27 november, 2020

Lasen auru pealt ära

Juhtusin ühest blogist lugema järjekordset heietust teemal, et "kui ma pole haige, siis miks ma peaks maski kandma". Aaaaagrhhh....

Aasta aega koroonat saab kohe täis, aga paljudest on endiselt mööda läinud fakt, et antud viirus levib kulutulena just sellepärast, et nakkusohtlik ollakse juba enne sümptomite ilmnemist. 

Veidi piinlik on kõigi nende lumehelbekeste pärast, kes arvavad, et maski kandmine on kohutav karistus ja valitsuse vandenõu. Kui miski muu raskusastmelt isegi ligilähedale ei jõua, on elu vist üsna muretu olnud?

Rinnahoidjat ikka kannate? Ma mäletan, et kunagi tundus see kah kuidagi ebamugav ja imelik. Ja ilma turvavööta oleks autos mugavam. Ilma turvatoolita lastel lõbusam sõita. Ja ma olen üsna kindel, et oleksin täpselt sama hea juht ka peale klaasi veini, aga ma ei joo enne rooli istumist seda klaasi. Lammas? Võib-olla.

Samas pooldan, et igaüks võiks elada täpselt nii nagu talle sobib, küll aga ei tohiks see teisi inimesi mõjutada. Võiks mingi riikliku süsteemi teha, kuhu maskivastased saaks avalduse esitada, kus kinnitavad, et kui nemad või nende pereliikmed peaks koroona tõttu haiglaravi vajama, loobuvad sellest vabatahtlikult. Meditsiin on nõrkadele. C-vitamiin ja kristallid ravivad hulga tõhusamalt. Koroona on ju nagu gripp! 

Huvitav muidugi, et nad gripi olemasolusse nii vankumatult usuvad... 

Need tavalised maskid kaitsevad teadupärast eelkõige teisi, mitte meid ennast. Milleks siis vaeva näha?! Ebamugav, piisavalt hapnikku ei saa kätte ja mida kõike veel ma selle kohta kuulnud olen. Õnneks saavad maskivastased aru, et ka teistel on maskiga ebamugav ning nõustuvad (või vähemalt võiks), et kui nad peaksid kunagi elu jooksul mõnd operatsiooni vajama, ei eelda kirurgilt maski kandmist (ta ei kaitse sellega ju ennast) ja loomulikult ei ole vaja ülemäära stressata käte puhastamise üle. Nahk kipub ju suure seebitamise peale kuivama. Las sööb hommikuse võileiva ära, pühib vorstised näpud pükste sisse puhtaks ja ongi valmis pimesoole järele kaevuma. 

Mõelge kui palju kiiremaks ja efektiivsemaks see kogu süsteemi teeks! Maski- ja kinnastevabadel päevadel jõuaks kolm korda rohkem opereerida kui tavameditsiini päevadel, mil tuleb hügieeninõudeid järgida ja "suukorvistatuna" tavalisi "lambaid" lõigata. 

"Inimesed, mõelge!"

Mää.

35 kommentaari:

 1. Mina ja maskivastasusest aru ei saa. Paraku mulle tundub, et maski ei poolda põhiliselt need inimesed, kes on ka vaktsiinivastased. Võib-olla on vale mulje jäänud.
  Ma saan aru, kui inimesed ei taha poliitikuid uskuda, aga tervishoiu spetsialistide ekspertarvamuse umbusaldamine on lihtsalt ebaviisakas ja kurb. Ma ei ole veel kohanud meditsiinitöötajat, kes arvaks, et kogu see viirus on väljamõeldis...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Minu jaoks on mask nagu need sinised sussid, mis Eestis paljudes kohtades jalanõude peale tuli tõmmata (Kanadas ei kasutata neid) - kui vaja, siis vaja, mis seal ikka, ei ole ju raske ometigi. Ma saaks aru kui nõutaks midagi hullu, näiteks aetakse inimesi loomavagunisse ja küüditataks Siberisse nagu seda kunagi tehti. Siis protesteeriks minagi.

   Minu jaoks on nii kummaline, et mõne jaoks on koroona väljamõeldud asi. Igasugu viiruseid ja jama on läbi aegade ikka juurde tulnud, see uus juhtub lihtsalt väga kergesti nakkav olema.

