04 veebruar, 2018

Telefoniseiklused

Matt'il õnnestus ükspäev oma telefon katki visata. Lendas sellise hooga taskust välja, et tegi asfaldil kohe mitu graatsilist hüpet. Kutu. Enam ei tööta. Õnneks on tal pakett, mis vajadusel uue telefoni annab ja mina muidugi sinisilmselt arvasin, et lihtsalt lähedki esindusse ja saad uue telefoni.

Aga noh - Kanada! Siin ei ole lihtsaid lahendusi.

Läksime kohale ja selgus, et esinduses ei saa midagi teha, telefonide asendamisega tegeleb ainult kõnekeskus (kuidas sa sinna helistad kui telefon ei tööta?) ja nemad saadavad uue telefoni KOLME tööpäeva jooksul kulleriga koju! See kõlas kohe nii uskumatult jaburalt, et esimese hooga arvasin, et teevad nalja.

Ainult helistamisest muidugi ei piisa, katkise telefoni peab ikkagi esindusse viima. Aga see esimene esindus, kus käisime, ei olnud piisavalt suur, nemad müüsid ainult telefone, kõige muu jaoks pidi teise asukohta minema. Sama firma muidu. Üks Kanada suurimatest mobiilteenusepakkujatest.

Ma ei saanud üldse aru, miks Matt lamenti ei löö? Mis mõttes saadetakse postiga? Esinduses on kastide viisi telefone ja nad ei saa kohapeal uut anda - idiootsus! Järgmisesse esindusse sõites seletas Matt, miks see nii käib. On reede pärastlõuna, seega uus telefon toodaks talle koju hiljemalt kolmapäeva õhtuks. Kes saab tänapäeval viis päeva ilma telefonita hakkama? Ahjaa, kättesaamise kohta peab allkirja andma, nii et kui sind parajasti kodus ei ole, mängid veel paar päeva seda kassi-hiire mängu, et millal kullerile pihta saad.

Asendatakse täpselt sama mudel ja mingi omaosalus tuleb ka maksta, aga võrreldes tegeliku hinnaga tuleb asendustelefon ikka poolmuidu kätte. Kuna enamik telefonitootjaid lasevad igal aastal uue mudeli välja, on inimestel nats nagu hasart, et ossa, sellel uuel on ikka parem/suurem ekraan ja teeb ilusamaid pilte (no kriipsuvõrra ilusamaid, mitte et sa tegelikult vahest aru saaks) ja ühel küljel olev nupp on nüüd teisele küljele viidud ja... Ühesõnaga Kanadas, kus uhiuue telefoni hind on makstavate palkadega natuke paremas proportsioonis kui Eestis, on pea igaühel ikka kõige uuem telefon.

Seega on lombakavõitu telefoniasendamise süsteem põhjusega lombakas, sest enamik inimesi ei taha 3-5 päeva ilma telefonita olla, et siis vähese raha eest eelmine mudel saada. Suurem osa kasutab hoopis teist soodustust, maksab natuke rohkem ja saab samal päeval esindusest kõige uuema mudeliga koju minna.


Mul endal, muideks, on neli aastat vana telefon ja olen sellega igati rahul. Aku peab kenasti vastu, kõik toimib! Matt on mind juba pikemat aega töganud, arvab, et viimane aeg oleks natuke tänapäevasem asi soetada. Ekraan olevat liiga väike. No ma ei tea, mul noored silmad - näen veel! Vaatasin seal telefonipoes siis neid uusi ja no kellele uued läikivad asjad ei meeldiks! Ainus jama on see, et sellised uued asjad püsivad uuena mitte kauem kui aasta. Ja siis tuleb veel uuem ja veel läikivam ja korraga on sinu "uus" telefon vana juust. Eriti kasutatuna. Matt'i üks aasta vana mudel ei ole kasutatuna enam mitte midagi väärt, minu neli aastat vana ei tahaks keegi ka peale makstes.

Ma vist ei teagi ühtegi teist asja, mille hind nii drastilise kiirusega allapoole kukuks kui tänapäeva telefonidel. Sealjuures ei osata uutele mudelitele enam midagi asjalikku lisada, uuendused piirduvadki laias laastus sellega, et eelmise mudeli liikuvale emoticon'ile on juurde pandud see funktsioon, et emoticon imiteerib sinu nägu - sina naeratad, ükssarvik naeratab ekraanil täpselt sama laialt vastu - ja selle saad siis sõbrale saata. Robotil oli naeratamisega nats probleeme, telefonipoekutt ütles, et sellega proovi näiteks pead liigutada. Toimis. Näe, järgmisel mudelil saab jälle uuenduse teha ja roboti naeratamisfunktsiooni ära parandada.

Vot selliseid asju avastad kui su peika nii kaua leti taga asju ajab, et töötajatel ta padurasedast igavusse surevast kaaslasest kahju hakkab. Eriti kuna Matt korra minu telefoni kasutas ja see siis hetkeks leti peale jäi ning oma iidse välimusega tähelepanu äratas, mispeale töötaja kohe vestlust arendas, et kas ma olen muidu oma telefoniga rahul (see ju küll võimalik ei ole!) ja näe, kõige uuemal IPhone'il on muide sellised funktsioonid. No ütle nüüd, milline oluline edasiminek tehnika arengus!


Aga tegelikult tahtsin hoopis sellest rääkida, et kui Matt õhtul oma uut mänguasja seadistas ja selle rääkiva tädi tööle pani, kellele saab küsimusi esitada, soovitasin uurida "mis on tuntuim Eesti multikas", sest muudele juhuslikele küsimustele oli tädi üllatavalt adekvaatsed vastused andnud.

