20 detsember, 2023

Mis õhtuks süüa on?

Hakkasin Rentsi blogis kommentaari kirjutama, aga nägin, et läheb nii pikaks, et lihtsam on terve postitus teha. Mul on õhtusöökidega nii, et aegajalt on igasugu ideid ja katsetan uusi retsepte ja vahepeal on sellised perioodid, kus ei oska mitte midagi teha. Kuna meile mõlemale meeldib vaheldus, siis eelmise päeva toitu soojendan vahel küll lõunaks, aga õhtusöök on alati uus. Laias laastus teen vaheldumisi pastat, riisi, suppi ja liha, et menüü üksluiseks ei läheks. 


Pasta

See on ainus toit (lisaks kanasupile), mida lapsed alati söövad. Põhiretsept on selline, et pruunistan pannil väikesed kanakintsu tükid või ribad (kanakints on mahlasem kui filee) või veisiliha, lisan küüslauku ja vahel šampinjone, mõnikord natuke tšillihelbeid (vahel ka törtsu valget veini). Kui tahan, et kaste veidi paksem tuleks, pruunistan sisse paar supilusikatäit jahu. Sinna peale läheb al dente pasta (pasta keeduvesi on vedelikuks väga hea, nii et päris kuivaks ei kurna), vahel lisan puljongit ja lõpuks sortsu vahukoort. Lõpuks segan sisse riivitud parmesani.

Vahel teen carbonarat, sel juhul praen peekoni või singi, sinna peale keedupasta, kastmeks segan toored munakollased riivitud parmesaniga ja selle valan kuumale pastale (pidevalt segades). 

Mõnikord teen lasanjet, aga see on nii rammus, et tihti ei taha.

Vahel teen hakkliha ja tomatikastmega pastat. Pruunistan hakkliha ja sinna sisse sibulat, küüslauku, porgandikuubikuid, peale purk purustatud tomateid (võib tomatikastmega ka teha, aga mulle meeldivad purustatud tomatid rohkem - jääb vähem intensiivne), sinna sisse keedetud pasta. Vahel lisan vahukoort, vahel segan sisse (või panen peale) riivitud juustu.


Supp

Puljongi keedan kas suitsukoodist või kanakoibadest/kintsudest. Kana puhul olen avastanud, et supp saab palju maitsvam, kui kana välispind eelnevalt kiiresti pruunistada (pruunistan pannil ja tõstan sealt potti, muidu jääb liiga õline). Keedan tasasel tulel kuskil tunnikese, kanaga koos panen sisse ühe sibula (koos koorega, see annab ilusa kuldse värvi), paar porgandit, mõned sellerivarred. Kui puljong valmis, võtan sibula-porgandi-selleri välja ja panen sisse hakitud toored porgandid, sellerid, kartulid või mida iganes parajasti külmikus on. Ahjaa, kana võtan ka välja ja hakin tükkideks. Vahel panen nuudleid sisse, vahel riisi, vahel teen klimbid.

Frikadellisupp on samuti menüüs, aga igasugu hernesuppe, borši jne mu lapsed ei söö. Neid teen vahel ette valmis ja panen ühekordsete portsudena sügavkülma enda jaoks lõunasöökideks.

Vahel teen koorest lõhesuppi - puljongile sisse juurviljad, kui need pehmed, lisan lõhetükid, sorts koort, suts hakitud tilli.

Lillkapsa püreesupp meeldib mulle ka, selle nipiks on natuke kartulit sisse panna, jääb pehmem maitse. Keedan vaiksel tulel lillkapsa ja kartulikuubikud, valan poole keeduveest ära, purustan saumiksriga ja lõpus sisse törts vahukoort.

Mõnikord teen kergelt vürtsist aasiapärast suppi Tom Kha Gai stiilis, sinna läheb kana, puljong, suur ingverijuurikas, sidrunhein, igasugu maitseaineid, kookoskoor, hiina nuudlid, laimimahl jne.

Ahjaa, maitseroheline on mul alati sügavkülmas. Hakin värske tilli (või peterselli), panen karbiga sügavkülma ja võtan sealt, millal iganes vaja on. Jääb palju parem, kui kuivatatud kraam.

Supi kõrvale küpsetan mõnikord ürdikuklid või pirukad, siis on veel eriti hea. 


Liha ja salat (või köögiviljakangid)

Kõige kiirem ja lihtsam õhtusöök on lihtsalt mingi liha (praetud või grillitud), vahel kotletid, vahel šnitsel, vahel kana taignas (õlis küpsetan) ja kõrvale kas värske salat või taldrikutäis köögiviljakange, kust siis igaüks omale meeldiva valiku kokku paneb.

