25 jaanuar, 2019

"Suitsiiditurist"

Ajakirjanik, kes sellise väljendiga lagedale tuli, võiks tõesti veits häbeneda kuskil. Pimedas. Sügaval.

No ja siis tegin selle vea, et lugesin kommentaare ka. Viisaka inimesena ju ikka arvad, et kuskilt jookseb piir ja teatud teemad on piisavalt tõsised, et ilkumiseks ruumi ei jää... Eksisin.

Mida kõike Janele ette heideti - liiga hea näeb välja ja kõhnem võiks olla, sest praegu üldse ei paistvatki haige! Üks nimetas teda argpüksiks ja manipulaatoriks. Korduvalt toodi välja, et Stephen Hawking elas selle haigusega rohkem kui 50 aastat ja nii mõnigi julges väita, et "täiel rinnal". No ja Šveitsi teemast ei saadud üle ega ümber, keegi kirjutas: "Sain aru, et inimene on otsustanud lahkuda. Valida riigiks imeilusa Šveitsi. Super. Aga rahakerjamine oli asi, mis oleks võinud olemata olla."

Jäin mõtlema, et kui kuradi sitt peab su elu olema, et kadestada ALS'i haiget?! 

Muideks, Kanadas on eutanaasia legaalne. Seda nõuet nagu Euroopas, et patsient peab suutma ravimilt ise korgi maha keerata, ei ole. Küll aga peab suutma oma soovi selgelt väljendada. 

Statistika andmetel oli patsientide keskmine vanus 73 aastat; umbes 65% puhul diagnoosiks vähk; mehi-naisi suhteliselt võrdselt ning pooltele patsientidele teostati protseduur kodus, pooltele haiglas (koha saab ise valida).

Teenus on tasuta (haigekassa maksab) ja seda teostavad suhteliselt vähesed arstid, aga samas pole ka "nõudlus" suur - eutanaasia teed läheb umbes 1000 inimest aastas (Kanadas elab 37 miljonit inimest). 

-

Mina leian, et igal pöördumatult haigel inimesel peab olema võimalus väärikalt lahkuda, seega saatsin oma toetuse teele. Võib-olla tahad sinagi aidata?

Jane Paberit EE93 1010 5020 0909 9005

11 kommentaari:

 1. Kas sa saate err kodulehelt vaatasid järgi? Kommentaatorite jaoks ei ole miski püha.
  Ma olen Jane blogi lugenud suht algusest peale. Mulle saade väga meeldis,särav ja selge mõtlemisega naine. Tütar oli samuti väga-väga sümpaatne,sõnastas väga hästi ära selle, mis mahajääjate jaoks asja raskeks teeb: minu lapsenlaste kasvamine jääb nägemata vms.
  Aga kahju on tegelikult ju sellest kujutluses, kuidas nt tegus vanaema lapselastega tegeleb, pannkooke teeb jne. Jane jäädes oleks see niikuinii välistatud.

  Ja muidugi austus selle eest, et selle otsustega avalikkuse ette tuli, väga vajalik diskussioon ühiskonnas.

  Imelised inimesed, imeline pere ja sõbrad. Saatsin ka toetuse sellele imelisele inimesele.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Saadet vaatasin, jah. Blogi hakkasingi omal ajal pärast tema esimest Pealtnägija saadet vaatama, sest ta jättis niivõrd särava ja rõõmsameelse mulje.

   Minu meelest samuti ülivajalik diskussioon ühiskonnas. Väga tubli temast seda kogemust jagada!

   Kustuta
 2. Anonüümne25/1/19 11:47

  Plaanin ka oma rahalise panuse anda. Ma isegi ei suuda ette kujutada, milline tema igapäevaelu on ja kui abitu see tunne on. Kommentaaride lugemine on tõesti viga :D Selge on see, et kommentaare kirjutavad inimesed, kellel enda elus kõik hästi ei ole. Parim näide on minu meelest Perekool, kus võid ükskõik mida küsida, aga kindel on see, et vastustes lähevad käod omavahel kraaklema ja nö kaaperdavad teema. Kommentaaride teemal oli viimane Radari saade, üsna masendav https://kanal2.postimees.ee/pluss/video/?id=187381

  VastaKustuta
 3. Anonüümne25/1/19 15:31

  Mina pooldan ka seda, et inimesel,kellele on pandud raske diagnoos, peab olema õigus väärikalt siit ilmast lahkuda. Nii palju kui on maailmas inimesi on ka eriarvamusi. Lihtsalt kurb, et inimesed ei oska ennast internetiavarustes viisakalt väljendada. Leian, et ei saa lasta ennast liigselt mõjutada sellest vihakõnest.

