08 jaanuar, 2024

Ära joo purju ennast...

Käisin ükspäev tund aega trennis ja kui koju jõudsin, oli terve maja pahupidi keeratud. Küsisin Matt'i käest, et mis juhtus? Tema vastu, et kohe, kui sa ära läksid, muutusid lapsed täiesti pööraseks, kõik mänguasjad toodi korraga välja, plastiliin lendas kahte lehte, kuidagi sattus jogurt ukseklaaside peale...

Noogutasin, et jaa, tean. See on meie argielu. Kui ma kodus olen, kustutan tulekahjusid jooksvalt ja sa ei pane tähelegi. Maagia.

Lastega on huvitav, et kui keegi teine neid valvab, tundub isegi tund palju. Aga kui mina nendega nädal aega järjest üksi olen nagu näiteks jõuluvaheajal juhtus (Matt tegi iga päev 15-tunniseid vahetusi), ei leia keegi, et selles mingit raskust peaks olema. Väga hullu tegelikult polnud ka, aga paar korda kippus närv mustaks minema ja siis endamisi mõtlesin, et mis mul viga on? Aga siis sain aru, et aa, no äkki see tegelikult pole normaalne, et üldse mingeid pause ei ole?

Ma olen õnneks aastate jooksul õppinud, et lahinguid tuleb valida ja vahel lähevad multikad peale tihedamini kui mulle meeldiks, aga see jällegi aitab mingist raskest hetkest üle ning laseb korraks hinge tõmmata, tass kohvi kuumana ära juua ja siis on jälle jaksu. 

Laste kasvatamiseks on vaja tervet küla. See ei ole klišee.


Eile lasin lastele Nukitsamehe laule. Oscar küsis, et millest Vitsalaul räägib (ta ju mul kanadalane, ei saa aru). Mõtlesin, mis ma mõtlesin, aga ei leidnud head viisi, kuidas seletada. Korraga tundus väheke imelik, et peaks laulma sellest, et lapsi ei pea tingimata peksma, võib ka hea sõnaga proovida... Ma ei ole tähele pannud, et inglise keeles üldse mingeid väärkohtlemise-teemalisi laule oleks. Me enda lapsi ei peksa, nii et neile on võõras kontseptsioon.

Eestikeelsete lugudega on nagu aamen kirikus, et jõulude ajal "sind ainult palun, isa, ära joo purju ennast, sest ema pisaraid on valus vaadata" ja last magama pannes saab leelotada, kuidas eit ja taat läksid marjule (keset ööd?) ja "rumal karu" pidi üksi nuttes magama jääma (ja üleüldse, laula ise ää-ähh, mis sa tühja töinad). Viisk ja õlekõrs ja... põis (oli põis?) said laulu lõpuks kõik surma, suht traumaatiliselt veel, ma julgeks väita. Rongisõidul lõpetas kogu seltskond kraavis ja ei vaevutud mingit õnnelikku lõppu välja mõtlema, lihtsalt jäigi nii, et käkaskaela üksteise otsas uppis ja sihtkohta ei jõudnud. Laul läbi, oluline sai ju juba öeldud.

Matti leivanumber on see, et kui seltskonnas nõukaaegsest lapsepõlvest juttu tuleb, palub ta mul kohalikele Leopoldi näidata. Tänu sellele tunnevad mulle kõik natuke kaasa, hahaa.


Facebook'is kommenteeriti, et Leopold pole veel midagi, aga vot Päkapikula oli nii kriipi, et ei julge õhtul magama jääda, kui sellised päkapikud öösel su toas käivad:


Söögiteemal veel. Kui omal ajal kodust välja kolisin, ei olnud mul aimugi, kuidas süüa teha. Täiesti null! Meil teevad peres kõik hästi süüa, aga ma ei mäleta, et mind kunagi sellesse kaasatud oleks rohkem kui pannkookide jaoks muna vahtu kloppima, sest "mikser on teiste asjade taga kapis". Jah, meil oli mikser. Ei, seda ei kasutatud kunagi. Sest see oli kausside taga ja sealt oli ebamugav võtta.

Imelikud asjad, mille üle alles täiskasvanuna hakkad pead murdma...

Igatahes mulle ei meeldinud muna vahustada, sest see võttis terve igaviku ja jättis käe valusaks.