Mulle endale näiteks meeldib väga mandlikana - tambin kanakintsud natuke õhemaks, kastan majoneesi sisse, seejärel panko ja hakitud mandlite segusse ning praen pannil. Jääb mahlane ja krõmpsuva kattega. 

Mõnikord teen ahjus sealiha - tambin kuskil 1 cm paksused lihatükid kergelt läbi, maitsestan, katan sibularõngastega, seejärel riivjuustuga ja lõpuks majoneesiga. Jääb selline rammus ja hea, kartuliga sobib hästi.

Igasugustele aasiapärastele lihadele segan sisse natuke seesamiõli ja seesamiseemneid.

Ahjupart on super hea. Sellele teen ma kõrvale ploomi- või kirsikastme ja serveerin võis praetud kartulitega (eelnevalt keedan vees peaaegu pehmeks, kuivatan ja siis praen võis). Selline pidupäevatoit rohkem.

Liha ma üldiselt maitsestan ette. Kui eelmisel päeval lihatükid soolaga määrida ja külmikusse jätta, on maitse palju parem. Vahel lisan igasugu muid asju, nt soja või teriyakit või bbq kastet; natuke mett, törts õli, törts sidrunimahla vms. Marinaadi võib sõna otseses mõttes ükskõik, millest teha, aga lihtsalt soolaga määrimine annab ka palju juurde (peaasi, et seda piisavalt vara ette teha, nt eelmisel õhtul või sama päeva hommikul).

Vahel teen liha asemel kala või hiidkrevette. Matt on suur mereannisõber, mina mitte nii väga, nii et kalapäevi on meil pigem vähe.


Kastmed

Riisi juurde teen sageli mingi kastme. Nt kanakaste šampinjonidega on üks lemmikuid - pruunistan kanatükid, lisan juurde seened, küüslaugu, sibula, hetke pärast pruunistan sisse natuke jahu, peale valan puljongi (ja vahel panen sellele veel törtsu vahukoort sisse). Ahjaa, hakitud tilli ka.

Poest meeldib mulle üks Butter Chicken valmiskaste. Selle saab praetud kanale valada ja sinna panen ka tavaliselt törtsu kohvikoort lõpus sisse, sest mulle meeldib selline pehmem maitse. Riisiga jällegi väga hea.

Vahel teen rosmariiniga kanakastet. Praen kana, lisan rosmariini-küüslaugu-sibula-šampinjonid. Veidi jahu, lõpuks puljong peale (mõnikord vahukoort sisse). Kui peaaegu valmis, lisan lusikatäie Dijon sinepit ja paar peotäit värsket spinatit. Kartulipüreega sobib hästi.

Guljašš sobib kartulitega. Praen sealihatükid ja sibula, lisan natuke tomatipastat. Valan peale kuuma vee ja hautan madalal tulel oma tunnikese (jääb hästi pehme). Lõpus lisan sisse veega segatud jahu, natuke vahukoort, paprikapulbrit, suts suhkrut. 

Suhkur, muide, on mitme toidu puhul ülihea nipp. See võtab hapukust maha. Kõikidele tomatikastmega toitudele lisan sutsu suhkrut ja jääb palju parem maitse. Täpselt nagu magusatele asjadele tuleb lisada suts soola, see aitab muid maitseid esile tuua.

Igasugu muud asjad

Vahel on meil taco-õhtud. Meile meeldivad kõvad tacod, aga võib muidugi pehmeid ka kasutada. Juurde teen lihtsalt valiku igasugu asju, mida sinna sisse laduda. Hakklihasegu, riivitud juust, oliivid, hakitud tomatid, hakitud paprika, hakitud lehtsalat, konservmais, avokaadoviilud või guacamole, hapukoor. Põhimõtteliselt kõike seda, mida parajasti külmikus leidub. Lapsed söövad meil näiteks tacosid ainult riivitud juustuga, ühtegi muud asja sinna juurde ei tunnista, nii et saab ka nii.

Kartuli-hakkliha vorm on hea. Praen hakkliha läbi ja segan selle tooreste kartulikuubikutega. Panen ahjuvormi ja valan üle vahukoore-muna seguga. Maitseained muidugi ka.