  VastaKustuta
 4. Minu meelest on see kõige hirmsam võimalus elu lõppfaasiks kui juhtub nii, et mõistus on selge aga keha enam ei toimi. Kas nende kommentaatorite meelest on tõesti selles kehas lõksus olek humaansem lõpplahendus? Selliste juhtumite/parandamatute haiguste puhul pooldan kiiret lõppu mitte lõputut piina.

  VastaKustuta
 5. Ma tahaks veel võrdluse mõttes lisada, et Kanadas on erivajadustega inimestele tagatud igakülgne toetus. Ka linnapildis näeb näiteks ratastooliga liikuvaid inimesi väga palju, sest siin ei ole kohta, kuhu ratastooliga ei pääseks. Pole küsimust bussi või metroosse minna, tänavat ületada, wc-d kasutada jne. Igal pool on liftid, kõikjal on ruumi, pole mingeid lävepakke. Kõik see on lapsevankriga liikuvatele emadele muidugi ka mugav.

  Jane on blogis kirjutanud, kui raske on tooliga kodust välja minna, sest kõik kohad on nagu takistusrada. Kui sisse pääsed, pole lifti; kui lift on, siis pole inva-wc-d. Isegi haiglas! Taastusravile on raske saada. Haiglas kohtleb osa personali sind ikka nii nagu poleks nõukaaeg veel läbi saanudki. Kanadas oleks see ennekuulmatu, need inimesed jääksid hoobilt oma tööst ilma! Ja puuetega inimeste toetused on Eestis ju naeruväärsed! Isegi kui ta oleks valmis haiguse kiuste edasi elama, siis mis elu see oleks? Selles mõttes oli kommentaatorite võrdlus Stephen Hawkinguga kohe eriti kohatu, sest rahalised võimalused on nende kahe inimese puhul lausa drastiliselt erinevad.

  VastaKustuta
 6. Anonüümne26/1/19 13:46

  Olen ka selle poolt, kuigi jah, nii kurb mõelda et täiesti noor inimene peab elust loobuma selle vastiku haiguse tõttu. Lugesin ka Jane blogi ja alati imestasin kuidas ta suudab olla nii positiivne, mitu korda sain itsitada tema humoorikate ütlemiste üle. Müts maha Jane ees.

  VastaKustuta
 7. Aitäh kõigile :)
  Neile kurjadele kommentaaridele on mul vastus: #ükskilihaseiliigu
  Head on kordades rohkem. Milliseid kirju ma saan!:)
  Blogi panin ajutiselt kinni, kuniks meedia huvi vaibub ja raisakullid ka ära tüdinevad.
  Aitäh kõigile veelkord!
  Kui keegi soovib veel annetada, siis tehke seda otse Janno Puusepa fondile.
  Saan nüüd ka ise seda teha ;)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. "#ükskilihaseiliigu" :)))))

   Jane, ma imetlen sind!

   Kustuta
 8. Jane blogi olen lugenud sulgemiseni sügava tähelepanuga, soovimata kordagi kommenteerida. Kõik, mida ta kirjutab on sügavalt isiklik ja piiritult inimlik. Kommenteerimine tundus ... võlts? Ainult korra tahtsin midagi küsida. Siis kui Jane läks vaatama Peeter Toominga filmi. Tean selle filmi tegemise protsessi algusest peale ja lõpetamise lugu pärast Peetri lahkumist. Ma tahtsin küsida, mida Jane sellest filmist arvab. Nüüd tean vastust küsimatagi.

  VastaKustuta
 9. Ma korraks lugesin kommentaare kusagil, aga õnneks nii haiged kommenteerijaid ma ei näinud. Lihtsalt uskumatu on inimeste ülbus, õelus ja teiste eest otsustamine. Kes on nemad et öelda inimesele "ei, sa pead selle haigusega elama, mis siis et lihaski ei liigu aga mõistus on keha sees vangis". Lihtsalt nii marru ajab selline epistel. Ja ma tõsiselt ei saanud aru mida mõtlevad inimesed eetilisuse all mida Pealtnägijas saatejuht mainis. Mul tekkis sama küsimus mis Janelgi. mis paganama eetilisus:( Olen kahe käega eutanaasia poolt. Milleks piinelda ja olla elus. Minu jaoks selline aju töötab aga keha mitte on kõige hullem variant üldse. Ja muide saatest selle aasta aja jooksul oli näha küll muutus päris palju, ratastoolis ja kõne oli ikka üsna vaevaline juba. Tõeliselt tugev naine on Jane ja soovin ta perele kõige paremat!

  VastaKustuta