01 oktoober, 2020

Võimuiha

Kas te olete mõelnud, mida tahaksite teha olles kuskil 76 aastat vana ja padurikas? Mina isiklikult koliks lumivalge liivaga palmisaarele ja lihtsalt mõnuleks. Teeks paaritunniseid lõunauinakuid, sööks head-paremat, loeks tonnide viisi raamatuid ja vaataks õhtuti häid filme.

Ma tõesti ei kujuta ette, mis ajendab üht 74-aastast ja teist pea 78-aastast vanainimest USA presidendiks pürgima. Obama oli täpselt sellises vanuses, kus veel võiks ja viitsiks. Võib-olla tõesti isegi kaks ametiaega järjest.

Vaatasin presidendikandidaatide debatti, mis oli enam kui piinlik. Aga võimuloleva presidendi näitel peab muidugi tunnistama, et iseenesest pole sel positsioonil olemine üldse keeruline, isegi mitte stressirikas - lihtsalt räägid, mida sülg suhu toob, valetad silmagi pilgutamata, numbreid ja fakte võtad õhust ning korrutad väsimatult iseendale kiitust, mis ei põhine mitte millelgi. Ja ikka osutud valituks. Ilmselt ka teist korda järjest. 

Konkurent ei ole just parem, aga vähemalt saaks vahelduseks uue kavaga tsirkust.

15 kommentaari:

 1. Lööge või maha, aga mulle hakkab tunduma, et sel aastaid kuuldud väitel, et ameeriklased on lollid, on siiski mingi tõepõhi all, sest mille muuga sellise tuhajuhanite paraadi valituks osutumist põhjendatakse. Ma siinkohal eeldan, et on vabad valimised, mitte Lukašenkalik palagan. Tegemist on kõige ehedamate populistidega, kes räägivad seda, mida rumal mass kuulda tahab. Populistid on ka Eestis (khm-khm näpuga ei näita) võimul ja Austraalias, mille poliitikat ma ka vahelduva eduga jälgin. Sealne peaminister...ohjah. Populistid on mingi etapp, mis iga natukese aja tagant maailma poliitilisel maastikul kordub, õnneks ei ole neist keegi sel korral Hitleri nahas. Populistid saavad oma demagoogilise retoorikaga esile tungida siis kui mass ei ole olemasoleva poliitilise eliidiga rahul ja see retoorika sisu ka veits ajas muutub. Eestis võib ka RE olla populistlik, aga nad siiski veits kipuvad jälgima, mida suust välja ajavad (Jürgen Ligi erandiga). Aga kontrollimatu jama suust välja ajamine on veits teine valdkond, mõned sellised tuleks valgesse pehmete seintega tuppa lukustada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks selles mingi tõetera ikka on, et iga rahvas oma juhte väärib. Aga õudne on küll, iga kord kui Trumpi kuulan, ei suuda ära imestada, KES teda küll valiks. Esimesel korral oli selles veel mingi iva, rahvast tahtis lihtsalt muutust (sama lugu EKREga), aga teist korda ei ole ju võimalik samasse ämbrisse astuda! Või on? Eks me näe.

   Kustuta
  2. Anonüümne2/10/20 02:10

   Mitte et ma vaidlema kipuks, aga sotsiaalse õiglustunde mõttes võiks see valitsev poliitiline eliit peeglisse vaadata ja endalt küsida, miks mass rahul ei ole. Vastus "Mass on loll" oleks liiga lihtne.

   Kustuta
  3. See on nii pikka arutelu eeldav teema, mul pole aega ega tahtmist Anu blogi sellega koormata. Kuid inimesed sageli ei ole rahul, ei ole rahul ühe ega teisega ja ootavad mingit ideaalolukorda, mida valge laevana lavale purjetav poliitiline kooslus lubab. Sel sajandil on see relv, millega rahulolematust kütta, pagulased (immigrandid oleks õigem öelda). Eelmisel sajandil olid need juudid. Saksamaal õnnestus tohutu mass inimesi mobiliseerida täiesti jaburate loosungitega, sest mass ei olnud rahul. Kas see mass ise sai aru, milleni nende protest viib, ma sügavalt kahtlen, see aga ei tee juhtunut olematuks. Põhimõtteliselt on tõestatud, et nö karismaatilised (loe: libeda jutuga) juhid on õigeid sõnu kasutades võimelised panema inimesed tegema mida iganes näiteks Charles Manson. See on nagu ajupesu. Tõsi mingi seeme peab selle ajupesu võimalikuks saamiseks idanema ja seda seemet kukub siis mis iganes populist kastma/kasvatama. Sellist olukorda, kus kogu inimkond ühel ajal oleks rahul, ei saa kunagi olema, mina ju pole ka praegu rahul, sest poliitikas on võim läinud MINU meelest kaheldava väärtusega seltskonnale. Mul jääb vaid loota, et see osa inimestest, kes selle kaheldava väärtusega seltskonna võimule on valinud, on oma valikuga rahul.