   Ja siis veel need, kes vehivad statistikaga, et ei olevatki ju nii väga paljud haigestunud/surnud. Jättes tähelepanuta, et haigust on juba terve aasta tugevate meetmetega kontrolli all hoitud. Reisimine on täiesti väljasurnud asi, meil siin on igal pool pleksiklaasid (kassades jne), kõik kannavad maske, hoiavad distantsi, ükski suurem üritus ei tohi toimuda. Kui kõik meetmed ära lõpetada, lõbusalt suuri kontserte ja spordiüritusi hakata korraldama, sureks võib-olla tõesti pool inimkonda maha. Osad koroonasse ja osad muusse, sest haiglad ei ole kummist ja arstid on kah surelikud.

   Näe, ikka veel ei saanud kogu aur välja, hahaa.

   Kustuta
  2. Kõige tobedam on Eestis minu arvates valitsuse käitumine. Nad ikka venitasid maskisoovituse ja -kohustusega nii kaua kui võimalik. Praegu tuleb meil uusi kesse 200-400 päevas. Märtsis kogu elu kinni tõmbamine ju näitas, et viiruse levikule saab ilusti piiri peale tõmmatud, kui kõik käituvad vastutustundlikult.
   Ma ise esimese laine ajal maski ei kandnud, sest siis olid kõik nagunii kodus ja väljas käidi ikka väga vähe. Kui augustis hakkas levik jälle suurenema, siis hakkas endal hirm naha vahele pugema ja ostsin korduvkasutatavad, mida siiani kannan. Kuigi maskid on põhiliselt teiste inimeste kaitsmiseks, tundsin ikkagi ennast inimeste keskel turvalisemalt.

   Kustuta
  3. Nägin ka mõni aeg tagasi väga head maski kasulikkuse analoogiat:
   https://i.redd.it/j0fe4zr4g7c51.jpg

   Kustuta
  4. See pissimise näide on hea, jah.

   Mulle meeldib maskide, kaitseklaaside, distantsi, iga nurga peal olevate disinfitseerijate ja muu taolise juures see, et muud viirused ja jama levivad ju kah niimoodi vähem! Gripp näiteks.

   Kustuta
 2. Muuseas, mu ema meedikuna räägib, et enamik neid meditsiinivastaseid ja "tean ise paremini"-tüüpe mõtleb ümber, kui neile tõepoolest see omavastutuse paber ette pannakse, kus pead kinnitama, et sa tõesti keeldud abist, ei täida korraldusi jne.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kas Eestis saab sellise paberi üldse täita? Kanadas näiteks ei saa, arstid peavad kõiki aitama, olenemata sellest, kas nad vajavad abi oma rumalusest või mingil muul põhjusel.

   Aga jah, mõtteviis on neil kindlasti selline. Õiguseid nõutakse taga, aga kohustuste osas tahaks käed puhtaks pühkida.

   Kustuta
  2. Vaktsiinidest loobumisel nõutakse (ma muidugi ei tea, kas see on kohustuslik või lihtsalt antud arstipraksise omapära) avalduse tegemist ja sealjuures mõlema vanema allkirjaga, mis samuti on kohe probleemiks, sest selgub, et tihti ei tea üks vanem teise vaktsiinivastasusest midagi.
   Teine juhtum, kus ma tean, et on nõutud patsiendilt vastutuse võtmist, oli see, kui keegi soovis oma last alternatiivselt ravida, mis arstidele eluohtlik tundus ja et ta siis kahjustustest hiljem arste ei süüdistaks, pidi tõendama, et teeb seda omal vastutusel.

   Kustuta
  3. Ma tean, et Eestis saab ajutiselt vanemlikud õigused peatada kui on vaja lapse elu päästmiseks teha med protseduuri, millega vanemad nõus ei ole (nt vereülekanne jehoova tunnistajate puhul). Lihtsalt tuli meelde sinu vastusega seoses. See on väga mõistlik mu meelest.