Täiskasvanuna hakkasin vaikselt kokkamisega katsetama. Alustasin sellest, et helistasin emale, et kuidas kanasuppi teha ja läksin närvi, kui ta ütles, et osta mingi kondiga kanaliha ja... 

MIS liha täpselt? MITU tükki? 

Ma kobasin omadega ikka täitsa pimeduses. Aga mulle meeldib hästi süüa ja mulle meeldib vaheldus. Seega muudkui guugeldasin ja õppisin teistelt ja nii hakkas vaikselt selgemaks saama.

Veel üks asi, millest alles täiskasvanuna aru olen saanud - ma olen äärmiselt põhjalik. Ma ei võta suvalist retsepti ette, vaid teen korraliku uurimustöö. Võrdlen erinevaid sama roa retsepte omavahel, loen nende all olevaid kommentaare, saan sealt mõtteid ja nippe juurde ning kui tegemise ise ette võtan, siis üldiselt õnnestub kohe. Teised küsivad, et kuidas sa oskasid? Noh, loen ja... siis oskangi.

Mulle vahel tundub, et mul pole üldse hobisid. Aga tegelikult meeldib mulle kokata ja lugeda ja kirjutada. Laste kõrvalt pole lihtsalt alati aega ja siis ma mõtlen, et olen nats kasutu kuju. Kuniks blogin, et mida õhtuks süüa teen ja teised kommenteerivad, et omg, ma prindin selle omale seina peale! 

Te olete nii armsad!


Kokandushuvi sai tegelikult hoo sisse alles Kanadasse kolides, sest siin ei olnud ühtegi nendest asjadest, mida ma senini iseenesestmõistetavaks olin pidanud ja poest osta sain. Siin lihtsalt ei müüda. Nii õppisin olude sunnil selgeks, kuidas teha lihapirukaid, pasteeti, sülti, frikadelle, vastlakukleid, piparkoogitainast ja hõõgveini. Ei ole üldse raske, muuseas. Paar aastat tagasi tegin oma esimese Napoleoni koogi ja natuke mässamist sellega on, aga üldse mitte nii kontimurdvalt kui siiani arvanud olin.

Kohalikud söövad pühade ajal jällegi täitsa teisi asju ja nii hakkasin tegema ka kalkunit, jõulusinki, kõrvitsakooki (pumpkin pie), bataati ja rooskapsaid. Muide, ma ei tea kedagi, kellele rooskapsad maitseks, aga jõululaual peavad nad igatahes olema. Matti eesti tädil on aga imeline kokk ja ma ikka alati ütlen, et kui suureks saan, tahan olla nagu tädi Aili. Õnneks jagab ta oma retsepte lahkesti ja mul on nüüd sellised kapsad, kuhu käib krõbe peekon, metsapähklid ja törts vahtrasiirupit. Vees keetmise asemel röstitakse neid pannil või ahjus ja saavad megahead! 

Matti õe peika käest sain jõhvikakastme retsepti, mis sisaldab värsket apelsinimahla ja igasugu vürtse. Podistasin selle eelmisel õhtul valmis, sest ei teadnud, kaua kõigega läheb (tema retsept oli umbes selline, et suts seda ja sorts toda, nii et ma pidin natuke katsetama, kuidas samasugust maitset saavutada) ja sai nii hea, et sõin keset ööd poole kastmest kogemata ära.

Ma alati mõtlen, et tahaks kunagi tore vanaema olla (tore ema püüan ka olla, aga vanaemaks olemine tundub natuke stressivaesem) ja üks vanaema peab ju oskama süüa teha. Ükspäev muidugi avastasin, et kui ise pea neljakümnesena lapsed saada, siis ei saa just eeldada, et mu enda lapsed selle tee varem ette võtaks, nii et selleks ajaks kui mu lapselapsed sünnivad, olen juba täielik rauk! Nii palju siis sellest, et mida kõike ma vanaemana tegema hakkaks...

