13 veebruar, 2020

Lastetusmaks

Kuidas oleks kui kehtestaks maksu rumalate ettepanekute vastu võitlemiseks? Seeläbi hakkaks ametnikud end täitsa ise ülal pidama - saaks palga kätte ja maksaks selle kohe omaenda lolluste eest riigikassasse tagasi.

Lasteteema on nii tundlik. Mul on palju sõbrannasid, kelle jaoks on rasestumine väga keeruline olnud. Mõnel lõpuks õnnestus. Mõnel alles pärast kunstlikku viljastamist. Mõni ikka veel ootab. Katkemistest rääkimata. Ma päris ausalt tahaks näha, mismoodi hakataks eristama "neid paare, kes ei saa lapsi, neist kes ei soovi järglasi" nagu proua Vahtramäe teha plaanib. Nii värdja idee peale lihtsalt rändab mõte sinna, et ametnikul polnud oma ajaga tuhkagi peale hakata. Lihtsalt pakkus huupi mingi asja välja, mille üle saab nüüd mõnda aega kaagutada ja tähtsaid koosolekuid korraldada ning kuu lõpus ausa näoga palga taskusse panna.

Minu meelest võiks pigem nii olla, et kui tahad rohkem kui kolme last, pead tõestama, et oled majanduslikult piisavalt võimekas ning lausa silmapaistvalt hea lapsevanem. Kahetsusväärselt paljud kehva geenibaasiga inimesed kipuvad sigima tihemini kui naabertänava hulkuv kass. Ja ma ei leia, et lastetud nende "hobi" kinni peavad maksma.

Omaaegsest turvakeskuses töötamise ajast on mul siiamaani natuke trauma, sest olin terve eelneva elu arvanud, et kõik vanemad armastavad oma lapsi. Tuleb välja, et see ei ole kaugeltki mitte tõsi. Üks paljulapseline ema, kes lastekaitsja ähvarduse peale laps ära võtta kui asjad paremaks ei lähe, ütles uhkelt, et võtke - ma teen uue! Ilmselt tegi ka ja olemasolevaid oli muidugi samuti varuga.

Miks me ei aruta hoopis sundsteriliseerimist?

9 kommentaari:

 1. Maalehes oli artikkel rahvastikuministri plaanidest "kuidas panna eestlased rohkem sünnitama". Pealkiri juba tekitas minus täieliku tõrke, kanguselt järgmine väljend oleks "kuidas sundida eestlased rohkem sünnitama". Ühtlasi oli hea ja turvaline tunne, kuna viiekümneseid need plaanid ehk ei puuduta... või mine sa tea

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Need meeste machotistlikud plaanid naise keha ja isiksuse pihta tekitavad minus tahtmise haarata kastreerimisnoa järele - ilma tuimestuseta.

   Kustuta
  2. Palun täpsustada, et kuidas need mehed nüüd siinkohal süüdi on tehtud? Antud kontekstis on sõnumitoojad olnud ju puhtalt naised.
   Taolised emotsioonipuhangud võiksid olla mõne viitega põhjendatud, et teemat 100% mittevaldavad võibolla ka saaksid põhjused teada. Muidu tekib automaatselt negatiivne emotsioon kommenteerija suhtes.

   Kustuta
  3. Sest enamasti ongi selliste väidete taga mehed, ja on seda olnud vähemalt viimased 30 aastat. Miks mõni naisterahvas selliste avaldistega esineb, jääb mulle absoluutselt arusaamatuks, ja loomulikult kaob igasugune usaldus tema vastu, kui ta millegi nii napakaga julgeb välja tulla. Ehk nad siis vist kujutavadki endast munadega naist või on selles nö meeste maailmas ja mehekeskses ühiskonnas (mehele kõik õigused ja ei mingeid kohustusi, naisele kõik kohustused ja õigused - noh, me veel vaatame seda asja-suhtumine) mehestunud, ja just halvas mõttes. Olen kohanud küllalt naissoost meesšoviniste, seega see ei üllata mind. See ongi neil selline äärmiselt utreeritud lahmimine - sageli on sellistel kas ainult üks laps või pole sedagi, a muudkut võtavad sõna. Üldiselt ma ei loe end feministiks, aga sellised asjad ajavad harja punaseks küll.
   Kui sina kui mees ei jaga selliseid vaateid, siis ei pea sa end ka puudutatuna tundma minu postitusest. Kui aga jagad, siis oleks see ehk mõttekoht sulle - sama, mis kastreerimishirm meestele, on naistele see, kui neid sunnitaks vägisi sünnitama (st sotsiaalne või hoidku küll - valitsusepoolne surve ja suhtumine oleks selline).
   Ja nagu Anu ütles - lastetusmaks neile, kes mingitel põhjustel last ei saa, aga tahaksid, on ikka mõnitus kuubis.

   Kustuta
 2. Eks arutavad sundsteriliseerimist ka. Mis tuletab mulle meelde ühe SG-1 osa, kus tulid siia pealtnäha sõbralik rass ja pakkusid muude hüvede ja asjade seas ka vananemisvastast vaktsiini. Mida nad aga ei rääkinud, oli see, et sama vaktsiini kõrvaltoime (pigem hoopis peaeesmärk) oli teha Maa naised steriilseks. Paari-kolme põlvkonnaga on inimesed välja surnud ja nemad said muuta Maa järjekordseks suureks farmiplaneediks, kus omaenda planeedi jaoks toitu kasvatada.
  Niiet legaliseeritud sundsteriliseerimine on samamoodi fašism kui lastetusmaks.

