INSTAGRAMIS mingit loosi laikinud ja jaganud...Eeeii! Ma elan need paar reklaami üle mis sinna tekkinud on aga kui see kohutav loosirahe Instasse ka nüüd trügib on aeg jälle uus koht oma piltide jaoks leida.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo ei! Ma polegi veel näinud, et inimesed Instas ise mingeid loose jagaks. Milleks ometi? Tuleb vist jah varsti mingi uus koht leida.

   Kustuta
 11. Kas soovite oma neeru müüa? Kas otsite võimalust müüa oma neer raha eest rahalise lagunemise tõttu ja te ei tea, mida teha, siis võtke meiega täna ühendust uffure'i haiglas ja (1 000 000, USA dollariga). Pakume neerudele.

  Meie haigla on spetsialiseerunud neeruhaiguste ravile ja tegeleme ka ostmise ja müügiga. Doonori neeru siirdamine koos vastava eluga. Asume India.usa ja Nigeerias. Kui olete huvitatud neerude ostmisest või müügist, võtke meiega ühendust

  email: uffurehospital33@gmail.com
  Ootan su vastust.

  VastaKustuta
 12. sattusin seda (veidi vanemat) postitust lugema, nõustun täielikult ja seetõttu on ka mu fb külastatavus kõvasti langenud.. mis pani aga kirjutama, oli minust eelnev kommentaar -- kogu nende kahtlaste jagamisskeemide ja reklaamide temaatika lõpuks pakub keegi osta/müüa neeru!!! 😂😂😂
  jah, ma saan aru, et see on mingi "pakub suur laen teile täna" spambot, aga suht hilarious punkt teema lõppu, arvasin alguses isegi, et kellegi peen iroonia 😃

  VastaKustuta