10 oktoober, 2020

Teksad või retuusid?

Sorteerisin vanu pilte ja avastasin, et mu maitse on riiete osas aastatega kõvasti ühtlasemaks muutunud. Lõpuks ometi tunnen poes käies, et tean täpselt, mis on minu ja mis ei ole ning ostetud asjad pole enam kappi seisma jäänud. Ja nii juba aastaid! Ma olen terve elu suht nagu peata kana olnud ja lõputult katsetanud - kohati edukalt, kohati mitte nii väga. Nii et kena on mingile selgusele jõuda.

Aga ühes osas olen alati väga kindlal arvamusel olnud - riided peavad olema pehmed ja mugavad ega tohi kuskilt soonida. Juba lapsena vihkasin värskelt pesust tulnud sukkpükse (neid puuvillaseid), mis tihedalt vastu jalgu hoidsid. Kõige traumaatilisem mälupilt on sellest kui läksime emaga Tallinnasse ja ta käskis mul teksapüksid jalga panna. Ma pidin sinna bussi ära surema, nendes oli minu meelest piin seistagi, rääkimata istumisest. Nõukaaja teksad, noh - jäigad sellised. Bussisõidule järgnevat aega ma ei mäleta, võimalik, et jätkasin teekonda palja peega. 

Eveliis kirjutas just retuusidest. Et kui palub lapsel püksid jalga panna, valivat ta alati retuusid, kuigi kapp on teksapükse täis. Eveliisi tütar on minu hingesugulane! Kusjuures täiskasvanuna kannan ma küll vahel teksasid, aga kõik mu teksapüksid on õhemapoolsest pehmest materjalist ja hoolega valitud mugava lõikega. 

Vahel mõtlen, et huvitav, mis riietes inimesed kodus on? Kui valida teksade ja retuuside vahel, siis kummad võidaksid? Ja miks peaks kodust väljas oluliselt ebamugavamalt riietuma? Mugav riietus ei võrdu ju koledaga. Noh, võib, aga sama vabalt võib ka ebamugav riietus kole olla, nii et see ei ole argument.

-

Lugesin nüüd Eveliisi retuusipostituse alt kommentaare ka ja sain aru, et siin on osaliselt tegemist kultuurilise erinevusega. Kanadalased riietuvadki oluliselt mugavamalt ja vabamalt kui eestlased. Üks kommenteerija oli maininud, et õpetajal/õppejõul ei sobiks tossudes tööl käia. Mul kohe kulm kerkis, et huvitav, miks? Siin enamik käivad. Ja kogu meditsiinipersonal on ainult tossudes - arstid, õed, sanitarid. 

Täitsa huvitav kui kiiresti ja täielikult võib uute oludega ära harjuda. 

21 kommentaari:

 1. Anonüümne10/10/20 10:13

  On ikka inimestel probleemid! Eks see Eestlane ongi selline, küll arvustab välimust, küll kaalu, peasee, et naabrist parem on. Päris kahju on sellistest inimestest. Mina käin retuusidega ja mind absoluutselt ei huvita mida keegi teine kannab.

  VastaKustuta
 2. Ma ise hindan ka eelkõige mugavust ja seetõttu lõpetasin teksade kandmise... peaaegu 10 aastat tagasi juba? Samas mu elukaaslane on selline, kes ei lähe tossude ja teksadega kodust välja. Minu jaoks muidugi täiesti arusaamatu, ma läheks põhimõtteliselt pidžaamas ka välja :D

  VastaKustuta
 3. Aga teksased ongi väga mugavad!
  Ma ükskord mõtlesin, et äkki peaks retuusid ostma, aga ma ei tea, kus kohast, sest spordiretuusid ei ole vist need, mida sa silmas pead. Kus kohas müüakse mugavaid retuuse?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Anonüümne10/10/20 17:22

   Paljudes poodides leiab, tavaliselt on need leggings'ite nime all.

   Kustuta
  2. Mul on mingid puuvillased retuusid, mis on hästi pehmed, aga mingi protsent on mingit muud... ee, asja... kah kanga sees, et püsivad kauem ilusad kui puhas puuvill. Ja neid ostsin samast poest veel kaks paari, aga Eestis ei ole seda poeketti. Ahjaa, mul on mingid natuke kõrgema värvliga, kuhu kõht ilusti sisse mahub (mitte, et mul mingi megasuur kõht oleks, aga mind häirib kui värvel on kuskil nabast allpool ja istudes tekib värvlile volt, mida muidu olemaski pole - nii ebamugav).

   Kustuta
  3. Buttery soft leggings on need ilmselt :) on vaga mugavad kyll.

   Kustuta
 4. Retuusid versus teksad, siis igakell retuusid. Kui sügisel jahedamaks läheb, siis kuni kevadeni kodus retuuside väel. Kodust välja minnes aegajalt siiski väljun mugavusstsoonist ja panen teksad. Nende lemmikteksadega on ka muidugi nii, et mis head ja pehmed, need kuni ribadeni. Sest see uute leidmine ja proovimisprotseduur on vaevaline ja aeganõudev. Õnneks on juba paar aastat poodi tulnud sellised lohvakamad puuvillased püksid. Üdini tänuväärsed. Tunduvad kohati veidi viisakamad kui retuusid aga maitse asi. Ostsin kohe mitu paari ja no mugavamat asja on raske leida. Lisaks veel taskud! Mulle meenutasid nad esiti 20+ aastat tagasi moes olnud bermuudakaid (kui ma mäletan nime õieti) :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo, mina kannan ka lemmikud ribadeks. Ja uute leidmine on üliraske, sest mugavaid teksasid tehakse nii vähe.