   Kustuta
 3. On jah tüütu ja ebamugav kanda, mulle ka üldse ei meeldi, aga kui valikus on
  a) jälle paar kuud täiskarantiinis olemist, nii et isegi jalutamine keelatud
  või
  b) maskiga ringi lipata, aga elu ikka põhimõtteliselt toimib,
  siis obv igaüks valib selle viimase ju. Isegi 40-kraadises kuumuses hingeldades/higistades ja sisimes seda koroonat ja maske jne hingepõhjani kirudes. Hispaanias on nii mõnigi maskidega seotud reegel nii ajuvaba olnud, et ma ka vahel kirun (a la no miks ma pean üksi metsas jalutades maski kandma, aga kohvikus hunniku võõraste inimestega istudes mitte jne), aga ma olen vist maski kandmisega lõppkokkuvõttes 100x vastutustundlikum, kui kõik hispaanlased kokku, pesen neid korralikult ja nina on alati sees ja :D
  Vbolla eestlased kipuvad seepärast nii maskivastased olema, et neil jäi kevadel see korralik karantiin läbi elamata.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Siin Suurbritannias on ka kevadest alates vahelduva eduga kodus istutud - suvel oli küll korraks natuke vabam, aga ikkagi mitte nii nagu Eestis. Maskid on ka loomulikult avalikes siseruumides ees. Õnneks ei ole mindud nii hulluks, et õues peaks maske kandma, ehkki nädalavahetuseti on pargid vahel nii rahvast täis, et võib-olla see polekski kõige halvem mõte. Olukord, kus kõik asutused on endiselt rohkem või vähem avatud nagu Eestis praegu, aga siseruumides tuleb kanda maske, tundub siit vaadates nagu unelm. Kõik on vist ikka perspektiivi küsimus. Kui jõuluks Eestisse lendan, tabab mind ilmselt paras "kultuurišokk" - ei tea, mida suure vabadusega peale hakata :)

   Kustuta
 4. Anonüümne27/11/20 20:40

  Vot võrdlus siniste sussidega hästi ei päde, need ära kadusid, sest selgus, et kahju oli rohkem kui kasu. Inimesed õngitsesid teiste susse prügikastist jms. Ma ei ole maski vastane, aga praegune kord on üle võlli. Kõige olulisem pole mitte maski kanda, vaid kontakte teistega vähendada. Maski on vaja siis kui pole võimalik distantsi hoida. Nii et kui ma olen hommikul vara suures tühjas supermarket, siis puudub igasugune vajadus maski järgi. Eestis levib viirus laulukoori dets, trennides tööl ja pereringis, aga seal ju maski te ei kanna.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Anonüümne27/11/20 21:59

   Tuli tahtmine meenutada, miks kilesussid ära kaotati. Ps maski kannan ja mõnes kohas on see ka põhjendatud, aga paljudel puhkudel teen seda moepärast. https://tartu.postimees.ee/93104/sinine-suss-saastab-maja

   Kustuta
  2. Anonüümne27/11/20 23:30

   No see hommikul vara tühjas supermarketis ei päde lihtsal põhjusel. Ma võiksin ju sel juhul ka varahommikusel Tallinn-Tartu kiirteelõigul 170ga sõita, sest kedagi teist niikuinii ju ei ole ja keda ma siis segan, eks? Aga see tekitaks vaid segadust, mis olukorras siis võib ja millises mitte, see kõik oleks sel juhul liiga subjektiivne ja sellepärast tulebki kehtestada ühtsed normid.
   Aga, mida ma selles maskisõjas siin Eestis tõesti ei mõista, on see, et me peame neid kandma vaid avalikes siseruumides - ma ei tea, jõlkuge siis vähem poodides või, kuidas see inimeste elukvaliteedi nii alla viib, et tuleb lausa mingeid vastuaktsioone korraldada?

   Kustuta
  3. Jah, kontaktide vähendamine ja distantsi hoidmine on tõesti efektiivsed meetmed, paraku ei leia paljud, et nemad oma elustiilis midagi (ajutiselt!) muutma peaks ja seetõttu tulebki maskid kohustuslikuks teha, sest see on vähemalt silmaga nähtav meede. Kui siseruumides on mask kohustuslik, siis neid, kes nõuet eiravad, saab vajadusel trahvida või nende teenindamisest keelduda.

   Ja kui inimesed käituksid kohusetundlikult ja lähtuksid loogikast, ei olekski varahommikuses inimtühjas poes ehk maski vaja, paraku ei olda kohusetundlikud. Seepärast peabki mingi laiema ja lihtsama reegli looma nagu näiteks "mask on kohustuslik kõigis avalikes siseruumides".

   Hea uudis on see, et avalikke siseruume saab suures osas vältida. Kaubanduskeskuste, kontsertite, teatrite jne külastamine ei ole hädavajadus. Ja nii pääsebki maski kandmisest.

   Kustuta
  4. Anonüümne28/11/20 12:28

   Mina kahjuks näen, kuidas inimeste arvates võib mask ees teha kõike. Kui öeldakse, et laulukoori võiks paar nädalat pausi pidada, siis minnakse maskiga proovi, sest jõulukontsert on tulemas. Poes ronitakse selga, sest ma ju kannan maski. Kui mask päästaks, siis see viirus ei leviks. Kahjuks Eestis on see andnud petliku turvatunde.