   Mina vaidlema ei hakka, olen oma poliitikateemalised vaidlused ülikoolis politoloogia õpingute ajal ära pidanud. Surmani on isu täis. :)

   Kustuta
 2. Anu, ma mõtlesin täpselt seda sama, kui debatti vaatasin! Miks ma peaksin tahtma pururikkana kõrges eas vabatahtlikult endale 120% stressi igapäevaselt tekitada? Täiesti arusaamatu!

  Elades aga riigis, kus Tuhajuhan seda juhib, siis jah... võtaks küll "uue kavaga tsirkust".

  VastaKustuta
 3. Kui ma oleks 76 ja padurikas, siis mu peamine soov on hea tervis. Seepärast ka praegu seda väga hoian :) Palmisaarele ei koliks, küll aga reisiks ilma peal ringi. Matkaks Mount Everesti baaslaagrini ja mööda inkade rada Machu Picchuni. Ning jah, loeks tonnide viisi raamatuid. Põhimõtteliselt sama nagu praegu. See USA presidendivalimine on tõesti üsna kurb. Debatti ise ei vaadanud, küll aga lugesin teiste muljeid. Vähemalt on need meelelahutuslikud, kui mitte midagi muud.

  VastaKustuta
 4. Neid riike, mis on täiesti demokraatlikul viisil väga ebanormaalse valitsuse saanud ja siis allamäge kuristikku veerenud, on maailm täis. Ei ole ameeriklased kuidagi erilised, ja kindlasti pole nad rahvusena rumalad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma julgen väita, et mass on ameerikamaal õige rumal ja demokraatia olukorras, kus igaühel 1 hääl, on populistidel tohutu eelis. See 10% või 20% arukaid ei suuda seisu muuta. USA on teeninud ära kelle iganes valib😉 Momendis ei teagi kumb oleks halvem valik.

   Kustuta
  2. Ma pole kunagi väitnud, et ameeriklased rumalad oleks ega kavatse seda ühegi rahvuse kohta väita. Alati on targemaid ja vähem targemaid inimesi igas riigis, iga rahvuse seas.

   Kustuta
 5. Võimuiha, saavutusvajadus ja meeletu ego. Juhid ongi sellised, nemad ei rahuldu kassina ahju peal tiksumisega nagu enamus tavakodanikke.

  Mina selles vanuses võtaks rahulikult, mis ei tähenda päikese käes logelemist ja telku ees õllega lebotamist. Reisiks, matkaks, tegeleks hobidega ja üritaks kehalist aktiivsust säilitada. Nagu preagu juba teen lisaks tööl tiksumisele.

  VastaKustuta
 6. Kuna küsija suu pihta ei pidavat löödama, siis keda Sa pooldaksid Ameerika presidendina ning Eesti peaministri parteina? Tunduks, et üks paha ja teine paha, aga kes on need targad, viksid ja õiges vanuses? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pean tunnistama, et mul lemmikuid polegi, seega laias laastus nii, et Eestis ükskõik kes, aga mitte EKRE või Keskerakond ning USA presidendina ükskõik kes, aga mitte Trump (temast hullemaks polegi võimalik minna, latt on lihtsalt nii madalal juba).

   Kustuta
  2. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

   Kustuta
 7. Ameerikas elades jäi mulle mulje, et tavakodanikul pole muud valida, kui sõelale jäänud kandidaate, mis on vähemalt viimastel kordadel olnud valik kahe väga halva vahel. Ehk on probleem eelkõige selles, et targad, tublid ja noore(ma)d lihtsalt ei taha seda riiki juhtida, või pole piisavalt rikkad ja võimukad, et lõpuni välja pressida.

  VastaKustuta