09 aprill, 2013

Vancouver

Uuendatud veebruaris 2020.

Hindadele (v.a. toit) lisandub käibemaks 12%, mida sildil välja ei tooda, seega osutub ostetav kaup kassas veidi kallimaks.

Vancouver figureerib igal aastal maailma kõige elatavamate linnade tabeli esikümnes. Ühelt poolt ääristab linna ookean, teiselt poolt lumiste tippudega mäed. Kolme lähima (Cypress, Seymour ja Grouse) jalamitele viib ühistransport vähem kui poole tunniga. Kanada suurim suusakeskus Whistler asub 120 km kaugusel.

Eksimist pole Vancouveris vaja karta, mägede järgi saab alati määrata põhjasuuna.


KLIIMA

Vancouveri kliima on pehme, temperatuur kõigub aastaringselt vaid 20 kraadi ringis. Talvel on sooja umbes 6-7 kraadi ja lume asemel sajab vihma. Vihma poolest on linn kuulus, öeldakse, et kui oled siin piisavalt kaua elanud, kasvavad varvaste vahele lestad :) Kõige vihmasemad kuud on november, detsember ja jaanuar; vastukaaluks on suveperiood kuivem kui Eestis, juulis ja augustis ei saja üldse

ÜHISTRANSPORT

Vancouveri ühistransport on väga hästi korraldatud, kiire ja puhas. Reisijate kasutuses on bussid, trollid, metroo (skytrain) ja praam (seabus). Linn jaotub kolmeks tsooniks ning pileti hind oleneb sellest, mitu neist läbida soovid. Tsoonid kehtivad ainult skytrain'le ja seabus'le, bussid-trollid kuuluvad kõik esimesse tsooni (kuigi läbivad kõiki kolme). Piletina kehtib Compass Card, mida saab osta kõikidest metroopeatustest. Hinnad leiad siit.

NB! Õhtuti alates 18.30, nädalavahetustel ja riigipühadel on kõik tsoonid ühe tsooni hinnaga.
NB! Kuupilet kehtib kuu esimesest päevast viimaseni.


LENNUJAAMAST KESKLINNA

Pilet on lennujaamast ostetuna kallim kui linnast, sest lisandub lennujaamatasu (5 CAD), päevapilet on tavahinnaga. Rong (Canada Line) käib iga kuue minuti tagant ja sõit kesklinna kestab pool tundi. Esimene rong stardib kell viis hommikul ja viimane väljub ühe paiku öösel. Taksoga kulub aega umbes sama palju, maksab 35 CAD.


DOWNTOWN

Vancouver Lookout - vaateplatvorm ja restoran, üles viib klaasseinaga lift. Pilet kehtib terve päev, võib korduvalt käia.

Vancouver Art Gallery - teisipäeva õhtuti kell 17-21 annetuse eest (tavaliselt 5 CAD nägu). 

Public Library - lisaks raamatutele laenutatakse ka muusikat ja filme. Esimesel korrusel mugav istumisala laialdase ajakirjade valikuga, tasuta wifi kasutamiseks tuleb küsida kood. 

Canada Place - viie valge purjega ehitis, mille kõrval peatuvad kruiisilaevad. Maja kõrvalt avanevad ilusad vaated jahisadamale ja Stanley pargile, eemal paistab North Vancouver ja lumised mäed. Canada Place'i juurest võib teha kena jalutuskäigu mööda sadamakaid (Coal Harbour Seawall) Stanley pargini.


GASTOWN

Police Museum - väljapanek konfiskeeritud külmrelvadest, erinevatest narkootikumidest, võltsitud dokumentidest ja muust taolisest. Siit leiad ka surnukuuri ja lahkamistoa. Esmaspäeviti ja pühapäeviti suletud. 

Gastown Steam Clock - Gastowni põhiline vaatamisväärsus.


STANLEY PARK

Kesklinnas asuv 400 hektari suurune park. Seda ääristab 9 km pikkune mööda merekallast kulgev rada (Seawall Promenade), mille keskkohta läbistab Lion's Gate Bridge, mis on peaaegu 2 km pikk. Selle kõrvalt võib leida vaateplatvormi Prospect Point.