Shepherd's pie on vahel menüüs. Pruunistan lambahakkliha sibula-küüslaugu ja maitseainetega, segan sisse natuke jahu. Lisan puljongit, tomatipastat, igasugu maitseaineid, maisi ja herneid, veidi rosmariini. Panen ahjuvormi, katan kartulipüreega, mille pintseldan munaga või puistan küpsemise lõpus peale parmesani.

Spagetikõrvits on väga maitsev - selle lõikan pooleks, röstin ahjus "nägu allpool" kuskil pool tundi. Siis kraabin kahvliga sisu välja (jäävad mõnusad peenikesed ribad), selle segan eelnevalt praetud hakkliha või peekonitükkidega, panen kollase kesta sisse tagasi, puistan peale riivjuustu ja küpsetan need "paadid" korra ahjus läbi, kuniks juust sulanud on.

Ühepajatoit on suht klassika. Ma teen tavaliselt suitsulihaga, jääb mõnusam. Sisse siis kartul, porgand, kaalikas, kapsas, seller, sibul. Rohelised sibulapealsed kindlasti lõpus sisse. Ma olen üks suur rohelise sibula ja värske tilli sõber!

Plov on ka hea. Eriti kui lambalihaga teha.

Vahel teen woki ehk praen mingid lihatükid ja peale kõikvõimalikke juur- ja köögivilju. Natuke teriyakit või mingit kastet, röstitud seesamiseemneid ka. Woki sees mulle meeldib ingver.

Mul on slow-cooker ka (nagu igal endast lugupidaval kanadalasel). Selles on hea igasugu pajaroogi teha - viskan liha hommikul või lõuna ajal sisse, igasugu kastmeid, punast veini, puljongit, sibulat, porgandit juurde ja nii ta seal podiseb ülimadalal kuumusel pool päeva. Mitte midagi tegema ei pea ja tulemus on alati imeline. Kui valmis hakkab saama, võib kartulikuubikud sisse visata. 

Täidetud paprikapaadid on ka mõnusad talvised. Praen pannil kanatükid, sibula, küüslaugu ja tšillihelbed. Kui valmis, lisan eelnevalt keedetud riisi (nt eelmisel päeval üle jäänud riisi), toorjuustu või merevaiku. Vahel panen konservmaisi ka juurde. See segu läheb pooleks lõigatud toore paprika sisse ja seejärel kümneks minutiks kuuma ahju. Kui valmis, riivin peale parmesani, korraks tagasi ahju ja ongi valmis.


Kartulipüree

Kartulid lõikan neljaks ja keedan soolases vees pehmeks. Kui kartul pehme, mikserdan madalal kuumusel korraks läbi, seejärel lisan kuuma piima ja lusikatäie haaval toasooja võid, mikserdan natuke edasi. Jääb nagu restoranis - eriti siidine ja maitsev. Vahel olen või sulatanud pannil ja sulamise käigus sisse pruunistanud küüslauku. Ja vahel segan sisse värsket hakitud tilli.


Mulgipuder

Keeda kartulid ja kruubid tasasel tulel soolases vees. Kui valmis, ära vett ära vala, vaid tambi kõik potis olev kokku. Serveeri marineeritud kurgi hapukoore-salatiga.


Praetud riis

Seda peaks alati tegema eelmise päeva riisiga. Mina vispeldan munad soolaga ja praen selle segu alustuseks kiirelt läbi ja tõstan kõrvale. Siis läheb pannile liha (võib ka ilma lihata teha), sibul, küüslauk, herned, mais, porgand, seened ja muidugi riis. Praen õlis läbi pidevalt segades, lõpus maitsestan seesamiõliga (see annab "õige" praeriisi maitse), sojakastme, tšillikastmega. Ja muna segan sisse. See on selline "viska kõik sisse, mis külmikus ärakasutamist vajab" toit. Serveerin hakitud rohelise sibulaga. Ainus selline toit, kus on küll palju koostisosi, aga lapsed sellegipoolest söövad.


Risotto

Selle tegemiseks peab olema arborio riis. Praen (keetmata!) riisi korra võis läbi, segan sisse hakitud shallot sibula ja küüslaugu, seejärel korraliku törtsu valget veini. Edasi hakkan ühe kulbi haaval lisama kuuma puljongit - kui puljong on riisi sisse tõmbunud, panen uue kulbitäie. Lõpus lisan riivitud parmesani, murulauku ja pipart. Jällegi - laste lemmik.

-

Ma võiks veel pikalt kirjutada, aga kes see jaksab lugeda. Igatahes need on põhiretseptid, mida enamasti kasutan. Loodan, et saite mõtteid.

