30 juuni, 2020

See või teine

Laenasin Briti instast mõned küsimused ja kohe lausa pean siia omalt poolt ühe juurde lisama, nimelt:

Dušš või vann - kuumast dušist ei ole mitte midagi paremat, vannis käin keskmiselt korra aastas. Matt on jällegi läbi ja lõhki vanniinimene, kes võiks vabalt vannis eladagi. Õnneks on meil ühes vannitoas vann ja teises dušš, nii et kõigile jagub. Aga ikkagi huvitav kui erinevad inimesed on...

Ilus figuur või ilus hing - ma ei ole kunagi aru saanud sellest "ilus, aga loll; kole, aga tark" vastandamisest. Üks ei välista ju teist! Ma pigem ütleks, et kindlam on ilus olla, sest kui hing nagunii kole juhtub olema, oleks inetu välimusega juba täitsa pekkis. Aga miks mitte ilus figuur ja ilus hing mõlemad?!

Ujumine või kaldal päevitamine - ma pole kummagi tegevuse fänn. Esiteks olen kohutav külmavares, piisavalt sooja vett pole minu jaoks lihtsalt olemas ja päikese käes lamada on jällegi piinavalt palav. Suvi meeldib mulle muidu väga, aga rannas ma tõesti eriti ei käi.

Vara üles või hilja voodi - mina olen raudselt öökull, aga seoses emaks saamisega on uni erakordselt hinda läinud, nii et viimastel aastatel olen magamaminekuaega selle järgi timminud, millal Oscar hommikul üles tuleb, sest puhanuna ärgata on kõige mõnusam üldse! Isegi mõnusam kui kaua üleval olla.

Rahulikud kaksikud või üks väga aktiivne laps - meie sõprade esimene beebi oli nagu õudusunenägu - vähe sellest, et ta kohutavalt vähe magas, karjus ta suurema osa ärkveloldud ajast nutta. Ma tõesõna ei tea, kuidas nad sellest eluga (ja koos!) välja tulid. Praeguseks on poiss igati rõõmus kolmeaastane ja hiljuti said nad tütre vanemateks. Ja see praeguseks kolmekuune beebi on väga rahulik ja leplik laps, kes on algusest peale ülihästi maganud. Küsimuse juurde tagasi tulles - teate, selliseid võiks mul mitte ainult kahe-, vaid ka kolme- ja neljakaupa olla. Üks väga aktiivne on juba olemas ja neid ma mitmekaupa tõesti ette ei kujutaks.

Maja hinnaga korter kesklinnas või maja äärelinnas - üksi elaks ma kindlasti korteris ja kesklinn sobiks hästi, aga lastega on vaja ruumi ja aeda, vaikset ja rahulikku keskkonda, kus uksest välja astudes kohe auto otsa ei sõidaks. Ja mulle tegelikult meeldivad kõik aiatööd ka.

Prillid või läätsed - minu jaoks on mõistetamatu, kuidas inimesed endale rahumeeli näpu silma torkavad. Matt teeb seda igal hommikul, aga mul on õnneks nii nõrk miinus, et igapäevaselt prille ei vaja, nii et läätsesid ei hakka isegi proovima.

Kool või elukool - iga kell kool. Minu meelest tuleb kasuks kui oled vähemalt korra elus lõputöö raames uurimuse teinud, valiidsuse ja reliaablusega maadelnud ja aru saanud kui palju asju peab õigesse lahtrisse kukkuma, et saaks üldse midagi väita. Kriitiline mõtlemine tuleb elus tihtipeale kasuks.

Megakuum suvi või ilus lumine talv - kuna mulle meeletu kuumus ei meeldi, siis pigem valiks ilusa lumise talve, aga reaalsus on see, et sillerdava lumega päikesepaistelisi päevi on kahetsusväärselt vähe ja lõpuks taandub see "ilus lumine talv" ikka pimedusele ja lörtsile. Pimedus ei meeldi mulle jällegi üldse ja kuna meil on kodus konditsioneer, saab kuumuse eest tuppa peitu tulla, seega suvi võidab, olgu või kuum.