Kuna park on suur, on seda kõige mugavam läbida jalgrattaga (neid laenutatakse Denman St. põhjapoolses otsas).

Vancouver Aquarium - täitsa tore ja avatud iga päev. Jalavaeva vähendamiseks võib kohale saamiseks kasutada bussi nr 19.


KESKLINNA KÜLJE ALL

Granville Island - ilus väike poolsaar, kust võib leida mõnusad pargid ja mitmed söögikohad. Kuulus turu poolest (Public Market). Granville'ile pääseb kesklinnast pisikeste paatidega (False Creek Ferries) - nende peatusi leiad nii West End'ist kui Yaletown'ist.

McMillan Space Center - asub Kitsilano rannas, kuhu pääseb samuti eelpool nimetatud paatidega. Õhtuti on avatud observatoorium, kuhu sissepääs annetuse eest. Viimasesse me küll ei jõudnud, kuid Space Center ise oli väike ja igav. Samas hoones asub ka Museum of Vancouver, kuhu on kogutud vanaaegseid asju (sisustus, riided, auto jne). Paar maja eemal asub mereteemaline Maritime Museum. Kolmest nimetatust soovitaks ma ainult Vancouveri muuseumisse minna.


KESKLINNAST EEMAL

Museum of Anthropology - peamiselt indiaani hõimude kultuuri tutvustav muuseum. Väga ilusa sisekujundusega, avar, värske ja maitsekas. Väga huvitav väljapanek, uudistamist jagub mitmeks tunniks. Teisipäeva õhtuti kella 17-21 vahel poole hinnaga. Asub: University of British Columbia.

VanDusen Botanical Garden - detsembris-jaanuaris toimub seal Festival of Lights, mis on kindlasti külastamist väärt, lähemalt kirjutasin siin.

Burnaby Village Museum - vabaõhumuuseum, mis kujutab endast küla, kust leiate vanaaegse kooli, poe, kohviku, panga, raudteejaama, kiriku ja palju muud. Tasub kindlasti külastada, sissepääs tasuta!

Playland - lõbustuspark asub East-Vancouver'is.

White Rock - armas väikelinn mere ääres.

Capilano Suspension Bridge Park - pikk rippsild, mis ulatub üle jõe. Pargis jalutusrajad ning väiksemad sillad, mis on puude vahele ehitatud. Kohale saab tasuta shuttle bussiga (neli väljumiskohta kesklinnas) või ühistranspordiga (seabus'iga Lonsdale Quay sadamasse, sealt buss nr 236, mis viib otse pargi väravasse). Asub: North Vancouver

Lynn Canyon Bridge Park asub eelmisest vaid mõne kilomeetri kaugusel ja on tasuta. Rippsild Capilano omast veidi lühem, kuid vaade ilusam, all paistab kärestik. Pargis on matkarajad, järv, kosk ja mitmed joad. Kohale saab ühistranspordiga (seabus'iga Lonsdale Quay sadamasse, sealt buss 229, mis viib otse pargi väravasse). Asub: North Vancouver.


ILUSAMAD PARGID ja RANNAD

Queen Elizabeth Park - maaliline künka otsas paiknev park, kus kohalikud armastavad pulmafotosid teha. Siit leiad ka piknikuala ning Bloedel konservatooriumi, mis on koduks paljudele eksootilistele lindudele ja taimedele - maja ei ole kuigi suur, kuid tiivuliste elutingimused üsna looduslikud (lendavad vabalt ringi), suurtele värvilistele papagoidele pääseb aga lausa nina alla. Pargi keskosast avaneb imeline vaade peaaegu tervele linnale mägede taustal. Pargi kõrval asub linna suurim veekeskus Hillcrest CentreMetroopeatus: King Edward.

Kitsilano Beach and Pool - ainus soolveega bassein Vancouveris, 137 m pikk ja asub õues. Vaade kesklinnale ja mägedele. Tasub kindlasti külastada! Teine sama suur õues asuv bassein asub New Brighton pargis, kolmas Stanley pargis (second beach), neljas Maple Grove pargis.