Hiljuti tutvustasin Matt'ile vanu multikaid nagu "Siil udus" ja "Nõiutud saar", kuniks jõudsin "Nu Pogodi"-ni, et näe, venelased ikka oskasid sellise asja teha, mis naelutas kõik nõukogude lapsed ekraani ette... ainult et nüüd täiskasvanuna vaadates tundus endalegi veidi imelik, kuidas konstantselt purjus ja ahelsuitsetajast räpane hunt vaest jänest taga ajas nagu elurõve pedofiil kunagi. Matt oli isegi rohkem šokis, sest sattusime juhuslikult kohe selle episoodi peale, kus hunt kümme sigaretti korraga ette pani ja suitsu telefoniputkasse puhus, kuhu kabuhirmus jänes end lukustanud oli. Normaalne meelelahutus lastele vaatamiseks. Mitte, et Tom & Jerry väga mahedam oleks olnud aga...

Igatahes!

Eeldasin, et tuleb mingi klassikaline nostalgiamultikas, "Klaabu" või midagi. Aga... tuli see! WTF?! :)

12 kommentaari:

 1. Anonüümne4/2/18 09:47

  Ytle sirile et tahad toolt ara tulla. Tema vastus-mul ykskoik ��

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Siri on vähemalt aus :D

   Kustuta
 2. Anonüümne4/2/18 10:11

  Wtf on see multikas!!!!! ��

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nojah. Eesti. Ma oleks küll oodanud, et Lotte seiklused.

   Aga kas Siri ei arvuta seda ka selle pealt, et millist multikat on tema käest kõige rohkem küsitud? See võib näiteks tolle rõveda vanamehemultika tegijate usina töö tulemus olla, et see otsing sellise tulemuse annab.

   Kustuta
  2. See oli Google Assist, kes multikat soovitas ja ma ei tea, kust ta selle küll võttis. Aga reddit link oli - https://www.reddit.com/r/europe/comments/4gtpw4/just_a_normal_estonian_cartoon_sponsored_by_our/

   Võib-olla tuleb see sellest, et multika pealkirjaks on pandud "just a normal estonian cartoon". Ei tea. Redditi kommentaarid on muidugi super head.

   Ja halloo, mis multikas, noh! :)

   Kustuta
 3. Samastun Su kirjutatuga sedavõrd, et käisime samuti hiljuti mehele telefoni ostmas ja minul oli juhuslikult oma "vana" telefon käes (mis on soetud eelmisel aastal mais ning mudelgi vähemalt minu äranägemise järgi uus ja värske). Teenindaja silmas mu telefoni ja küsis samuti, et kas olen oma VANA telefoniga ikka rahul. Mismõttes?!

  Me panime ühel õhtul Google Assistanti ja Siri joonele ja esitasime neile samu küsimusi (Nt kui kaugel asub lähim X või mingeid konkreetsemaid küsimusi Eesti kohta), aga vastused tulid veidi erinevad. Kui küsisime, et mida Google Assistant "arvab" Sirist, siis tuli vastus märksa viisakam kui vastupidiselt küsides :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Me peaks ka võrdlema. Mul endal on Siri, aga ma kunagi ei kasuta seda. Mulle on kogu aeg tundunud, et see on rohkem nagu mänguasja eest, aga tegelikult saab ju asjalikke asju ka teha! Kui on vaja kiiresti mingi e-mail üles leida või midagi guugeldada, siis on küsides lihtsam kui nuppe toksides. Harjumuse asi lihtsalt, ma isegi emoticonid (need tavalised mitteliikuvad) võtsin alles hiljuti kasutusele.

   Kustuta
 4. Anonüümne4/2/18 18:20

  Kas sulle tundus siis hunt paheline ja jänes hea? Minu arust oli jänes alati nii kiuslik ja pahatahtlik, kui ma õigesti mäletan
  Mari

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jänes on kahtlemata kiuslik, aga nüüd täiskasvanuna vaadates tundus hunt palju rohkem perv kui ma mäletasin. Tom&Jerry puhul on kass ja hiir kuidagi rohkem samal tasemel, nende puhul ma ei mõtle vanuse ega soo peale. Aga Nu Pogodi puhul tundub nagu hunt oleks vanem mees ja jänes oleks natuke nagu lapseohtu - kuigi sootu vist. Pigem tüdruk, aga võib ka poiss olla. See toob mingi imeliku alatooni sisse, mida ma lapsepõlves üldse ei märganud.

   Kustuta
 5. Ma arvan, et see tuleb sellest, et tolle multika view count on pea 300k youtubis (mis on ka google oma). Lisaks on väga raske üldse eesti multikaid internetist leida ja kui leiad, pole neil vaatamisi nii palju.

  VastaKustuta
 6. Tom ja Jerry oli kordades jõhkram. Mis asju nad seal ikka teineteisega ära tegid, see oli, kui järele mõtlema hakkad, ikka tõeliselt õudne. Igasugused sae-filmid kahvatuvad selle kõrval. Aga need kaks, krt nagu Voldemorti kloonid, tõusevad ja tambivad teineteist edasi raugematu jõuga.
  Vaatasin ka Nu Pogodi suvel millalgi kõik ära ja oli päris hea nostalgialaks. Aga Matt'ile võib ju soovitada veel Klaabu, Nipi ja tige kala, Hunt ja vasikas (üks vähestest lahedatest nukukatest), Kolm sõpra Prostokvašinost (ja järjed), siis see komplekt boast, pärdikust, elevandist ja papagoist (vist 4 või 5, palju neid oli) ning Timbu-Limbu ja Lumemöldrid, Aatomik. Aa, ja Verine John on ka päris lahe. Viimane on Juhan Peegli jutustuse põhjal tehtud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hunt ja vasikas oli üks mu lemmikuid lapsena!!!

   Kustuta