33 kommentaari:

 1. Anonüümne8/1/24 09:50

  Leopoldiga seoses - me ühel koolitusel sattusime õhtusöögil ühte lauda kanadalase, ameeriklase, leeduka ja paari balkani riikide inimesega ja tulid jutuks lapsepõlvetraumad telekast näidatu asjus. Me siis kolleegiga rääkisime, et vaat', kui teie saite seal Kanadas ja USAs vaadata nö disnikaid, siis meie vaatasime seda, mida NSVL telekunst oli nende ainetel teinud ja suutsime koos leedukaga Youtube'st tuvastada nõukaaegse karupoeg Puhhi multika - kanadalane ja ameeriklane leidsid seepeale, et ime, et me üldse elus oleme :D. Väga lõbus oli, kahju, et Leopold, kivinõid Ropka jt meelde ei tulnud :D.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, me oleme siin ka igasugustest teistest kohtadest pärit inimestega võrrelnud ja nõukaaegset kultuuri ikka üle ei trumpa. Üks hea lastefilm oli veel sellest õest, kes oma seitsmele vennale nõgestest veste pidi heegeldama. Kas äkki Arvo Pärt kirjutas muusika sellele filmile? Muusika on igatahes NII sünge, et isegi kui filmi ennast ei vaata ja ainult kuulad, ärkad järgmised paar nädalat luupainajate peale öösiti üles.

   Facebooki pandi kommentaaride alla Päkapikula pilt, mine vaata seda ka :D

   Kustuta
  2. Anonüümne8/1/24 20:17

   Film on "Metsluiged" (1987). Režissööriks Helle Karis, kellel oligi selline isikupärane filmikeel ("Nukitsamees" ja "Karoliine hõbelõng" samuti tema tehtud). Muusika kirjutas Oleg Karavaychuk. YouTube'st leiab kahjuks ainult venekeelse täispika koopia. Tõesti sünge temaatikaga film laste jaoks. Nüüd vanemana aga täitsa huvitav vaadata, märkad erinevaid nüansse.

   Kustuta
  3. Täiskasvanuna pole julgenud üle vaadata, lapsepõlvetrauma on liiga suur :)

   Aga tõesti, Nukitsamees on ka ikka üsna hirmutav film, eriti lastele ju.

   Kustuta
  4. Metsluiged meenub väga uduselt, aga Karoliine hõbelõng oli üks minu lemmikuid. Nukitsamees vajas tegelikult ka tolleaegsetele lastele selgitust. Aga ainsad traumad lapsepõlve filmidest/telelavastustest on siil udus (midagi nii igavat ei ole võimalik) ja siis telelavastustest Kivivalvur Ropka Nõiakivist ning Lumekuninganna.

   Kustuta
  5. Tallinna lapsena oli mu multika ja lastesaadete repertuaar väga ameerikapärane: Tom ja Jerry ja teised Disney "kangelased". Vene ja eesti omasid ei vaadanud, seega traumat ei saanud :D, Soomest tuli ju tihemini ja ägedamad.

   Kustuta
 2. PS! Sul blogi ei luba enam Google'i kontoga kommenteerida, sestap tuli eelmine kommentaar anonüümselt, aga nüüd avastasin, et saab niisama ilma Google kontole logimata nime ikkagi panna.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See on imelik jaa ja juba ammu nii. Ma olen google'i kontoga sisse logitud, aga ikka pean anonüümse alla minema, sinna eraldi nime kirjutama ja siis vastan kommentaaridele. Pole suutnud välja mõelda, et kuidas ma konto alt saaks kommenteerida jälle...

   Kustuta
 3. See on huvitav jaa, et mõni saab vanaemaks 40selt, mõni alles 80selt. Ja mõni ei saagi! Aga vähemalt oma ema pealt ütlen, et 70+ vanaema võib täitsa mitterauk olla, kokkab ja küpsetab ja hullab lapselastega sama palju kui 20 aastat tagasigi. Kindlasti jõuad sinagi tulevikus see tore vanema olla, kel laud head-paremat täis vaaritatud 🙂Kanadas vist pole mingi ime kõbusaks sajasekski elada?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma sajaseks ei tahaks ka! 80 oleks viimane piir, ma pakun. Mulle piisab!

   Kustuta
  2. Mina olen märganud et just need vanemad inimesed 80+ inimesed ei arva et see just nüüd see viimane piir oleks.Ehk aeg näitab.

   Kustuta
  3. Eks inimesi on igasuguseid, mõni tahab muudkui edasi panna, teine ei taha. Oleneb, kui hea tervis selles vanuses on, kui vaevusi pole, siis on ilmselt okei, aga enamik inimesi hakkavad vanaduses ikka nö otsast lagunema. Pole me ju igavesteks loodud, loogiline kah.