Ahjaa, Rents küsis, et mida teil lapsed söövad? Ma ei tea, kuidas teil lastega on, aga minu lapsed ei söö mitte midagi, tänan küsimast. Neile sobivad ainult väga lihtsad lahendused, nt makaronid koos kurgikangidega vms. Iga päev kombineerin neile õhtusöögist ainult selle osa, mida nad söövad. Näiteks liha söövad, aga see ei tohi olla millegi muuga segatud. Aga see on okei, ma olin ise lapsena samasugune. See läheb üle. Mitmed mu sõbrannad väidavad, et kuskil teisest-kolmandast klassist hakkavad nad lõpuks natuke paremini sööma.


Mis teil enamasti õhtusöögiks on?

23 kommentaari:

  1. Anonüümne20/12/23 08:54

    Vauu! Ma peaksin välja printima selle blogipostituse :) Ja palun palun kirjuta slow cookeri retsepte, mida sa teed. Mul on kaks põhilist ja ülejäänud kipuvad metsa minema :( Aitäh nii põhjaliku mis täna söögiks on postituse eest!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Kuidas sul õnnestub slow cookeris midagi pekki keerata? Võib-olla lased liiga vähe aega küpseda?

      Mul otsest retsepti polegi, ma tavaliselt panen slow cooker'isse puljongi soojenema ja segan sinna sisse igasugu kastmeid (nt bbq, teriyaki, soja, tšilli-küüslaugu - mitte kõiki korraga, aga paar erinevat) ja maitseaineid, enamasti ka punast veini, natuke sinepit, törts mett.

      Kuumutan pannil õli keskmise kuumuseni ja praen seal suured sibulatükid, lõpus viskan sisse kooritud küüslauguküüned (küüslauk tahab lühemat küpsemisaega kui sibul). Panen need slow cooker'isse.

      Siis keeran pannile kuumust juurde ja pruunistan kiirelt suured lihatükid (või täitsa suure käntsaka korraga), et väljast oleks kuldne, aga seest toores (kui välispind on küpsetatud, hoiab see mahlad paremini sees ja pruunistamine annab hea maitse). Liha hõõrun enamasti juba eelmisel päeval soolaga sisse, siis maitsestub ühtlasemalt. See liha läheb siis kuuma puljongi-veini-maitseainete segu sisse. Liha kõrvale panen terved (või pooleks lõigatud) porgandid ja sellerivarred (suurte tükkidena sellepärast, et need küpsevad lödiks ja on lihtsam välja võtta neid hiljem kui on suures tükis). Ja nii ta siis küpseb seal vähemalt 4-6 tundi high peal või paar tundi rohkem low peal. Kuskil tund või kaks enne valmimist võtan need maitsestamiseks pandud juurikad välja ja asendan väiksemate uutega, mis hiljem söömiseks lähevad. Retseptides soovitatakse tavaliselt kõik koos lihaga panna, aga mulle ei meeldi vedelaks küpsenud porgandid-kartulid. Juurviljad vajavad palju lühemat küpsemisaega kui liha, mille tahaks laialilagunevalt pehmeks saada.

      -

      Lihtsam ja valmistoodetega retsept on selline, et liha ikka pruunistad, aga kastmeks segad pruuni kastmesegu (selle pulbri) veega, sinna sisse segad ühe purgitäie seenesuppi ja ühe paki/topsi toorjuustu. Tuleb samuti hea kreemine kaste. Eriti hea kui pannil küpsetada seened ja küüslauk ja need ka kastme sisse panna.

      Kustuta
    2. Anonüümne5/1/24 15:52

      Oh, aitäh kirjelduse eest! Ma proovin järgi - mulle ka need sodiks läinud juurikad nii väga ei maitse ja ilmselgelt ma pole piisavalt liha pruunistanud. Tuleb katsetada rohkem.

      Kustuta
    3. Liha pruunista kuumal pannil ja pigem kiiresti. Eesmärk on, et küljed oleks pruunid, aga seest toores. Kui seest ära küpsetada, jääb liha tuim. Väljast pruunistamine annab parema maitse ja ühtlasi aitab see tekkinud "koorik" lihamahlu sees hoida. Mille eelduseks on jällegi see, et seest on toores ja pole need mahlad välja küpsetatud juba.