Wreck Beach (nude beach) - üks ilusamaid randu Vancouveris. Sõbralik ja hea fiilinguga koht.


LÄHIMAD MÄED

Mount Seymour (1449 m)

Cypress Mountain (1440 m) - kohalike seas eelistatuim talispordi keskus; avatud kella kümneni õhtul.

Grouse Mountain (1231 m) - mäe juurde viib ühistransport, bussid nr 232 ja 236 ning tasuta shuttle, mis väljub Canada Place'i eest. Suvisel ajal populaarne matkamiskoht - üles saab ronida tasuta (Grouse Grind looduslikud trepid), aega võtab see umbes 1,5 tundi, allasõiduks tasub kasutada gondlit.

Grouse Mountain

SUURIMAD KAUBANDUSKESKUSED

MetrotownMetroopeatus: Metrotown
Pacific CentreMetroopeatus: Granville või Vancouver City Centre
Park Royal asub West Vancouveris ja sel on nö open-concept. Kohale viivad bussid nr 250, 251, 252, 253, 257. Väljumiskoht: Georgia Street. Peatus: Park Royal.

Kui sul on auto, võid külastada outlet-mall'i - Queensborough landing - aadressil 805 Boyd st.


MUUD OSTUKOHAD

IKEA asub nii Richmondis kui Coquitlamis. Lisaks sisustusele leiad sealt ka piparkoogitainast, lihapalle ja pohlamoosi. Richmondi minnes: Metroopeatus: Bridgeport (Canada Line) + buss 430 või 407 (peatus: Sweden Way). Coquitlamisse minnes: Metroopeatus: Braid (Millenium Line) + buss 159, 169 või 177. Ajaliselt on mõlemad poed kesklinnast sama kaugel.

Kohukesi, heeringat, sprotte ja eesti leiba leiab vene poodidest:
- "Euro Food Plus" (kesklinnas, Robson St. ja Bidwell St. nurgal)
- "Alenka European Foods" (Kingsway ja Fraser street nurgal)
- "Euro Food Tri-City" (555 North Road, Coquitlam, BC) - see on neist kõige parema valikuga.

BC Liquor Store - kõige odavam alkoholipood. Alkoholi müüakse Kanadas ainult eraldi kauplustes ja BC Liquor Store on neist kõige odavam, kuna kuulub riigile. Legacy Liquor Store - müüb "Vana Tallinnat". Asukoha leiad siit.

Raamatukogu

MUUD KASULIKKU

Kohalik tervisekindlustus ehk MSP (Medical Services Plan) - seda on õigust taotleda ka WH ja YP viisadega ja kuna protsess võtab aega kuni 3 kuud, tasub taotlus sisse anda kohe pärast Kanadasse saabumist. Tervisekindlustus on TASUTA. Ankeedi ja täpsema info leiad siit.

Kohalik ID-kaart - ICBC tahab näha su passi ja tööluba, mis on kehtiv veel vähemalt 6 kuud. Seejärel täidetakse ankeet, tehakse pilt ning saadetakse kaart kuu aja jooksul koju.

Mujalt tulnuna kehtib võõramaine juhiluba 6 kuud, pärast seda tuleb sõita kohalike lubadega (Class 5). Selleks tuleb minna ICBC-sse ja läbida teooriatest (50-st küsimusest vähemalt 40-le õiged vastused), aega kinni panna pole vaja. Teooriatestiks saab õppida raamatust, mille ICBC sulle tasuta annab või internetis siin. Teooriatesti tegemist saab harjutada siin. Kui teooriatest edukalt läbitud, võetakse Eesti load ära (neid tagasi ei saa) ja antakse kollane paber, mis toimib ajutise loana. Seejärel tuleb sooritada sõidueksam, mille tarvis peab endal auto olema. Sõidueksami saab broneerida siin. PS! ooteajad on päris pikad, tasub pärast südaööd sisse logida, siis tulevad saadavale teiste poolt tühistatud ajad, mida endale krabada. Teooriatest maksab 15 CAD, sõidueksam 50 CAD.