   Kustuta
 4. Anonüümne8/1/24 12:48

  No, ma tahaks ka nüüd seda jõhvikakastme retsepti :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul pole ikka veel retsepti, sest ma muudkui lisasin ühte ja teist ja üritasin üles kirjutada, et mida kui palju juba läks, aga vahepeal panin mahla juurde ja... Igatahes.

   Kuumutasin kahest apelsinist pigistatud mahlas poole apelsini riivitud koore, 3 kaneelipulka (pulbriga saab ka muidugi), 12 nelki, 1 tl muskaatpähklit, 1 tl ingveripulbrit, sutsu tšillit, 2-3 sl pruuni suhkrut, sutsu soola. Midagi jäi ideaalist puudu ja natuke oleks tahtnud sidrunimahla juurde pigistada, aga mul polnud sidrunit. Pool tundi lasin podiseda. Siis võtsin kõik suuremad tükid nagu nelgi jne välja (apelsiniliha, mis sisse sattus, jätsin sisse). Siis lisasin külmutatud jõhvikad (võivad värsked ka olla, mingit vahet pole) ja kuumutasin läbi. Surusin jõhvikad pudrunuiaga katki ja oligi valmis.

   Tagantjärele tarkusena ütleks, et võib vabalt pakimahlaga teha ja näiteks ainult üks apelsin sisse pigistada (sest koort on nagunii sealt vaja).

   Kustuta
 5. Anonüümne8/1/24 12:59

  Mul on lihtsalt nii hea meel, et ma millalgi selle blogi avastasin. Arusaamatul põhjusel tundub Kanada mulle kuidagi väga sümpaatne ja lähedane, ehkki ma pole seal isegi käinud :), selle huvi pärast millalgi vist blogi lugema hakkasingi. Aga sama lähedane ja armas, kui seni tundus Kanada, tundud nüüd ka Sina - täiesti võõras inimene. Mulle väga meeldib see blogi - nii elust enesest, nii erinevatel teemadel, paljus nii põhjalik ja avameelne, rääkimata sellest, et väga mitme kandi pealt ka õpetlik (sellega seoses: muidugi oleks tore lugeda nii jõhvikakastme kui ka kartulivormi retsepti - meie pere kartulivorm näib valmivat veidi teistsuguse retsepti järgi, oleks huvitav muud proovida).
  Et head uut aastat enam soovida ei sobi, siis: hoian pöialt te vahvale perele ja soovin jätkuvat kirjutamiseindu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No küll on tore sellist tagasisidet lugeda! Aitäh ja tere tulemast :)

   Jõhvikakastme retsept on nüüd ülevalpool olemas.

   Kartulivorm - prae hakkliha, sibul, tomat, seened, sega tooreste kartulikuubikute ja porgandiga, vala üle muna-vahukoore-maitseainete seguga, küpseta 175C juures. See on nii lollikindel retsept mu meelest, et võib mida iganes lisada või ära jätta, ikka saab hea. Kartuli-porgandi lõikan väiksemateks kuubikuteks, et kiiremini küpseks. Porgandi võib muidugi sisse riivida ka. Vahel panen kaalikat ja peeti juurde - täitsa oleneb, mida parajasti on.

   Teine kartulivorm, mida ma teen, on selline, et segan väiksemateks kuubikuteks segatud kartuli, peedi ja maguskartuli (yam on selle nimi, eesti keeles vist on maguskartul) natukese õli ja soola-pipraga, vahel panen tilli juurde. Serveerin hapukoorega.

   Kustuta
  2. yam ja maguskartul on kaks erinevat asja, väga erineva maitsega. yam on selline hallikasvalge ja maitsetu , kartuli moodi, maguskartul ehk bataat on kas kollane või orant`z ja mitseb tõesti magusamalt. Kumb sul seal retsepti sees on?

   Kustuta
  3. Ma kasutan seda oranži sisuga, maguskartul ehk bataat siis.