Ärgata hommikul hiljem koos lastega või väga vara, aga aeg iseendale - raudselt hiljem! Kusjuures sellest saan ma veel aru, et ärkad perest varem ja istud kohvitassiga vaikselt päikesetõusu nautides, aga mõned inimesed ärkavad poolest ööst, et hommikul trennis või jooksmas käia ja seejärel kella kaheksaks tööle jõuda (mis on juba ise üle mõistuse vara). Brrrr. Hommikune uni on püha!

Ümbermaailmareis või oma kodu ost - oma kodust ei ole minu jaoks mitte kunagi midagi olulisemat olnud. Kodu lihtsalt peab oma olema. Reisida olen õnneks omajagu saanud ja seetõttu tean, et ümbermaailmareis ei oleks minu jaoks - mina tahan natuke ära olla, max mõned nädalad ning siis koju tagasi tulla. Asjad lahti pakkida, oma voodis magada, hommikul oma kapist pudruhelbeid võtta. Ma ei jaksa kogu aeg teel olla.

Jõulud või jaanipäev - jõulud, jõulud, jõulud! Terve detsember oma tulukeste ja pühademuusikaga. Pakkide avamine. Pere ja sõbrad. Hea söök. Eriti vägev kui juhtub ka lund olema!

Siider või õlu - ma pole suurem siidrisõber, aga õlu ja viski on sellised joogid, mis mulle absoluutselt ei maitse.

Ilus ja keskklassist mees või keskpärase välimusega rikas mees - "ilus mees" võrdub minu peas strippari tüüpi ilueediga, kes kulme kitkub, endast lõputuid selfisid teeb ja maailmanabana käitub. Minu meelest ei pea mees ilus olema, mehes peab hoopis see miski olema - mingi enesekindlus, emotsionaalne tugevus, arukus, soojus. Miski, mis põlved nõrgaks võtab, aga mida pole võimalik alati sõnadesse panna. Kui võtta küsimuse teine osa, siis selle vastu pole mul küll midagi kui mees hästi teenib, perekonda ülal pidada suudab ja lastele kodu kindlustab.

Kusjuures vaatasin praegu instast Briti vastajate tulemusi ja 61% valiks pigem ilusa mehe ja ainult 39% eelistavad keskpärase välimusega rikast. Samas kui eespool küsiti, et kas "ilus figuur või ilus hing", siis ainult 11% valisid figuuri ja 89% hinge. Tuleb välja, et enamikule inimestest on mehe puhul oluline välimus ja naise puhul sisemus.

Vot siis.

13 kommentaari:

 1. Nii, aga kas sa valiksid, et saaksid olla tänasest endast pisut targem, kuid seevastu pisut koledam või vastupidine variant? 😄

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Päris ausalt? Vabalt võiks olla ilusam, sest ma olen juba nii tark, et kui ma veits vähem targemaks muutuks, ei muudaks see elus midagi. Aga vähemalt oleks toredam peeglisse vaadata :D

   Kustuta
 2. See statistika lõpus tegi kurvaks. Jõhkrad topeltstandardid. Samas olen kindel, et suurem osa Britti jälgivatest inimestest on naised. Kui mehed oleks ka vastanud, oleks see ehk veidi võrdsem?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, 94% jälgijatest on naised. Ma kahjuks küsimustele vastajate osas ei näe soopõhist statistikat, aga no nii palju kui ma viitsisin kerida, siis ühtki mehenime silma ei hakanud, nii et ma pakun, et küsimustele vastasid 99,8% naised. :P Mõlemale küsimusele vastasid umbkaudu 1800 inimest ja tulemuste üle olin isegi üllatunud.

   Kustuta
  2. Anonüümne30/6/20 12:49

   Ma ei saa aru teie loogikast. Ilus vs rikas ja ilus väljast vs ilus seest; need pole ju võrreldavad. kuidas topeltstandardid? See näitab, et vastajate jaoks esikohal on ilus hing, teisel kohal välimus ja kolmandal rikkus. Ma olen suht kindel, et kui viimane oleks olnud ilus mees vs ilusa hingega mees, oleks enamus valinud viimase.

