Võõrsil elamine on mulle eestlaste kohta palju õpetanud. Ükspäev küsis ukraina sõbranna, et kuule, kas kanadalastel on mingeid endeid või ebausku? Kehitasin õlgu, et vist ei ole. Vähemalt väga silmapaistvalt küll mitte.
Ainus, mida olen kuulnud mitmeid inimesi mainimas: "Red sky at night, sailor's delight; red sky in the morning, sailor's warning". Ma olen alati õlgu kehitanud, sest siiani pole küll mingit seaduspära olnud selle vahel, kas roosa taevas ilmneb õhtul või hommikul, ilm on taeva värvist sõltumatult täitsa suvaline olnud.
Ukrainlanna ütles, et nende kanada babuška on neile korduvalt igasugu seepe ja dušigeele kinkinud, ja et ukrainlased ei kingiks kunagi midagi sellist, sest seep peseb ju sõpruse maha!
Mul kohe plahvatas, et hah - kanadalastel vist vähem, aga hei, eestlased on küll väga ebausklikud. Esimene, mis mulle pähe kargas, oli et torditükki ei tohi külili panna, siis ei saa mehele. Sest meil on siin rohkem, kui üks kord juhtunud, et lauatäis eestlasi röögatab, kui mõni kanadalane kooki serveerib. Seda olen kuulnud, et käekotti ei tohi maha panna, siis läheb raha minema. Mul isiklikult oli kõige vähem raha siis, kui käekottigi veel polnud. Nüüd jätan seda, kuhu juhtub ja midagi pole minema kõndinud.
"Kured läinud, kurjad ilmad" on loogiline, sest linnud peavadki enne talve minema lendama, vaevalt see ilm nüüd tegelikult kurgedest sõltub. Sama hästi võiks öelda, et oi-oi, päike loojub - nüüd on küll öö saabumas.
Ma tean mitmeid eestlasi, kelle jaoks on päev täiesti rikutud, kui must kass üle tee kõnnib. Ja et kui luksud, siis keegi mõtleb su peale. Kui peegel katki läheb, ootab seitse aastat ebaõnne.
Ahjaa, vilistamine! Seda olen kuulnud mitmetelt välismaalastelt, et eestlased lähevad täiesti hulluks, kui toas vilistada. Mida see pidi tooma? Tulekahju? Midagi koledat igatahes. Ma tean, et toas ei tohi vilistada, aga esiteks ei ole mul vilistamise kommet ka õues ja mind ärritab kui inimesed ümisevad või vilistavad, nii et mulle sobib. Kahtlen, et sellest midagi hullemat, kui kellegi ärritamine juhtub.
Siis midagi on sellega, et keda sa uuel aastal esimesena näed või kes esimesena head uut aastat soovib vms. Mul on ainult üks kord elus olnud täiesti talumatult ebameeldiv aastavahetus ja seda ma mäletan küll, et uue aasta saabudes ütlesin endale mõttes, et ei iial enam. Ja tõesti on elu hiljem ainult ülesmäge läinud, aga ilmselt rohkem sellepärast, et ma pikalt kestnud ebameeldivast olukorrast lõpuks lihtsalt välja astusin, sest uue aasta hommik ei toonud iseenesest midagi väga teistsugust, kui vana aasta õhtu.
Ja siis veel see klassikaline "ämblikud toovad õnne". Tutkitki. Minu suhe ämblikutega on rohkem kui külm, aga õnne üle samas kurta ei saa.
Ukrainlastel toob halba õnne üle lävepaku käesurumine ja üleüldse asjade ulatamine üle lävepaku (minu ukrainlased küpsetavad mulle sageli leiba ja ma käin seda möödaminnes peale võtmas, nii et juba tean, et ei saa üle ukse haarata, pean korraks vähemalt esikusse astuma). Nad ei pühi põrandat pärast päikeseloojangut, ma ei mäleta, mida sellega ära pühiti. Selle ebausu valguses ei saaks mina üldse elada, ma nimelt tõmban terve maja tolmuimejaga üle vahetult enne seda, kui lapsed magama lähevad. Ma vihkan, kui pudi jääb jala alla ja te ei kujuta ette, kui palju kõikvõimalikku pudi mu lapsed toodavad.
