16 aprill, 2019

Keskealine tädi

Arutasime sõbrannaga väljas söömisest. Ütlesin, et vanasti tellisin seda, mida tahtsin, nüüd tellin midagi sellist, et Oscar kah kõhu täis saaks. Sõbranna ütles, et no sul on siis ju täitsa hästi veel, mind näiteks juba ammu ei huvita, mida keegi mulle tellib, sest lapsega tegelemise kõrvalt pole nagunii aega märgata, mida söön.

Helistas mulle täna õhtul, ütles, et tal on aeg iseendale. Sisustab seda varbaküüntelt laki eemaldamisega. Olevat uus rekord - lakk pole mitte ainult välja kasvanud, vaid ka peaaegu läbipaistvaks kulunud. Oligi vist juba aeg, et see maha võtta. Ütlesin, et minu aeg iseendale on nüüd see kui lähen peenraid rohima. Kas nii saadaksegi vanaks või?

Kuna siia kolides oli puhas plats ja umbrohuväli, sain end aiandusmaailmaga põhjalikult kurssi viia. Tahtsin peenrad niimoodi kujundada, et kogu aeg miski õitseks. Nüüd olengi nagu mingi keskealine tädi, kes õhtul enne magamajäämist telefonist lillepilte vaatab. Ei teagi kohe, kas piinlikkust tunda või siis teiega kah oma peenrapilti jagada. Ma siis jagan, sest kes muud kui keskealised tädid siin lugemas käivad. Blogidega pidi ju see värk olema, et peab saama samastuda.


Beebimonitor läks katki. Tellisime uue, aga see pole veel kohal. Mul on natuke nagu võõrutusnähud - ma ei näe enam, mida mu laps magades teeb! Täna näiteks ei tahtnud tavapärasel ajal lõunaunne jääda. Enamasti vaatan kaamerast, et kas paneb aegajalt pea voodile või trambib ainult püsti. Siis teaks, kas on unelootust või mitte. Keeruline kui ei tea. Ei saa rahus õue rohima minna. Lõpuks ikka jäi magama.

Ükspäev käisime Matt'il (vesi)lennuki vastas. Seal ootas veel üks ema oma lastega. Oscar oli tema pojaga täpselt sama pikk. See poiss sai just kaheseks, Ossu on kaks kuud ühene olnud. Mingi lühike jupats temast ei tule, see on selge. Poisi õde oli neljane. Väga jutukas. Küsis, kas võib meie juurde elama tulla? Oscar oleks omale lihtsa vaevaga vanema õe saanud, aga kui ema küsis, kas võib tüdruku toa ja printsessikleidid vennale anda, siis ta enam ei tahtnud kolida.

Esimene pilt on lennuki ootamisest, teise tegin järgmisel päeval kui olin Oscarile uue soengu lõiganud. Arvasin, et masinaga on ilmselt keeruline talle läheneda, aga polnudki. Andsin oma vana telefoni mängimiseks ja ta ei pannud tähelegi, mis ma suristasin seal.

Kolmas pilt on mu värskenduskuuri läbi teinud kanapargist. Nagu autopark. Aga kanadega. Ma andsin kõik valged ära. Tavaline valge oli lihtsalt nii lärmakas, et ma olin juba valmis teda millegagi viskama. Siidikanad muud ei teinudki kui haudusid. Üks alustas ja teine lõpetas. Iga päev istus keegi pesas ja läks närvi kui ma ta kõhu alt mune välja koukisin. Korraga sain aru, et see on vale kui ma kanateemale mõeldes esimese asjana ärritun. Ja andsin kolm tükki ühte hobifarmi. Nüüd mulle jälle meeldivad mu kanad. Oscarile kah meeldivad. Ja kanadele meeldib kui Oscar oma puuvilju lõpuni ei söö. Kui need maha said kallatud, siis tal muidugi kohe meenus, et tegelikult tahtis paari tükki veel, aga doktor isa väidab, et kanasitaseid asju ei tohi süüa. Nii et ma ei lubanud.

25 kommentaari:

 1. Äge müts! Ja need kaks vasakpoolset kana ma kohe võtaksin :) Üks näpunäide juuste-küünte jmt lõikamiseks. Täiskuu on sel nädalal N ja R, laubal hakkab juba kahanema. Kui tahad, et juuksed oleksid tihedad ja ruttu kasvaksid, siis lõika just neil päevadel. Küüntega, vastupidi, kui tahad, et nii ruttu ei kasvaks, siis lõika kas kaduneljapäeval (nüüd tuleb 2. mail) või peale täiskuud, st vana kuu ajal. Ma olen enda ja kassi pealt täheldanud, et kui lõikad noore kuu ajal, st peale kuuloomist kuni täiskuuni, siis on mõne päevaga vuhh pikad jälle. Kui juuksekasvu tahad kiirendada, vot siis lõika ka sellel ajal, st noore kuuga.
  Rohida ja koristada tuleks ka kaduneljapäeval, st neljapäev enne kuu loomist, siis püsib kauem ilus. Aga jällegi omast käest tean, et kui juhtud rohima noore kuu ajal, siis on kohe jälle kõik kohad rohtu täis ja see nullib kõik kaduneljapäevade head asjad ära.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Novot, nüüd sa siis ütled kui mul juba kõik tehtud on! :)

   Vasakult poolt teine kana muneb sinise koorega mune. Lähenevate lihavõtete valguses mugav!