      Kustuta
  2. Ole tänatud! mitu värsket ja head ideed sain. Mulle meeldib süüa teha... aga.. keegi peaks ütlema, mida. Selline tunne, nagu kogu aeg teeks üht ja sama.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Anonüümne20/12/23 11:41

      Mul sama! Teha võiks vabalt, öelge ainult, mida! :)

      Klari (ei saa sisse logida)

      Kustuta
    2. Ma tahaks ka, et keegi ideid annaks. Kui lastelt küsida, siis nemad tahavad pitsat tellida ja kui Mattilt küsida, siis tema kunagi ei tea.

      Kustuta
  3. Anonüümne20/12/23 09:29

    Ma prindin ka selle välja! Teen küll ise ka sarnaseid toite, aga sain väga palju ideid sinult, kuidas neid veidi tuunida ja teisiti teha. Suur tänu, elu on kohe jupiks ajaks stressivaesem 😄

    VastaKustuta
  4. Laste osas on huvitav, et meil oli just vastupidi - teisest-kolmandast klassist hakkasid, ilmselt teiste eeskujul, mingite toitudega pirtsutama, mida varem hea meelega söönud olid.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Meil on lainetena - päris väikesena sõid mõlemad kõike, siis mingil ajal tuli pirtsutamine ja nüüd on Oscar hakanud juba rohkemaid asju sööma. Aga Oliver kuulab väga pingsalt, et mida suur vend ütleb ja kui midagi ei ütle, siis sööb meelsasti ja kui suur tark vend peaks teatama, et see ei kõlba üldse süüa, siis kohe ei söö väiksem ka.

      Kustuta
  5. Anonüümne20/12/23 12:46

    Spaghetti squash on spagetikõrvits. Imemaitsev :)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Aitäh, parandan eestikeelseks! Mulle ka väga maitseb! Tervislik ju ka.

      Kustuta
  6. Väga äge postitus, aitäh! Hea meelege loeks veel, kui sa viitsid millalgi veel kirjutada :)

    VastaKustuta
  7. Anonüümne20/12/23 15:02

    Kuna kogu teema puudutab sööki siis ei saa ma mainimata jätta, sinu pasteedi retsepti mis on praegu jõulude ajal teemas, aastaid minu lemmik.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ajasid isu peale! Mul on kõige suurem probleem siin see, et head rukkileiba ei saa kuskilt (ja juuretis suri juba ammu ära), aga pasteet on kõige maitsvam leiva peal.

      Kustuta
    2. Anonüümne26/12/23 22:49

      Nädalaga, tegelikult vähemaga saad kergesti uue juuretise kasvatada. Et rukkijahu ja vesi ja iga päev mõlemat veidi juurde, õunahla või keefiri tilk ka abiks sees

      Kustuta
    3. Aastaid tagasi ma tegelikult proovisin. Juuretis justkui hakkab elama küll, aga leiba normaalseks ei kergita ikka palju esimesi küpsetuskordasid. Vähehaaval läheb paremaks, aga see poolkerkinud leiva tegemine ei olnud väga tore, nii et ma andsin lõpuks alla ja viskasin selle ära. Tuleb ikka korralikult sissetöötatud juuretist kasutada, mis kohe toimiks.

      Kustuta
  8. Kirjuta oma lihapirukate retsept ka veel kui viitsid. No ja see musta oade shokolaadikoogi retsept on juba meil mitu korda tehtud.

    VastaKustuta
  9. Lihapirukad/singipirukad, 7 tk

    2.5 tl kuivpärmi (sega törtsu sooja veega), 1 cup piima, 1.5 sl suhkrut, 1.5 tl soola, 2.5+ cup jahu, natuke õli.

    Täidis:
    Purustatud sink või suitsuvorst, lisa suts hapukoort või riivitud juustu.

    Sega pärm, suhkur, sool ja vesi. Vala hulka jahu ning sõtku tainast korralikult. Kata rätikuga ning jäta kerkima umbes tunniks. Küpseta 380F juures 10 min.



    Kihnu lihapirukad (õlis), 16tk

    Sega 2 sl kuivpärmi, 40 g sulatatud võid, 1 cup sooja piima, 1 sl suhkrut, 0.5 tl soola, 2.5 cup jahu. Sõtku ja lase tunnike kerkida.

    Täidis – prae sibul natukese peekoniga, lisa 200 g keedetud hakkliha ja 1 keedumuna. Purusta saumiksriga, lisa 1 sl hapukoort ning maitseained.

    Rulli tainas õhukeseks, lõika klaasi abil ringid, pane keskele täidis ning vormi palliks. Lase kuni pool tundi kerkida. Küpseta õlis.

    VastaKustuta
  10. Minagi sain inspiratsiooni. Ole sa tänatud! :)

    VastaKustuta