Kui ukrainlased uude koju kolivad või kellelegi soolaleivale lähevad, panevad nad leiva lävepakule, see peaks soodustama toiduküllust uues kodus. Natuke sarnane eestlaste soolaleivakultuuriga, ma ütleks. Ja pahasid vaime hoiavad nad eemale jaanipäeval üle lõkke hüppamisega nagu ka eestlased. Ma pole kunagi hüpanud, vaime pole ka näinud.
Kas teie olete ebausklikud? Mina pole vist üldse.
Ei ole usklik, veel vähem ebausklik. Mul pigem selline natuke kiuslik komme, et kui keegi midagi sihukest räägib siis just teen näitamaks, et midagi ei juhtu. Nii siinsete Toronto tuttavate eestlaste kui kodueesti tuttavate seltskonnas valdav enamus muigavad igasugu ebausu või selliste kommete üle. Üldistada ei julge, sest eks inimesed käivad rohkem läbi nendega, kelle vaated sarnased.
VastaKustutaSee üle lävepaku hüvasti jätmine või teretamine on ka eestlastel, või vähemalt osadel. Pangas töötades pidasid mõned väga kinni sellest, kui kaua head uut aastat tohib soovida. Aga tõsi see on, et mul ei tule kanadalaste hulgas õieti midagi meelde. "Touch wood" ehk ainult, et halba õnne ei tuleks, midagi nagu sülita kolm korda üle õla. Või hoopis ka selles tähenduses, et hoiame pöialt, et kõik hästi läheb, ei sõnu ära. Tegelikult tuli midagi veel meelde, täielik äärmus, sest nr 13 korrusena ei eksisteeri, rääkimata korterinumbrist :-)
VastaKustutaJaa, "knock on the wood" olen ma tõesti siin mitme suust kuulnud. No küll oleks lihtne elada, kui väikse koputusega asjad heaks saaks keerata. Ja numbrivärk tõesti - Vancouveris on lisaks 13ndale korrusele ka kõik 4-ga numbrid puudu korruste loendist, sest hiinlasi on väga palju ja hiina keeles pidavat number 4 kõlama nagu surm.
KustutaEestlased on ebausklikud. Rohkem kui nad usklikud on. Ma töötan lillepoes, ma ausõna vahestvtunnen, et ma tahaks vaasitäie vett mõnele krae vahele keerata, kes jälle tuleb tuututama, et lilli peab olema paaritu arv või et kollast lle pole kinkida viisakas. See paaris-paaritu arv lillede puhul pidi pärinema katolikust usust ja eesti pole isegi väga katolik maa olnud. Aga ebausk on vist läbi aegade kohe igalt poolt omaks võetud, miks meil muidu iga nurga peal mingi kristallide pood on. Kollaste lillede asi pidi olema pätsuaegsest ajast kui prostituutidele väljastati nn töötõend, mis oli trükitud kollasele paberile. No tule taevas appi!
KustutaIssand kui hea naerumaterjal :D Selle kirjelduse peale ma vist ka tahaks vaasitäie vett krae vahele valada. Haha.
KustutaOo, see, et lilli pidi olema paaritu arv, mäletan ma küll Eestist väga hästi. Paarisarv surnutele ja paaritu elusatele - ikka väga paljud inimesed usuvad sellesse. Ja see on selline ebausk, mida tuleb ju kohustuslikus korras järgida ka, sest minul isiklikult on suva, mitu lille mulle kingitakse, aga teistele viies peab seda silmas pidama, sest mõni võib südamepõhjani solvuda.
KustutaKollaste lillede kohta ma ei teadnudki :D
Kristallid on minu jaoks arusaamatu äri, siin ka just avati kohalikus kaubamajas mingi kristallide pood ja kogu aeg imestan, et kes neid ostab ja kuidas nad ära elavad? Aga pidevalt näen seal poes inimesi.
Tänapäeva katoliiklik maa isegi i tea sellest enam midagi...aga vat eestlased veel teavad
KustutaHea küsimus. Sest tegelikult ma neid asju ei usu, aga nad on kuidagi osa minust. Selline ühine taustsüsteem ja infoväli? Kultuuriruum? ( ei oska sõnastada). Sest ilmselgelt ei või torditükki pikali lükata :), aga ma ei kujuta ka ette olukorda, kui mitte kunagi mitte keegi seda ei kommenteeriks. Ja ma ei tunne kedagi, kes tunneks kedagi, kes usuks seetõttu vanatüdrukuks jäämist ( ja mis siis, eks? :))
VastaKustutaJa kui siit edasi mõelda, siis see vist ju ongi folkloor? Rahvakultuur?