   Kustuta
  2. No eks järgmine kord siis rehkendad :)

   Kustuta
 2. Teine kevad oma peenraga kodus. Sügisel istutasin nii palju nartsissi-tulbi-hüatsindi- ja krookusesibulaid, kui peenrale mahtus. Nüüd käin iga hommik toast väljudes ja õhtul koju jõudes esmalt peenra juurest läbi. Seisan, vaatan, küsin neilt, kes järgmisena õitsema kavatseb hakata. Hetkel veel midagi pildistada pole, ainult rohelised lehed :) Õhtuti uinudes mõtlen, kuidas nii timmida, et veel parem saaks. Sul on väga hästi õnnestunud. Mis need roosakad tooni lilled on?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo see peenar saab sul mõnus olema! Ma panin esimesel aastal hästi palju tulbisibulaid maha ja oh seda ilu! Aga teisel aastal tulid ikka kõvasti nigelamad. Lugesin, et need peab igal aastal mingiks ajaks mullast välja võtma, aga see tundub suur töö olevat. Pealegi ei saa ma samasse peenrasse siis suurt midagi muud panna, sest kaevamise käigus võib muude asjade juuri vigastada. Ma pean midagi välja mõtlema kevadlillede osas, tahaks ju ka sellist peenart nagu sul!

   Kustuta
  2. Aa, need roosad on erikad. Need paistavad siin väga hästi kasvavat, istutasin eelmisel aastal, aga juba on suurus kolmekordistunud. Täissuuruses peakski terve peenar roosa olema, nii suureks lähevad. Kirjade järgi peaks novembris õitsema hakkama, mul hakkasid veebruaris. Eelmisel aastal õitsesid poole suveni ja sealt edasi olid lihtsalt ilusad rohelised.

   Kustuta
  3. Ma eelmiseks kevadeks panin ka tulpe ja hüatsinte. Ja ilmselgelt olen ma lillepeenraid varem ka näinud, aga sibulate maha panemisel ajus kuidagi ühendus katkes �� Hoolimata varem nähtud lillepeenardest ja googeldamisest juhtus hüatsindisibul nii sügaval olema, et ta suures osas õitses mulla all. Ja tulbid olid reas nagu pliiatsid �� Siis võtsin sibulad üles, ostsin hunniku juurde ja läksin teisele katsele. Nüüd ootan põnevusega, kuidas välja kukkus. Natuke ootan juba sügist, et saaks ümber kujundada ja juurde istutada, sest tahaks ka sellist peenart, kus alati midagi õitseks. Keskealine tädi indeed.

   Kustuta
  4. See tuletab mulle meelde, kuidas ma Eestis kunagi väikesesse piklikku peenrasse tulpe panin. Pakil oli kirjas midagi sellist, et 30-40 cm vahedega vms. Ma algajana panin ka siis nii. Kui üles tulid, sain aru, et kui sibulad on nii pikkade vahedega, on ju tulbid ise ka! Blond, noh. Päris naljakad olid niimoodi ühekaupa. Tulpe peab ikka palju koos olema, Hollandi stiilis!

   Kustuta
 3. Kas sul neid valgeid lõhnavaid poeedinartsisse ka on? Rooside ja piibelehtede kõrval mu lemmiklilled, õieti nad ongi esikohal just :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Neid ei ole. Aga tahaks. Piibelehti tahtsin ka, aga siis lugesin, et need on ülimürgised, nii et kui väikesed lapsed aias toimetavad, on kindlam kui ei ole neid. Ootan siis... mingi 10 aastat :D

   Kustuta
 4. Misasi on see roheline kolmnurk peenranurgas? Sammal? Aga aiavalgusti ümber olev tumedam roheline? Tüümian? Ja kuidas sa neid valgeid õitsvaid lilli nimetad, inglise keeles? Ma arvan, et mul on needsamad aias.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Matt ka just küsis, et misasi see kolmnurk seal on. Ma ei tea! Natuke sellest oli seal juba siis kui siia kolisime ja hästi kiiresti on juurde tulnud. Aga selline ilus kohev :) Vist on sammal jah. Sammalt ei peaks vist tegelikult lillepeenras hoidma? Ma pole selleni veel jõudnud. Midagi tuleb ju siis asemele panna, aga no mida?