   Kustuta
  3. Uuringud näitavad tegelikult seda, et atraktiivsematel inimestel on elus lihtsam hakkama saada ja neile avaneb rohkem võimalusi. Selle kohta on lugematul hulgal katseid tehtud. Ja teine asi, mida on palju uuritud, on see, et mida mehed naiste puhul vaatavad ja mida naised meeste puhul vaatavad. Laias laastus on nii, et naised tahavad, et mees oleks samal või kõrgemal positsioonil kui nad ise ja teeniks sama palju või rohkem. Ja et oleks sama vana või vanem. Meestele läheb jällegi korda, et naine oleks noorem ja et ta näeks hea välja. Mehed ei hooli kui naisel on vähem haridust ja kui ta teenib vähem, aga nad ei taha, et naine oleks neist kõrgemal positsioonil ja teeniks rohkem.

   Minu arvamus - inimesed ei taha näida pealiskaudsed ehk ei taha valida figuuri hinge asemel. Mina lähtusin vastates sellest, et kui võtan ilusa figuuri, siis hing jääb ikka sama, mis praegugi, lihtsalt figuur läheb paremaks. Ja meeste valiku küsimuse osas ma arvan, et selles mõttes teadus võidab, et reaalsuses läheb naistele pigem see korda, et mees majanduslikult kindlustatud oleks, mitte nii väga see, et ta keskpärase asemel ilus oleks. Nii et küsitluses valivad kõik hoogsalt ilusa vaese mehe, aga tavaelus vaatavad pigem keskpärase välimusega, aga rikka poole.

   Seda enam, et polnud öeldud, et vaesem, aga ilusam mees on kuidagi parem inimene ja rikas rõvedalt tropp. Sest siis valiks mina ka selle, kes tropp ei ole :D

   Muuseas, mind ennast paneks selline klassikaliselt ilus mees end ebamugavalt tundma, sest ma ei viitsi enda välimuse kallal nii palju vaeva näha, et iga päev klantspildina välja näeks. Aga kui mees on maru ilus, siis kuidas ma loivan kodus sorakana ringi :D

   Kustuta
  4. Anonüümne1/7/20 20:39

   See ei ole ainult arvamus, vaid teaduslikult tõestatud, et inimesed tahavad küsimustikule vastates jätta endast head muljet (eriti kui küsitlusele vastamine pole anonüümne). Selle pärast ei küsita uuringutes neid küsimusi vastajale läbinähtava hinnangu andmise võimalusega, vaid kaudsemalt. Ma arvan, et kui oleks eraldi küsimused: hinda 10 palli skaalal kui oluline on sinu jaoks välimus ja siis hulk küsimusi hiljem, et hinda 10 palli skaalal, kui oluline on sinu jaoks majanduslik kindlustatus, siis tulemusi kombineerides need hinnangud skaala erinevastes otstes ei oleks.
   Ilmselt (alateadlikult) kehtivate soostereotüüpide tõttu ei taha paljud naised konkureerida välimuse poolest (kumb on ilusam) oma mehega ja mehed majandusliku kindlustatuse poolest oma naisega ning paremal järjel olek tähendab naiste jaoks iluga võrreldes lihtsalt suuremat lisandväärtust (suurem turvalisus?) ja võib-olla ka väikest vihjet alltekstile hariduse/intelligentsuse osas. St. ilusast välimusest üksi ei loe välja ühtki vihjet isiku mõistuse kohta, samas kui rikkus võib viidata, et isik oli piisavalt tark, et see saavutada (kuigi tõsi, rikkaks võib saada erinevate meetoditega).

   Kustuta
  5. Praktikas pidavat inimesed reeglina paari minema endaga võrdsega - enam-vähem sama ilusaga, enam-vähem samast varanduslikust klassist, enam-vähem sama intelligentsega. Muu jäävat statistiliselt mõõtmisvea piiresse.

   Kustuta
  6. See tundub loogiline küll, jah.

   Kustuta
 3. Läätsedest:
  Näpu silma torkamist segab korneaalrefleks. Läätsekandjatel on see taandarenenud. Seepärast pole ka näpu silma panek probleem.

  VastaKustuta
 4. Rahulikud kaksikud või üks väga aktiivne laps? Hahaha mul mõlemad variandid olemas. 😂

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo, ma olen kade! Isegi üks rahulik oleks tore, aga kahekaupa lausa ideaalne.

   Kustuta