21 juuli, 2018

Vanasti...

Paar päeva enne neljakuuseks saamist õppis Oscar keeramise selgeks. Nädal-paar hiljem oli igasugusest pikutamisest saanud möödanik. Rullis end üht- ja teistpidi, voodis olles võttis veel käed-jalad kah appi, sest korraga selgus, et nii saab end võre najal edasi lükata ja oh seda rõõmu siis! Kuniks lõpuks jäi kuskile voodinurka totaalselt kinni, kõik neli jäset erinevate pulkade vahelt välja rippumas ja ise sedapidi kaldus, et siputamine enam täbarast olukorrast ei päästnud. Kisa taevani!

Ühel sellisel (öisel!) hetkel tabasin end mõtlemast, et vanasti oli ikka lihtne - lapsel kõht täis, voodisse, mõnda aega vehkles, siis jäi magama. Ei pidanud teda mitu korda pulkade vahelt päästmas käima ega midagi.

Aga siis tuli meelde, et vanasti ärkas ta see-eest iga (mõne) tunni tagant, mitte terve öö peale korra. Vanasti ei olnud seda luksust, et täitsa ise ja täitsa omas voodis uinuks. Vanasti polnud isegi mitte orienteeruvat kellaaega, millal ta magama võiks jääda. Elu oli kaootiline. Nii et kõige kiuste on tegelikult hoopis lihtsamaks läinud!

Mähkmevahetuse on keeramine muidugi keerulisemaks teinud. Ja alles nüüd, mil Oscar on viiekuune, saan aru, miks kõik beebimammad trukkidega riiete üle jahuvad. Siiamaani polnud mingit probleemi - kui oli vaja öösel mähet vahetada, võisin kinnisilmi trukid kinni klõbistada ja see ei võtnud üldse aega! Aga nüüd on nii, et umbes teise trukini jõudmise ajaks on ta vähemalt viis korda püüdnud kõhuli keerata, natuke omaenda varvastega mänginud või nii aktiivselt siputanud nagu oleks viimnepäev käes.

On ikka inimesel energiat keset ööd!

Vot vanasti oli lihtne - laps püsis täpselt seal, kuhu ta jätsid. Samas tuli vanasti neid mähkmeid mitu korda tihemini vahetada ja pimedas-käsikaudu ei teinud ma seda kunagi, sest korralikule poisslapsele kohaselt pissis ta mu enamasti lihtsalt täis. Seda ei ole nüüd juba ammu juhtunud!


Sõbranna, kel on kümnekuune, ütles enda ringikäputavat jõmmi ja minu põrandal siputavat Oscarit vaadates, et "sul on ikka nii lihtne, ta ei lähe veel kuhugi". Minu meelest on praegune aeg just keerulisem, sest liikvele minemiseks on vaim valmis, aga keha ei tule järele. Õõtsub kõhu peal, käed-jalad õhus vehkimas ja läheb närvi, et see soovitud tulemust ei anna. Ta ei tea veel, et lendamisele ei maksa panustada, ikka mööda maad peab liikuma. 

Viimase nädalaga tegi Oscar kõva arenguhüppe, kasvas kuidagi hästi kiiresti suuremaks ja muutus palju asjalikumaks. Enam-vähem üleöö! Muidu ei saa ise arugi, kuidas ta kasvab ja areneb, aga praegu on selline tunne nagu oleks kaks nädalat eemal olnud. 

Mulle ikka väga hästi sobib emaks olemine, nii lahe on kogu aeg. Vaatasin ükspäev Oscari esimese kuu pilte ja üllatusin kui väike ta oli! Aeg läheb super kiiresti...

10 kommentaari:

 1. Meie hakkasime püksmähkmeid kasutama kui kutt keerama hakkas. Neid on siputisele veidi lihtsam paigutada kui tavalisi teipmähkmeid :)
  Ses mõttes on liikuvama lapsega aina lihtsam, et ta suudab enda aega juba üsna edukalt ka ise sisustada aga samal sageneb vajadus lapsukest "päästa" :)

  VastaKustuta
 2. Voodisse soovitan panna voodipehmenduse, siis ei saa võredesse oma jäsemeid kinni panna..

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ta õppis nädala-paariga kinni mitte jääma, nüüd tiirutab niisama mööda voodit ringi.

   Kustuta
 3. Üldhuvist küsin, et kuidas ütleksid inglise keeles selle kohta, et laps on asjalik? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vist ei saagi öelda, sest "asjalik" on inglise keeles "matter-of-fact" ja lapse kohta kasutades ei annaks see sama mõtet edasi nagu eesti keeles. Paljude sõnadega on nii, et ei saa otse tõlkida, peab muudmoodi ütlema.

   Kustuta
  2. Jah, muidugi. Ma mõtlesingi pigem mitte otsest tõlkimist, vaid kuidas sa seda inglise keeles seletaksid? Otsitud näide, aga kui keegi, ütleme, jätab pildi alla kommentaari, et "oi, nii asjalik juba", ja Matt küsiks, et mida see tähendab.

   Kustuta
  3. "Looks smart (for his age)" või midagi sellist? Ma ei teagi, täitsa hädas oleks tõlkimisega!

   Kustuta
  4. Anonüümne25/7/18 10:06

   'Looks so grown up' sobiks visit ka :)

   Kustuta
 4. Anonüümne24/7/18 07:19

  Ma alati laulsin mähkme vahetuse ajal poistele siis nad jäid kuulatama ja muutusid rahulikumaks. Sama hambapesu ajal.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul on mähkimislauaks oleva kummuti sahtlis mänguasi, mida talle kätte pista kui väga metsikuks keerutamiseks kipub minema. Aga ta on juba nii iseteadlik, et kui ikka tahtmine minna, ei aita mänguasjad ega laulmine :)

   Kustuta