Päikese osas. Kui päike on loojudes punane, siis on järgmisel päeval külm ja kui loojub udu sisse, tuleb vihma. Aga see mu meelest pole ebausk, vaid lihtsalt tähelepanekud looduse osas, mida varsemalt pidi paratamatult ju tegema?
Tähelepanekud looduse osas on aja jooksul kogunenud, kuid samas mitte eriti täpsed - rohkem tõepoolest folkloor.
KustutaOsaliselt need tähelepanekud looduse osas ilmselt ka paika peavad, sest eks mingid ended ikka on. Näiteks, et kui taevas tumedaks kisub, võib vihma tulla, eksole.
KustutaAga see rahvakultuur on tõesti nii tugev, et ega otseselt selle peale ei mõtle, lihtsalt teed kaasa. Eestis ma ei paneks kellelegi torditükki külili, siin olen õppinud panema, sest ausalt öeldes on seda külili enamasti palju mugavam süüa ja siin vaadataks pigem imelikult kui ei pane külili :D
Brittide maal toob teed ületava musta kassi nägemine õnne.
VastaKustutaNovot siis! Kõik teavad, et musta kassiga mingi värk on, aga mõnele toob õnne ja teisele õnnetust.
KustutaKuskilt ma ükskord kuulsin, et kui panna ukse juurde lävepaku nurkadesse mündid (üks kummalegi poole), siis hakkab raha sisse voolama. Me arutasime seda sõbraga, kellega koos minu pool aastavahetust veetsime ja otsustasime naljaga, et tavai, teeme ära. Ma panin enda välisukse juurde ja ta pani kodus enda välisukse juurde. Ma ei mäleta, mis konkreetne juhtum temal seejärel aset leidis, aga mu enda juurde tuli paar päeva hiljem ülemus jutuga, et ta tahaks mul palka tõsta. Pärast seda ma pole münte enam igaks juhuks eemaldanud :D Milleks riskida! Hehe.
VastaKustutaAga tõesti väga naljakas, kuidas eestlastel on igasugu uskumusi ja ebauskumusi nii palju. Ma ise vist suhtun nii, et kui uskumus seostub millegi heaga (tee nii, siis juhtub see hea asi), jään ma sellele avatuks. Aga kui uskumus on halvaendeline (ära tee nii, muidu juhtub see halb asi), siis ma sellesse ei usu.
Sul küll vedas siis! Aga sa pead äkki need mündid ikkagi ära võtma ja siis uuesti tagasi panema, äkki saad uuesti palgakõrgendust?!
KustutaKindlasti ei tule mul tahtmist selle peale vägivaldseks muutuda, kui keegi ei soovi minult mitte kolme lille, vaid kahte. Ja vastupidi.
VastaKustutaIgaühel omad uskumused. Ja tore on.
Hirmus, kui kõik oleksid nagu stambi järgi vorbitult vabrikulindilt maha hüpanud.
Ja folkloor ebauskumustest on tore. Rahvapärimus. Rahva uskumuste ajalugu.
Suhtun sellesse lugupidavalt, ei naeruväärista.
Pole kindel, et ebausku surmtõsiselt võetakse.
Ja kui ka võetakse, mis siis?
Rahvapärimus on muidugi tore. Üldse ei vaidle vastu!
Kustuta"red sky at night" on ka loodusvaatluste tulemus, mitte ebausk. Kui välja uurida ja endale selgeks teha, kuidas see töötab, siis on sellest abi küll, st siis on selgem, mida see täpselt ennustab. Randall Munroe (see mees, kes teeb xkcd koomikseid) on selle ühes oma raamatus hästi lahti seletanud. Vt https://www.nytimes.com/2019/08/13/science/what-makes-a-red-sky-at-night-and-at-morning.html
VastaKustutaAga siiamaani pole hommikune kärtsroosa taevas endaga midagi kaasa toonud! :)
Kustutaaga mida sa ootad, et ta tooks, maavärisemise? :D kui hommikutaevas on roosa, siis päeva poole on lihtsalt taevas pigem pilves kui selge, muud hullu ei juhtugi. noh, need tavalised asjad, mida pilved endaga kaasa toovad, võivad juhtuda, et sajab lund või vihma vms. aga igast pilvest ei saja ju.