   Kustuta
 6. Oo, aga ma tahaks küll rooskapsaretsepti :)
  Muude, juba jagatute eest ka tänulik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lõika rooskapsastel juur maha ning poolita, lisa törts oliivõli ja soola-pipart, raputa läbi. Lõika paksud peekoniviilud laiupidi viiludeks ning rösti pannil, kuniks krõbedad. Kui peaaegu valmis, lisa hakitud metsapähklid ja rösti kiirelt. Tõsta kaussi. Vala samale pannile kapsad, lisa törts vahtrasiirupit ja rösti, kuniks kergelt kuldsed. Sega sisse peekoni-pähklisegu.

   Kustuta
  2. Lõpuks jõudsin tegemiseni ja tagasisideks, et väga hea on! Vaid pähklite asemel said päevalilleseemned, sest need olid käepärast. Järgmine kord teen ilmselt lihata. Aitäh veelkord!

   Kustuta
  3. Minu meelest põhiasi ongi see kiire röstimine ja kerge magus maitse, mis kibedust pehmendab, pähklid annavad lihtsalt hea tekstuuri. Ilma lihata jääks samuti kindlasti hea!

   Kustuta
  4. Jaa, röstimine. Ma mõtlen, miks üldse peaks enam rooskapsast keetma.

   Kustuta
  5. Väga maitsev jääb ka rooskapsas kufis (ehk kuumaõhufritüüris) tehtuna: selleks tuleb rooskapsa-poolikud kõigepealt paar minutit vees keeta, seejärel kausis õli ja maitseainetega kokku segada (ja õli pane siis paarist supilusikast alates kuni südametunnistus lubab) ja seejärel kufi-sse krõbestuma ;)

   Kustuta
 7. Maguskartul on bataat. Aga ma ütleks, et vot kui pole Sojuzmultfilmi peal üles kasvanud, siis see on ikka tõsine lünk hariduses XD XD XD Siil udus oli päris õudne, aga veel olid õudsed Kurepoeg, Kolm banaani ja Ratibori lapsepõlv. See viimane oli ka tohutult kurb. Samas on muidugi ka naljakaid asju nagu Nu pogodi, Maša ja võlumoos, ja eesti nukukatest Verine John. Mulle muidu nukukad ei meeldinud, aga vat see oli küll lahe. Ja teine oli Timbu-Limbu.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nu pogodi oli väga hea! Tom and Jerry`st venepärane versioon. See, et multikategelane maruliselt suitsu pahvib, oli muidugi tase!

   Kustuta
 8. Ahjaa, Tomi ja Jerryt näitas ju onu Raivo :)

  VastaKustuta
 9. Anonüümne11/1/24 19:10

  Kõige õõvastavam multifilm oli siiski "Ülitark rünt". Youtube'ist saab ka praegu nautida. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei leidnud, palun linki!

   Kustuta
  2. Anonüümne13/1/24 22:51

   https://mults.info/mults/?id=563 Siin venekeelne

   Kustuta
  3. Kusjuures ma ei mäleta seda lapsepõlvest, vist jäi üks trauma toona saamata! Vedas :D

   Kustuta
 10. Heh! Tore on lugeda su blogi taas üle mõne aja. Me käisime jõulude ajal Eestis ja isegi jõuluturl seekord ja siis tundsin end ka kuidagi nagu paralleelmaailmas olevat, kui laval olev jõuluvana kutsus muudkui turiste laulma jõululaule. See ise ju okei, aga kui tuli üks väike tüdruk ega julgenud üksi laulda, siis jõuluvana kutsus ta isa toeks ja samal ajal laulis pahaaimamatule välismaalasele sound trackiks seda sama "isa, palun ära joo purju ennast". Nii haige. Me ei olnud seal pikalt, aga ta jõudis ka ühte jaapanlast Suzukiks ja Yamahaks kutsuda ning suur hulk rahvast naeris. Mind aga üllatas, et selline Onu Heino pandi kõige rahuvsvahelisemale lavale.

  Meie lapsed ka vist ei teaks, mis vits on, nii et vahel on hea mujal elada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui me aastaid tagasi koos Mattiga käisime Eestis, siis ta tellis miskit Kaubamaja lihaletist eesti keeles. Müüja, kes teda teenindas, naeris ja siis ütles mulle, et jajaa, meil on siin igasugu pilukad ka, vahetusõpilased vist, täitsa eesti keeles oskavad tellida, telefonist mingi äpiga tõlgivad.

   Hiljem püüdsin siis Mattile tõlkida sõna "pilukad" ja suutsin ta kergelt ära šokeerida :D

   Kustuta