Miinimumpalk on British Columbias (Vancouver) 13,85 CAD tunnis. Teiste provintside miinimume vaata siit. Lepingusse märgitakse "gross-pay", sellest lähevad maksud maha. Täpsema info leiab BC palkade kohta siit. Ületunnitöö ja riigipühad tasustatakse 1,5-kordselt.

Hillcrest Centre - linna suurim veekeskus, asub Queen Elizabeth pargi kõrval. Siit leiad lisaks muule põnevale ka saunad, välibasseini ja vettehüppetornid. Keskuses asub täismõõtmetes liuväli, jõusaal ja erinevad spordiväljakud. Osadel kellaaegadel piletid poole hinnaga ("discount dip" - ajakava leiad siit). Ülejäänud Vancouveri basseinid leiad siit.

Kui satud Vancouverisse juuli lõpus, käi kindlasti vaatamas juuli lõpus toimuvat ilutulestikuvõistlust. Täpsemad toimumiskuupäevad leiad siit. Täiselamuse saamiseks tasub end sättida English Bay'sse (Cactus Club'i lähedusse), kuna kõlarid asuvad just seal ja muusika annab show'le väga palju juurde.

Töötaja õigusi reguleerib BC-s Employment Standards Act - Kanadas on töötajal rohkem õigusi kui tööandjal. Lisainfot veel siit.

Muud asjalikku infot Vancouveri ja British Columbia kohta leiad sellelt leheküljelt.

British Columbia provintsis on vesi kõikidele tasuta, seda kommunaalarvelt ei leia. Elektrit nimetatakse "hydro", sest kogu kasutatav energia tuleb hüdroelektrijaamast.

6 kommentaari:

 1. Väga hea ülevaade. Kliima kirjelduse järgi tundub just selline kant olevat, mis peaks mulle sobima :D

  VastaKustuta
 2. Anonüümne9/4/13 21:05

  Kui vb Eestis mõtled vahel, et kuhu minna ja mida teha, kuid kõik on nagu nähtud/tehtud ka, siis seal teil vist küll seda muret pole või siis ainuke mure, et aastast jääb väheks :D

  VastaKustuta
 3. Eestis on tegelikult ka palju kohtu kuhu minna ja asju mida vaadata. Ainus häda on see, et sellise pideva "kehva suusailmaga" ei taha kuhugi rännata :)

  VastaKustuta
 4. Olgu, ma targutan korra veel (v6id alati mu kommentaarid 2ra kustutada ;)
  Niisiis tax 12 % ei lisandu tegelikult k6igile hindadele - nt toidule see ei lisandu (tegemist on siis Toiduga suure t2hega ehk siis kr6psud jm eluks mittevajalik l6bu on siiki maksustatud). Samuti ei lisandu maks lasteriietele ja m2hkmetele, naiste hygieenitarvetele, retseptiravimitele, vitamiinidele. See info v6ib provintsiti erineda, aga keskeltl2bi niiviisi on. Minu arust isegi jalan6ud mis maksavad $30 on maksuvabad.

  VastaKustuta
 5. Anonüümne7/8/14 02:46

  Olen teie blogi juba pikemat aega jälginud. Soovitaksin omaltpoolt Mayne islandit, kus saab mõnusa autovaba nädalavahetuse veeta :) St ise rooli keerama ei pea, kohalikud on abiks ja võtavad seiklejaid Car stop nimelistest punktidest peale, saar on piisavalt väike, et pea kõikidesse kohtadesse suurema vaevata jõuda. Toredat jätkuvat Kanada seiklust!

  VastaKustuta
 6. Anonüümne7/2/18 10:38

  Väga vahva, et sattusin sellise blogi peale. Postitus on küll vana, aga ehk asjakohane ka praegu. Olen minemas Vancouverisse mai lõpus ja tundub et tuleb väga põnev reis. :) Kui on veel midagi praegu soovitada, siis kuulan huviga.

  VastaKustuta