31 märts, 2013

Üürikorterid

Korterite hindu vaadates saime kiirelt aru, et kui tahame omale lubada luksust elada kesklinnas, ei saa isiklikku korterit üürida. Õnneks on suurlinnades väga levinud shared apartment-is elamine ehk keegi on omale suurema korteri üürinud ning rendib üleliigset ruumi soovijatele välja. Enamik korterid on ehitatud nii, et suurima magamistoa juurde kuulub ka oma vannituba, seega ei ole võõrastega koos elamine üldse nii ebamugav kui arvata võiks.


Pärast nelja arvuti taga veedetud tundi olime mõistnud, et sobiva korteri leidmine on paras väljakutse. Ma olin esimese hooga veel nii entusiastlik, et valisin välja täpsed kohad, kus elada tahaks - metroojaama lähedal ja vaikses tänavas - peagi laiendasin aga otsingut juba natuke kaugemale ja siis veel kaugemale, kuni jõudsin juba otsusele, et noh, võime ju isegi kesklinnast eemal elada.

Nii mõneski korteris elab selline ports inimesi, et koduks ei saaks seda kohta kuidagi nimetada. Mõnes on elutuba ühises kasutuses, kuid paljudes pesitseb sealgi keegi. Üks kuulutus oli selline, et kahetoalises elab 4 tüdrukut, ühega neist pead hakkama tuba jagama. Huvitav, et toas oli ainult üks voodi. Selline suur, et kahekesi mahub küll. Minu meelest oleks võinud tüdruku pilt siis kah juures olla, et kui temaga juba ühes voodis peab magama...

Kõik korterid, millest räägin, on ühes hinnaklassis. Selle raha eest võib saada täieliku peldiku, aga ka väga hubase kodu. Võib olla üks toakaaslane, aga võib juhtuda, et neid on näiteks kuus. Kujutate ette, et nad kõik hommikul enne tööleminekut duši all tahavad käia - ühes vannitoas?

Ühel kuulutusel oli palju pilte - köögist, elutoast, vannitoast, magamistoast - no kõik nii nagu peab. Kirjelduses oli öeldud, et magamistubasid on kaks ja see, mida välja üüritakse, näeb välja täpselt samasugune nagu pildil olev, ainult et ilma aknata. Ee... aken on vist ikka päris oluline? Ei ärata usaldust kui väljaüüritav tuba on ainus, millest pilti ei ole. Ja natuke tüütu, et ma pean sellise info leidmiseks leheküljepikkuse tutvustuse läbi lugema.

Mõningatel juhtudel oli piltide kvaliteet väga kehv. Näiteks üks järjekordne, kel magamistoast pilti polnud, pidas vajalikuks teha pildi oma kassist:


Keegi kirjutas, et üüritavas toas on suur voodi ja korralik riidekapp. Pilt oli ka juurde pandud. Kahjuks mitte voodist ega kapist:


Paljudes kuulutustes on öeldud, kas üüriliseks soovitakse meest, naist või paari. Üks, mille pildid meile meeldisid, pidas muuhulgas ka paare sobilikeks, aga kui Kustav neile helistas, selgus, et ei-ei, mees ei sobi. Oot, aga paaris on ju tihtipeale meespool ikkagi ka?

Paljudel siinsetel kõrghoonetel on jõusaal ja bassein. Nende kasutamine kuulub muidugi hinna sisse ja on päris suureks lisaväärtuseks, aga kui ujumise nimel peab kahe hiinlase, ühe araablase ja kolme venelasega kodu jagama, ei ole pakkumine enam nii ahvatlev.

Ja et ei jääks muljet, et me ainult pommiaukude otsa sattusime, siis mõned stiilinäited, mida ähmase kassiga samas hinnaklassis saada võib:


Kuna umbes pooled kesklinna majadest on väga kõrged, on vaated tihtipeale nagu postkaardilt...


Üks eeliseid, mida uhkusega välja tuuakse, on "fully furnished" ehk (täis)möbleeritud. Kuigi isiklik madrats oleks mõnusam, on seda kolimise käigus päris tülikas kaasa vedada ja seega me mööblit ei tahaks soetama hakata, mistõttu tühjad korterid meile huvi ei pakkunud. Paljude täismöbleeritud korterite puhul selgus, et toa väiksuse tõttu on nad tõepoolest täismöbleeritud.


Kujutate ette - inimesed tegelikult elavadki sellistes klotsides! Päris kõrge hinna eest seejuures. Ja kellele akna puudumine on probleem, võib kolida päikesepaistelisse klotsi - välja üüritakse ka kinniseid rõdusid, mida siin nimetatakse solaariumiteks. Ruumi on sama vähe, aga akent see-eest terve sein täis:


Ja kui teile see lahendus kitsana näib, ärge muretsege - mõnes korteris on solaariumisse paigutatud nari. Nii mahub laud kah veel tuppa ära... (teisel pildil sama solaarium eemaltvaates)


Lainurk on muidu tore asi, aga kui sulle on antud võimalus kasvõi kümme pilti oma korterist üles riputada, siis pole ehk vaja tervet kodu ühele pildile pressida:


Lisaks kõigele eelnevale tuleb arvestada, et pilt võib osutuda petlikuks. Näiteks üks korter, mida külastasime, osutus palju avaramaks ja valgemaks kui pildilt näis, kuid seda oleks tulnud jagada kolme naabriga, pealegi oli korteris natuke kopitanud lõhn.