KustutaMa ootan, et MIDAGIGI juhtuks :D
KustutaMeil ei kaasne roosa taevaga enamasti pilvi. Talvel on sageli hommikutaevas täiesti silmipimestavalt kärts-roosa ja päev tuleb päikeseline ja tuulevaba.
Uskumistega on kuidas on, aga ma ei usu, et on väga palju inimesi tänapäeval, kes külili asetatud torditüki või musta kassi pärast endast välja läheks või vägivaldseks muutuks. See on lihtsalt selline lõbus asi, mida võib jälgida. See koti koos rahakotiga põrandale asetamine peaks venelastelt tulnud olema ja üle ukse käe surumine tundub mulle lihtsalt ebaviisakas. Kui mu vend sõjaväkke läks, nõukogude sõjaväkke ja afganistaani piiri äärde, kus parajasti sõda käis, ei koristanud mu ema kohe peale ärasaatmispidu lauda ega tuba, sest siis pidi kindel olema, et poeg ikka kindlasti tagasi tuleb. See pidi ka venelaste komme olema. Ema oli lapsepõlves Sibers ja eks ta sealt selle uskumuse sai ja ma täiesti saan aru, et ta sel ajal selliselt talitas. Aga miks kanaadalastel sellisid uskumusi ei ole. Vastus on ehk selles, et kui paljude põliskanaadalstega sa läbi käid? Ikka nende pärispäris kanaadalastega. Ma küll ei tea, aga usun, et neil on selliseid uskumusi küll ja võib olla rohkemgi veel kui eestlastel.
VastaKustutaPõlismaalastel on ikka väga teistsugune kultuur ja neil on kõikvõimalikke uskumusi ilmselt palju. Aga nemad on täiesti eraldiseisev grupp, nad väga ei käi teistega läbi.
KustutaKured läinud, kurjad ilmad, haned läinud, hallad maas, luiged läinud, lumi taga.
VastaKustutaSee pole ebausk, vaid rahvasuu ja loodusvaatlused.
Inglisekeelses maailmas kardetakse (mulle jäänud selline mulje meedia põhjal, aga vb mitte siis Kanadas?) musti kasse, 13. reedet, peegli lõhkumist, redeli alt läbikõndimist. Ebaõnn käib kolme kaupa. Ristatakse oma sõrmi, koputakse puidule. Ja algajatel on mõnikord rohkem õnne.
Loodusvaatlused muidugi, seda minagi.
KustutaHuvitav teema püstitus. Minu jaoks on näiteks 13 ja reede alati rôômus päev olnud. Kuigi see number 13 jne on kuidagi igal pool halva maiguga... ei teagi miks. Pole uurinud, aga äkki sa tead kui juba sellised teemad teemaks? Üleüldse ei näe ma ka Saksa Prantuse ühiskonnas nii väga sellist ebausku, mis on Eestis olnud. Usu kriis. Arusaadav.
KustutaMul on 13ndal sünnipäev - mulle meeldib!
Kustuta13 olevat paljudes kultuurides halva kuulsusega lihtsal põhjusel, et ta on 12 naabruses ja 12 on traditsiooniliselt inimestele oma heade arvutusomaduste tõttu meeldinud, selle kõrval näeb 13 eriti halb välja (nähtavasti ei olnud muistsetel inimestel veel algarvuvaimustust). Reede on kristlikus kultuuris arusaadavatel põhjustel üks sünge päev.
KustutaAga reede ja 13 kombinatsiooni olevat hakatud laiemalt kartma alles pärast üht 19. saj lõpu või 20. saj alguse raamatut, kus hästi palju 13. ja reede kombo kartmisest räägiti. St see konkreetne ebausk oli seal raamatus üks süžeemootor. Ja sealt läinud see massidesse. Inimesed loevad, et on selline ebausk ja kukuvad seepeale ka ise ebauskuma.
Tänud, notsu!!!
Kustuta