   Kustuta
  5. Minule tundub, et eestlases on palju jonni. Kui ei taha seda maski ette panna, aga öeldakse, et peab, siis palun väga - panen selle maski ette, aga ronin teistele näkku ja käin rahvarohketes kohtades.

   Mask vähendab viiruse levikut küll, aga muud abinõud on samuti olulised.

   Kustuta
  6. Anonüümne28/11/20 20:28

   Kas Kanada kantakse maski korralikult või võetakse taskust mingi nutsakas ja kantakse kuni värvi muudab? Eestis on juhtumeid, kus Vana prouad pesevad ühekordseid maske või õngitsetakse neid polikliiniku prügikastist.

   Kustuta
  7. Ma usun, et riidest maske pestakse väga usinalt. Siin pestakse isegi riideid kõvasti tihemini kui Eestis kombeks, kaht päeva järjest samade riietega kunagi ei käida (pean silmas ka kampsuneid jne, mitte aluspesu-sokke, mille puhul on nagunii elementaarne iga päev vahetada). Kuskil kolmandik inimestest kasutab ühekordseid maske. Siin mängib ilmselt ka kõrgem elatustase rolli, ei pea maski arvelt kokku hoidma. Eestis elab suur osa pensionäridest allpool vaesuspiiri, nii et ma ei imesta, et iga asjaga püütakse kokku hoida.

   Kustuta
 5. Anonüümne28/11/20 23:20

  Uudis soomlastelt oli, et nn ühekordsed maskid on pestavad ja uuesti kadutatavad. Keetsin mõned minutid ühekordset ja oligi täpaelt sama nagu enne keetmist, nii, et saab kadutada küll. Niikuinii kantakse neid enamasti pakazuuha pärast ja taanlaste uuringu järgi on kasutegur olematu. Maal, kus elan, on käigus see taskust võetud riidest tehtud nutsaku variant. Kes teab, kui mitu korda ühte kasutatakse või kui sageli pestakse.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vaevalt, et kasutegur päris olematu oleks. Suuremad piisad korjab ikka kinni. Köhides ja aevastades lendaks need ilma maskita päris kaugele.

   Kustuta
 6. Anonüümne29/11/20 17:47

  Aga häda on selles, et see viirus ei levi ainult piiskade a, vaid ka aerosoolide ja neid maskid kinni suurt ei pea. Tartu teadlased testisid korduvkasutavaid maske ja paljude filtreerimisvõime oli 7%. Ega sall ja puff ka paremad pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sall ja puff ei olegi mingid tõsiseltvõetavad lahendused, siin ei ole näiteks lubatud nendega maski asendada. See on sama kui kiivri asemel suusamüts pähe panna ja kurta, et kuidas see pea küll kukkudes katki läks?

   Enamik maske siiski on piisavalt efektiivsed, nende kandmisele lisaks peaks muidugi ka distantsi hoidma, käsi pesema, mittevajalikke käike (ostukeskus, kinod, teatrid, kontserdid jne) ära jätma ja küll siis olukord paraneks.

   Mida sa ise lahenduseks pakuks?

   Kustuta
 7. Anonüümne29/11/20 21:40

  I am an 85 year old pensioner so have survived a few scares in my time with regard to viruses. I have maintained from the outset that this one should have been allowed to take it's course with common sense precautions taken by the general population as previously - our decision, not goveenments'. I have continued to live aa normal a life as possible in face of government edicts, shopping, seeing family etc. Not wearing a mask, and during the entire 8 months have not caught it, nor do I know anyone who has, which must be the case fir he vast majority if the population, yet the givernment has seen fit to destroy livelihoods, lives, the whole economy of the country in the mistaken belief they are saving lives, when, in fact the opposite is true.
  The final steaw for me was when I heard viewers ringing Jeremy Vine to ask advice on whether theie household could visit with another, none of whom had the virus - have we become such a sheep like nation that we are prepared to go along with this nonsense
  Wake up Britain and think for yourselves, look at all the evidence and question everything.
  See kiri, ütleb kõik mu meelest antud olukorra kohta.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Minu jaoks ei ütle see kiri midagi tarka. Klassikaline "kuna mina ei ole seda viirust saanud ja ei tea kedagi, kes selle oleks saanud, pole seda olemas" stiilis pajatus. Minu tutvusringkonnas on mitmeid inimesi, kes on koroonat põdenud, kes kergemalt, kes raskemalt. Lisaks tean tänu Mattile, mis haiglas toimub ja et intubeeritud on aegajalt minust nooremaidki.