   Kustuta
 5. Anonüümne10/10/20 16:56

  Mulle meeldivad ka mugavad riided, no aga retuuse ma ei pane iial jalga. Maitse asi, aga mulle retuusid ei meeldi, mitte mingisugused.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Õnneks on pükse palju sorte, saab täitsa ilma retuuside ja ka ilma teksadeta hakkama, samas ikka mugavalt riietudes.

   Kustuta
 6. Restuusid vs teksad vastandamist ma ei teeks kuna on olemas nii ülimugavaid teksasid kui ebamugvaid retuuse. Kandku igaüks, mis meeldiv tundub. Aga (pool)läbipaistvad retuusid ilma pikema pluusi või tuunikata ei ole siiski ülearu ilus vaatepilt. Ei taha läbi eesliikuja pükste tema mikidega aluskaid näha.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Retuusid ei ole püksid, olen nõus. Neil peab ikka mingi pikem asi peal olema. Mulle ka ei meeldi eesliikuja mikid :)

   Kustuta
 7. Anonüümne10/10/20 20:01

  Teksad pole absoluutselt mugavad asjad, EiEiEi. Iga kell panen mingid kenad retukad jalaga kui teksad. Teksad ja tossud on ka asjad mis minu kapis puuduvad. Okei teksad ühed on aga pole juba .... kaua neid kandnud. Eelistan kleite (sukkpükstega) ja retuuse tuunikatega.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Siia ongi vist koer maetud! Ma vihkan sukkpükse, äkki mul selle pärast polegi retuuse? Mul vist kuskilt kapis on üks paar, aga see pole kindel. Ma kannan alati kleite ning apsoluutselt alati sukki. See kuidas sukkpüksid ümber kõhu tunduvad on jube

   Kustuta
  2. Sukkpüksid on tihtipeale mingi eriti tobeda lõikega, ma saan selle ülemise osa tavaliselt peaaegu kaenla alla tõmmata. Aga retuusid on minu meelest palju mugavamad kui sukkpüksid (va need libedast materjalist spordiretuusid, mis tekitavad kiles viineri tunde).

   Kustuta
 8. Teksad või retuusid? Ei kumbki :D Ma kannan ainult kleite ja seega külmemal ajal sukkpükse. Ma ei saa aru, miks kleite jmt ebamugavaks peetakse, sest mu meelest on kleidid just nii mugavad.

  Mul on isegi kusagil kapis üks teksapaar. Vist. Ma ei tea, kas ma neisse mahungi. Tähendab, hetkel kindlasti ei mahu, sest sünnitusest on möödunud kuu, aga ma kahtlustan, et ma võisin need osta kunagi siis, kui ma veel 36 suurust kandsin ja 36 pole ma juba enam väga ammu. Mul on muidugi kapis pükse, aga need on matkamiseks ja sportimiseks ning muudes oludes ma neid ei kanna.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mina kannan täpselt samal põhjusel väga tihti kleiti - lihtsalt nii palju mugavamad kui püksid. Eriti suvel kui saab ilma sukkpüksteta hakkama.

   Kustuta
 9. Mul kama mida täiskasvanud endale selga panevad. Eveliis rääkis lasteaiaealisest lapsest, minu meelest nende puhul ongi ainuõige variant retuusid :) või mis iganes väga pehmed püksid. Lapsed ju tegelevad lasteaias eelkõige mängimisega, seega mida pehmemad, mõnusamad riided, seda parem. Nii palju kui mina lasteaialapsi tean, siis nad kõik eelistavad mugavaid riideid :D, millede hulka teksad reeglina nende meelest ei kuulu. Nii et Eveliisil on lihtsalt mõistlik ja täiesti tüüpiline lasteaialaps :) Mulle pigem tundub võõrastav, kui lasteaialapsele pannakse pikaks aiapäevaks jalga teksad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oscaril on ainult dressid ja retuusid (kombeka all ja kummiku sees on retuusid mugavamad). Aga mul on sõbranna, kellel on veidi noorem poeg ja tema on beebist saadik väga stiilselt riides käinud, teksades ja tagides - üliebamugav tundub, liigutada päris vabalt ei saa, aga nunnu näeb välja küll. Minu meelest ei tohiks nii väikestele (eriti beebidele) teksasid tehagi.

   Kustuta
 10. Kleitidega on see häda, et ei saa vabalt tooli peal aeleda. Või mis, mul kontoris tooli polnud (sel kaugel ennemuistsel ajal, kui veel kontoris tööl käidi), oli see istumispall ja seal peal kleidiga - no ei. Vahel edevuse mõttes panin, aga siis pidin ennast ikka kontrollima, et hajameelselt põlve lõua alla ei tõstaks. Suvel palavaga on kleidid muidugi väga tänuväärne lahendus.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Palli peal on vist natuke keerulisem, aga tooli peal oleneb kleidist - kui on selline laiema seelikuosaga (ja mitte liiga lühike), saab vabalt rätsepistes vms istuda. Põlve lõua alla tõsta vist väga ei saa muidugi. Või noh, SAAB, aga.. :D

   Kustuta