26 juuli, 2018

Vananemisest

Loen siin naisteajakirja, kus on artikkel "Enneaegne vananemine - kuidas vältida ajaratta kahjustavat mõju?" 

Juba teine lause väidab: "Kindlaks on tehtud, et 80% naha vananemisest on tingitud väliskeskkonna faktoritest" ning loetletakse stressi, päikesekiirgust ja keskkonna saastatust. Ehk kui elad puhtas piirkonnas, väldid päikest ja stressi, õnnestub järelikult 100-aastasena kahekümnene välja näha?

Kuulge, see on täitsa hea diil!

Huvitav, miks nad pealkirjas "ajaratta kahjustavat mõju" mainivad kui 80% on puhtalt keskkonnast tingitud?

Ja alles siis märkasin lehe ülanurgas kirja "sisuturundus". 

Vanasti oli reklaam. Nüüd on sisuturundus. Nii kõva sisutootmine käib, et ei pane tähelegi kui pealkiri artikliga vastuolus on.

Muideks, kuidas ma tean, kas vananen enneaegselt või õigeaegselt?

6 kommentaari:

 1. Seda, kuidas inimene vananeb mitteõigeaegselt, näeb uuest "Mamma Mia" filmist. Vot see tekitab kõhedust!

  VastaKustuta
 2. No tegelikult ei ole vastuolus, sest eks see keskkonnafaktor mõjubki aja jooksul. Muidugi võib näiteks leinast või murest ka üleöö halliks minna, aga enamasti kahjustab keskkond ikka mõne aja jooksul. Kuid on olemas ka regress, st kahjustatud keskkonnast tagasi puhtasse kolides ja stressi maha jättes - noh, just nooremaks ei lähe, halliks läinud juuksed ka tagasi värviliseks ei lähe - kuid vähemasti on võimalik vananemist peatud ja uuesti natuke puhanum, värskem ja seetõttu visuaalselt noorem välja näha (eriti inimeste jaoks, kes sind ammu pole näinud).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aga kui keskkonnafaktor kõrvaldada - vältida stressi, päikest ja saastatud õhku - toimub vananemine ju ikkagi?

   Kustuta
  2. Sedand küll. Eks see ole ka geenidega kaasa antud, kes vananeb kiiremini, kes aeglasemalt. Kellel lähevad juuksed varakult halliks, kellel tekivad kiiremini kortsud, jne. Lugesin kuskilt, et tegelikult olevat tsaariajal tavaline olnud, et inimene elas umbes 130-aastaseks, muudkui see fakt on maha vaikitud. Kas siin nüüd jälle reptiloidid ja üleilmne imperialism mängus on, ei tea XD.
   Asi pole ju tegelikult selles, et venitadki selle 130 täis, kuid enamuse ajast oled üks vana näss, krematismus siin ja igasugu muud "nihilissimused" seal. Oleks inimene püsiks kas fertiilsena või vähemasti noore, kena ja tervena, töövõimelisena ning arukana vähemasti 70-80-aastaseni ja sealt alates alles hakkaks vananema, või veelgi hiljem, vot siis ma saaks sellest aru. Aga kui oled umbes pealt 60-t juba vana krõnks, siis võid küll 90-seni välja venitada, aga tuu põle tuu.

   Kustuta
  3. Minu meelest pole väga vanaks elamisel erilisi eeliseid. Tervisehädad hakkavad tahes-tahtmata kimbutama, keha ütleb üles. Kuulmine-nägemine-hambad pole enam need, mis noorena. Ja sõbrad surevad lõpuks kõrvalt ära. Ja igal eal on omad rollid, näiteks vanaema on okei olla, aga kui veel üks põlvkond juurde tuleb ja su oma lapsest vanavanem saab, jääd ju paratamatult rohkem kõrvale.

   Kustuta
  4. Nojah. Võid ju elada mitusada aastat või tuhat, aga tingimusel, et kere on noor, terve, äksis ja naksis. Kusjuures see põlvkondade värk - kui sa oled Tolkieni mütoloogiaga kursis - mina alati mõtlesin, et natuke veider, st minu kui inimese jaoks, kui vanemad saavad pidevalt lapsi ja viimased on ehk palju nooremad kui nende lapselapselapsed. Aga ehk haldjad ise mõtlevad teisiti, ja viimaks enam lapsi juurde ei trei (nemad pidid saama valida, kas jäävad lapseootele või mitte). Ja siis võib abikaasade vahe ka lausa põlvkond olla, kuigi ma arvan, et nad abielludes seda vahet nii suureks ei lase ja ikka enam-vähem oma eakaaslase valivad :) (no mõnisada siia-sinna pole probleem, aga mitu tuhat juba on. Samas oli Arwen 5000 ja Aragorn üle 80, kui nad viimaks paari läksid, ja Elrond ei virisenud üksnes selle tõttu, et üks haldjas ja teine surelik, vaid just ka suure vanusevahe pärast. Aga jällegi - eks haldjad näevad ja rehkendavad seda ilmselt teisiti. Ja meie, inimesed, peame ka kuidagi hakkama saama.

   Kustuta