   Kui lasta sel viirusel vabalt teha, mida iganes ta teha tahab, sulgeb majandus ilma valitsuse abita uksed. Ülekoormatud meditsiinisüsteem ei jõuaks aidata ka muid hädalisi ja ka noored sureks haigustesse/traumadesse, mille puhul praegusel hetkel haiglast/ravimitest abi saab.

   Mis mind nende "sheep nation" ja "I know nobody who bla bla" sõnavõttude juures hämmastab, on võimetus näha laiemat pilti. Korrutatakse üht-kaht tüüpilist mantrat, mis kuskilt teise samasuguse käest kõrvu on jäänud, aga tegelikku arutelu ei teki.

   Minu antud postituse mõte oli eelkõige selles, et maski ei ole ju raske ette panna, seda enam, et neid kohti, kus selle kandmine on kohustuslik, saab suures osas edukalt vältida. Milleks väikesest asjast probleem teha?

   Kustuta
 8. Ysna syrreaalne tunne on Uus-Meremaal elada ja vaadata k6rvalt, mis mujal maailmas toimub.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Uus-Meremaa on hea näide, jah. Karantiin oli range, aga ilmselgelt toimis. Nüüd on teil normaalne elu, samas kui muu maailm, kus maskivastased ja vandenõuteoreetikud oma õiguseid nõuavad, endiselt keset koroonat elavad.

   Kustuta
 9. Anonüümne30/11/20 21:33

  Ma võin üles lugeda mitmeid riike, kus oli karm karantiin ja maski kohustus, aga seis on hullem kui Eestis. Sh liigsuremus. Nt Hispaania, Portugal, Belgia. Et meil valiti viirusega kooselamise põhimõtte, on õige. Täielikku isolatsiooni saab lubada vaid saareriik. Mujal tuleb inimestel endil käitumist oludele vastavaks kohandada. Iga sulgemisega kaasnevad maj probleemid, aga kasvab ka vaimsete hädadega inimeste arv.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Seda küll, aga kui saareriigis oleks inimesed öelnud, et nad ei luba valitsusel endale "suukorve" pähe panna ja oleksid korraldanud kokkutulekuid, et protestida maskide kasutamise vastu, poleks ka saareriik viirust kontrolli alla saanud.

   Täielik karantiin on iga riigi jaoks raske ja kahjustav, aga et seda vältida, peab igaüks natuke omalt poolt panuse andma, maski kandma, distantsi hoidma ja kontakte vähendama.

   Kustuta
  2. Nimetatud riikides on ka rahvaarv kordades suurem. Belgia on territooriumilt Eestist väiksem, rahvaarv aga 11,5 miljonit. Ilma karmide nõueteta oleks seis olnud kordades hullem. Olles ise Belgias, võin öelda, et, nii maskid kui muud karmid nõuded on olukorra kontrolli all hoidnud ja nakatumiste arv kahanemas. See lärm, mida Eestis maskide pärast lüüakse, on lihtsalt tobe...

   Kustuta
 10. Pole minu välja mõeldud, aga jumalast andekas. Sorry, olen jah selline lorilõug.
  Hommikul ärkasin: pole köha, pole nohu, pole palavikku, kuskilt ei
  valuta, hingan vabalt, lõhnataju pole ka kadunud, löövet ei esine,
  väljaheide on normaalne. Ja siis sain aru. Persse! Need on ju
  asümptomaatilise koronaviiruse tüüpilised sümptomid…

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Anonüümne1/12/20 20:36

   Aitäh, Murka, normaalsed inimesed ei ole veel maailmast kadunud. :)

   Kustuta
 11. Anonüümne1/12/20 22:24

  See on jah kummaline tapjaviirus, et sümptomid puuduvad, aga vaktsineerida vaja kõiki, imikuteni välja. Muidu jäämegi igaveseks lokdauni.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kus see kirjas oli, et "vaktsineerida tuleb kõiki, imikuteni välja"?

   Kustuta
 12. raporteerin suure hilinemisega, et rinnahoidjat enamasti ei kanna (justnimelt ebamugavuse pärast), maski aga küll, sest sellel ebamugavusel on rinnahoidjast rohkem sisulist mõtet.

  VastaKustuta