   Valged on Evergreen Candytuft.

   Tumedam roheline on Red Creeping Thyme.

   Kustuta
  2. Ahaa, nüüd sain nende valgete nime kah teada, tänud =) Samad jah mis mulgi aias. Me oleme neid kutsunud "snow blanket", sest valged.

   Jep, Creeping Thyme. Mul oli seda New Mexico aias. Jäi proovimata, kas annab maitsetaimena kah kasutada?

   Kustuta
  3. Mul käib kõik katse-eksitus-meetodil. Meil ei ole suvel mitte üheski aianurgas päeva jooksul päikesevaba hetke, nii et kõik taimed peavad ülimalt päikesekindlad olema. Paljud, mis peaks olema, tegelikult ikkagi ei ole. Tüümian kasvas meeletu kiirusega laiaks. Ma ei tea, kas süüa kõlbab, aga pidi olema selline sort, et kannatab vabalt pealeastumist.

   Kustuta
 5. Sibullillede sibulad peaks jah vahepeal üles võtma - tulbid, nartsissid, gladioolid ja hüatsindid vähemalt, teiste suhtes pole vist nii oluline. Poeedinartsiss ja see varane kollane pika tutuga, need on looduslikud liigid ja neid ilmselt ei pea vahepeal välja kakkuma, aga peenikesed sordisibulad küll jah.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hüatsindid on mul teiste püsikute vahel ja neid ma ei võtnud vahepeal üles. Õitsesid küll nüüd kevadel, aga mitte nii tugevate õitega nagu peaks. Muude osas on mul küsimus, et mis samas peenras siis suvel oleks? Ma tahan ka ehtsat kevadlillede peenart! Aga suvel oleks see siis täitsa tühi? Muude asjade vahelt oleks jube tüütu neid sibulaid otsida ja hiljem tagasi panna.

   Kustuta
 6. Noh, kui mina seda asja õppisin, siis soovitati roose. Muudkui et kevadel peab olema hoolikas ja katte ehk natuke varem ära võtma, et sibullilled pikaks ei veniks. Aga selge on see, mis sobib Eesti kliimasse, ei sobi Kanadasse ja vastupidi. Tänapäeval on puha kõiksugu uued taimed ja vanadelgi taimedel uued sordid, ja tihti on paki peal, et nt õitseb aprilis. Tutkit, Vanja! Aprillis ta võib õitseda kuskil Hollandis või teitel seal Kanadas, meil hea, kui maikuukski nii kaugele saab.
  Üks trend on veel, et pista sibullilled madalate laiuvate püsikute või padjandtaimede peenrasse, muudkui neid on sealt siis natuke nadi kätte saada ja pärast tagasi panna, ja laiuvat peenar neist sedasi ei saa, nagu Hollandis on. samas võib tulbipeenrasse torgata üheaastased suvelilled, need ei sega sibulaid ja nende juured on reeglina nõrgad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aa, suvelillede mõte on küll hea, jah!

   Kustuta
 7. Ahjaa, ja muidugi peab siis muld olema korralikult väetatud, kui seal mitu satsi peal on. Tasub kasutada pigem kaaliumi sisaldavat väetist, mitte nitraate, st lämmastikku, sest see soodustab lehtmassi, kaalium aga õite tekkimist. Ülekülluse korral aga jäävad varred nõrgaks ja vesiseks, niiet ikka parasjagu. Kanasõnnikut võid kasutada, kuid seda peaks enne kõvasti lahjendama - tegema kuskile ämbrisse vesileotise ja seda siis kastmisvette lisama.
  Mina kasutasin tuttava jänese pabulaid, ja hiljem olen kasutanud rotipabulaid, viimaseid torkasin ka nagu kuivi väetisepulki lillemulla sisse. Ja kus siis vohasid niiet!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tuttava jänese pabulad :)

   Kustuta
  2. Noh, jänesed ise mulle tuttavad polnud, lihtsalt kolleeg pidas neid, st mitte lemmikloomana, vaid õues puuris, vanamoodsaltr, juu nõu :)

   Kustuta
 8. Anonüümne17/4/19 23:58

  Mu poiss on see "lühike jupats" . Tore kohe et nii õnnelik oled et su laps "lühike jupats " pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See oli naljaga öeldud, mul pole midagi lühikeste inimeste vastu. Lihtsalt arvestades seda, et me Mattiga mõlemad kõvasti üle keskmise pikad oleme, on Oscaril oht läbi lae kasvada.

   Kustuta
 9. Tädi ütleb, et väga ilus peenar ja lahe blogi.

  VastaKustuta