  VastaKustuta
 3. Anonüümne13/2/20 20:11

  See on niiiiii jabur!
  Me oleme elukaaslasega pea 3 aastat proovinud (meditsiiniliselt kõik korras). Kas siis meie peaks ka maksu hakkama maksma. Et veel valusam oleks?

  Samas on mul väga hea töö, maksan makse kohe kindlasti topelt rohkem kui keskmine eesti mees. Ja oma pensionieaks on mul kindlasti ENDA kogutud kopsakas tagavara. Ei pea keegi mind ülal pidama hakkama.
  See-eest pean kunagi arvatavasti oma puudega õe eest hoolt kandma. Minul on majanduslikult ja tervislikult kõik nii korras, et saan sellega kindlasti lenneldes hakkama.

  Aga kui ei oleks? Kui ma oleksin naaaatukene väiksema intelligentsuse/hariduse/võimalustega, kui mul ei oleks niiiiii hea töö ja niiiiiii hea palk, kui mul oleks endiselt suur lapse-saamis-soov ja saaksin kah aga näiteks peaksin hooldama oma puudega õde (ja väikese palga puhul ei saa abi palgata). Kas ma siis endiselt maksaksin lastetusmaksu? Kuigi ilmselgelt ei oleks mul aega ega võimalusi?

  Laps ei tohiks olla tuleviku kindlustamise vahed (,et kes tulevikus sinu pensioniks makse maksab või sind hooldab). Laps on VABATAHTLIK JA LUKSUS. Oma vanaduspõlve eest peaks igaüks ikka ise hoolitsema. Laps on sinu ISIKLIK lisakulu. Ei ole siia ilma neid lapsi VAJA. Inimesed peavad omaenda elu eest paremini vastutama hakkama. Minu poolest võiksid absoluutselt kõik luksus-toetused olemata olla. Raha ei tohiks kindlasti anda. Vajaduspõhine abi kõigest (no näiteks toiduabi või elukoha abi, aga mitte läbi raha). Ja kui lapseootuse ajal ja järgselt raha ei saaks ja makse peaks edasi maksma siis oleks ehk rohkem hoolega planeeritud ja armastatud lapsi.

  Pigem peaksid lastega pered rohkem makse maksma.

  Ja kõik patriootlikud ja rahvuse või rassi säilimise argumendid ..... appi!!!!

  VastaKustuta
 4. Vabatahtlikult just lastetu ei ole, lapsi tahaks küll, aga tahaks ka seda õiget ja usaldusväärset kaaslast, kellega pere luua. See et mind hakatakse represseerima (sest just seda see maks oleks) selle eest, et ma tahaksin pakkuda ühele lapsele rõõmsat ja muretut lapsepõlve täisväärtuslikus peres, tundub mulle täielik absurd. Just selles valguses, et piiramatult võivad lapsi saada need, kes ei tule neile täisväärtusliku ja muretu elu pakkumisega toime. Just seda sama silmas pidades, et mõni saab lapsi aina juurde, kui neid tal riburada ära võetakse. Ühesõnaga lapsed saab inimene enda vastutusel ja endale ja peab olema võimeline neid kasvatama - minu kindel veendumus. Eestis oled või sees, sest 1,5 aastat maksavad kõik teised su elamist kinni. Mujal maailmas lähed mõnekuise lapse kõrvalt tööle, kui pole olnud oidu raha koguda. Ei mahu mitte pähe, kuidas 21. sajandil tahab riik hakata kontrollima, kes ja kas paljuneb.

  VastaKustuta
 5. Ei maksa teised inimesed mulle midagi kinni, ma ise olen kümme aastat tööl käinud ja makse maksnud, mu laste isa samamoodi. Ei tasu nüüd teise äärmusesse ka laskuda, see on täpselt sama jabur nagu lastetusmaksu jutt (mis on tõesti üks väga rumal jutt). Et noh, kas lapsi võivad saada ainult need, kellel on niiii hea töö ja niiiiii hea palk või võivad näiteks keskmist palka või alla selle saavad inimesed ka, kes ei saa endale lubada mitut aastat ilma sissetulekuta lapsega kodus olla?

  Eelnev teravus käis siis kommentaaride ja üldse mitte Anu jutu pihta, temaga ma olen nõus küll. Ma olen vägagi seisukohal, et laste saamine ei ole mingi inimõigus. Kui ei ole piisavalt raha, et lapsele näiteks autosse korralikku turvavarustust osta või laps saadetakse puruhaigena lasteaeda, sest vanemad ei saa endale lubada nädal aega hoolduslehel olemist - äkki oleks võinud seda lapsesaamist siis natuke edasi lükata. Sest need kulud ja vähenenud tulud ei saa ju ometi üllatusena tulla.

  VastaKustuta
 6. Anonüümne15/2/20 17:30

  No tõesti huvitav, mis vanusest seda lastetusmaksu maksma hakkama peaks? Me tahtsime lapsi hiljem saada, peale 35 eluaastat ja nii ka tegime.
  Ei tea, kas selleks ajaks oleks juba 10 aastat olnud lastetusmaksu maksnud?
  Ei tea, kui pärast aastaid maksmist ikka laps sünnib kas siis saaks eelmistel aastatel makstud lastetusmaksu tagasi? :-D

  + reaalselt ei ole ju inimene selles alati süüdi, et tal lapsi pole. Meditsiiniliste põhjustega inimesed vabandavad selle välja.
  Aga need, kes tahavad aastaid omale peret, aga ei leia partnerit selleks? Peavad spermapanka minema või?
  No tõesti jabur plaan neil

  VastaKustuta