Teine, mida vaatasime, oli väga lootustandev. 30-nes korrus, super vaade, rõdu, asukoht poleks enam paremaks saanud minna - täpselt metroojaama kõrval, mere ääres, kesklinnas... Voodi muidugi tundus natuke väiksevõitu.


Läksime varakult kohale. Arutasime, kuidas endast head muljet jätta. Olime elevil. Või noh, mina olin. Ärevus kasvas kui lisaks meile ilmus kohale veel viis huvilist - tihe konkurents.

Tükk aega ootasime all lifti, sest kolmest kaks olid juhtumisi rikkis. Kustav viitas, et igapäevaselt võib selline ootamine natuke tüütuks muutuda, aga mina olin valmis kasvõi trepist käima...

Sisse astudes sattusime pisikesse koridori, kuhu mahtus korraga kõige enam kolm inimest, esikust läksid uksed mõlemasse magamistuppa ja elutuppa. Üht tuba pakuti üürimiseks, see oli hästi pisike, räpane ja umbne. Teises magamistoas elas türklane koos oma õega, elutoas kaks meest (kuulutuses muidugi ei mainitud, et elutuba kellegi kasutuses on). Ehk ruumi polnud üldse!

Türklane viipas kõiki rõdule vaadet nautima, see oli tõepoolest väga ilus. Selleks tuli minna läbi köögi, kust pääses solaariumisse ja sealtkaudu rõdule. Ja solaariumis... elas väike hiinlane! Pisikese madratsi kõrval kõndimisruumi polnud, rõdule jõudmiseks tuli astuda üle tema voodi. Ma ei kujuta ette, milline rahvamass enne hiinlasest üle peab kõndima kui nad nii kitsasse korterisse üürilise leiavad!

Algselt oli meil plaan juba Eestis olles siia elukoht valmis vaadata, omanikule raha üle kanda ja kohale jõudes kohe sisse kolida. Oo, kui hea, et me seda ei teinud! Ma ei kujuta ette, mis portsu otsa niimoodi sattuda võib...

Täna hommikul leidsime lõpuks kodu. See oli neljas korter, mida vaatamas käisime ja ma arvan, et läks hästi, sest otsima pidime ainult kaks päeva. Asub linna südames ja meie 14-nda korruse akendest avaneb ilus vaade. Korter on ruumikas, lisaks elutoale kaks magamistuba, kummalgi neist privaatne vannituba. Eluaset jagame Marc'iga, kes õpib näitlejaks. Juba järgmisel nädalal läheme üht tema etendust ka vaatama.


Kes soolaleivale tahab tulla, võtke aga tort näppu!

11 kommentaari:

 1. Kas nätsukommiautomaadist kommide võtmine on üürihinna sees? :)
  Palju õnne uue kodu puhul! Asukoht on super ja korter ise näeb väga hubane välja. Kui nüüd töö ka lähedusse saaks.

  VastaKustuta
 2. No näts peab ikka hinnas olema. Ma homme uurin!

  VastaKustuta
 3. Eriti kähku saite. Meil kulus isegi siin üürikorteri leidmiseks rohkem aega :)

  Tublid!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eestis ongi raskem, sest valik on väiksem ja ei kiirene nii ruttu. Kui siin arvuti taga paar tundi refresh nuppu vajutada ja värskesse kohta kohe kohale minna, võib väga kihvti kodu täitsa kiiresti leida. Ja sobiv koht tuleb kohe ära võtta, sest kui mõtlemisaega võtad, tuleb järgmine, kes seda ei vaja :)

   Kustuta
  2. Kas avaldad ka elamise maksumuse? :) Mind sellised üksikasjad väga huvitavad :) Üüriturul on Eestis veel muidugi palju areneda. Mul Soomes sugulased elasid pea 20 aastat ühes üürikorteris- Eestis vist selline asi pea võimatu.

   Kustuta
  3. Üksikasju leiad Craigslisti lehelt kõige kiiremini ja iseenesest ei tee paha pilk peale visata, mida üldjoontes saada on. Üüriturg on siin jah teistmoodi ja selle võrra lihtsam, keegi ei kipu su üürikat vahepeal maha müüma vähemalt.

   Kustuta
 4. Anonüümne1/4/13 10:44

  Nii tore! Palju õnne kodu puhul! F.

  VastaKustuta
 5. Anonüümne3/9/14 22:07

  Kas kohalikud sõbrad/teised eestlased oskavad äkki ka korteri üürimist kommenteerida? Just seda poolt, et kui tõsiselt suhtuvad omanikud selle credit checki tegemisse. Värskelt Kanadasse tulnuna on suhteliselt nullilähedane võimalus vist see positiivselt läbida. Ja kas on võimalik ka kuidagi mööda hiilida sellest aastase lepingu kohustusest?
  Maris

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vähemalt Vancouveris on küll üüriturg nii aktiivne, et tegelikult leiab vabalt kodu ka ilma credit check'i, soovituste ja muuta. Ja aastase lepingu saab üldiselt ennetähtaegselt lõpetada ja sellest ei juhtu midagi paha :)

   Kustuta
 6. Anonüümne6/9/14 11:31

  Ma ikka aeg-ajalt loen jälle su Vancouveri üürituru kirjeldust. Ütleme nii, et see on naljakas ja hirmus samaaegselt :) Endal nüüd järgmine nädal minek Torontosse, eks siis paistab kuidas seal asi on. Esialgu tundub vist lihtsam tuba üürida ja siis edasi korterit otsima hakata.
  Maris

  VastaKustuta