17 august, 2013

Kanada meelespea

Uuendatud aprillis 2022

Tavapärane järjekord: kõigepealt taotle Working Holiday viisa (annab aastase tööloa), selle esimese aasta jooksul püüa leida ametikoht, mis võimaldaks sul taotleda Young Professionals viisat (jällegi aastane) ning seejärel kvalifitseerud elamisluba taotlema. 

Working Holiday visa
Kõik taotlemisprotsessid algavad siit. Working Holiday taotlemine on suhteliselt lihtne, pead olema mitte vanem kui 35-aastane, ei tohi olla kriminaalkorras karistatud ja sul peab olema ette näidata rahalised vahendeid väärtuses 2500 CAD (umbes 1890 EUR), et end esimestel kuudel ära elatada. Tervisekindlustuse pead tegema terveks aastaks, seda võidakse riiki sisenemisel kontrollida. Kõik viisataotlused pannakse nn pool'i, kust siis iga mõne aja tagant sobivaid kandidaate välja nopitakse.

Lapsed ja kaaslase saab vajadusel kaasa võtta, neile tuleb taotleda eTA ja piirivalvurile tõestada, et nad jäävad riiki ajutiselt (turistikat saab tegelikult veebis pikendada). Kui leiad tööd spetsialisti või managerina (NOC 0, A või B), saab kaaslane taotleda avatud tööloa (googelda: you're a spouse or family member of someone working temporarily in Canada).

Working Holiday viisa annab sulle avatud tööloa, mis tähendab, et võid vabalt töökohti vahetada kui selleks soovi ja vajadust peaks olema.

Kõik viisataotlejad peavad andma VAC-keskuses sõrmejäljed ja tegema foto (biometrics). Eestile lähimad keskused asuvad Helsingis, Stockholmis ja Varssavis.


Young Professionals visa
YP on kinnine tööluba, mille saamiseks peab su varasemalt omandatud haridus või töökogemus kokku minema Kanadas tehtava tööga. Ühtlasi tähendab see, et sa ei saa töökohta vahetada ja pead järgneva aasta sama tööandja juures töötama.

Young Professional'i saamiseks peab tööandja siia sisse logima, ankeedi täitma ja sinu eest 230 dollarit tasuma. Kui see tehtud, peab tööandja sulle andma offer of employment numbri, mis talle pärast tasu maksmist saadeti. Selle abil saad tööloa taotleda.

Tulevane ametikoht, mille abil viisat taotled, peab olema seotud sinu hariduse või senise töökogemusega, seose pead lahti kirjutama Justification Letter'is. Lisaks kõigele eelnevale peab amet mahtuma õige NOC koodi alla (level 0, A või B). Kui tead juba WH-ga tulles, et tahad tõenäoliselt rohkem kui aastaks jääda, tasub kiiremas korras vastavasse NOC koodi mahtuv amet leida.

-   -   -

Alustuseks tuleb täitsa küsimustik, mis näitab, kas vastad viisataotlemise tingimustele. Personal reference code, mille lõpus saad, kirjuta üles - seda läheb hiljem vaja. Edasi suunatakse sind MyCiC lehele, mille kaudu käib kõikide viisade ja elamislubade taotlemine. Kui sul juba on MyCiC konto, pole vaja uut luua ning küsimustiku võid siis samuti kohe seal täita (sel juhul koodi ei saa).

Country of permanent residence - su ametlik elukoht (enamikel meist Eesti)
Country of residence - praegune elukoht (olgu see siis Eesti, Austraalia või mingi muu)

Pärast profiili kinnitamist tuleb koos teiste kandidaatidega pool'is oodata, kuniks sulle saadetakse kutse. Pärast seda saab hakata dokumente esitama ja tasusid maksma. Pool'is oodates tasub vajalikud dokumendid ette valmistada, tellida karistusregistri väljavõte jne. Sobivaid kandidaate korjatakse iga mõne aja tagant portsude kaupa välja (rounds of invitations), täpsemat infot näed siit.

Kutse saamise hetkest on sul 10 päeva aega otsustamaks, kas soovid kandideerimist jätkata. Pärast otsuse kinnitamist tuleb 20 päeva jooksul täita ankeet ja üles laadida kõik nõutavad dokumendid (YP puhul peab tööandja selle 20 päeva jooksul ära maksma $230, pärast seda antakse talle "offer of employment number", mida on omakorda sul vaja, et tööloa taotlemist jätkata).

Viisataotluse tasu on 156 CAD, hiljem lisandub tööloa tasu 100 CAD

Salvesta kõik paroolid kindlasse kohta - kui poole aasta pärast on vaja mingil põhjusel uuesti sisse logida, säästad portsu halle karvu. Lisaks sellele soovitan kuskile üles kirjutada, mis info panid CV-sse ja millised kuupäevad reisiperioodideks. Juhul kui tahad Kanadas elada rohkem kui üks aasta, tuleb samu asju üha uutesse ankeetidesse märkida ja jube tüütu on piltide põhjal nuputada, mis kuus ja aastal sai kuskil rännatud…

NB! Online vorme eraldi allkirjastama ei pea (kuigi allkirja koht on vormi lõpus olemas). Hiljem avalduse esitamisega annadki nö allkirja.


Kui oled viimase viie aasta jooksul üle kuue kuu mõnes välisriigis elanud, tuleb ka sealt karistusregistri väljavõte tellida (võib omajagu aega võtta, sellest tasub alustada). Samas ei tohi see olla vanem kui kuus kuud, nii et liiga varakult ei saa seda ette tellida. Tean, et mõned on esitanud vanema väljavõtte ja see on kenasti läbi läinud, aga teoreetiliselt on ametnikul õigus seepeale kogu taotlus tagasi lükata. Üles saab laadida ainult ühe faili, nii et kui pead esitama väljavõtted rohkem kui ühest riigist, pane need ühte faili kokku. Eestist pead karistusregistri väljavõtte tellima ka juhul kui pole viimase aasta või paari jooksul sinna sattunudki. Kui tähtaeg on kukkumas, aga välisriigist tellitud karistusregistri väljavõtted pole veel kohal, lae üles tõestus, et oled need tellinud - selle alusel antakse pikendust.

Registrite- ja Infosüsteemide keskusest karistusregistri väljavõte - saab tellida internetist, saadetakse postiga (templiga ja allkirjastatult). See teenus on tasuta. Hiljem tuleb lasta inglise keelde tõlkida. Kuna tõlge peab olema notariaalne, tuleb kasutada vandetõlgi teenust (kontaktid siin). 

NB! Mingil põhjusel soovitavad osad Eesti ametnikud dokumente Välisministeeriumis legaliseerida/apostillida (ja muidugi riigilõivu maksta), Kanada aga legaliseerimist ei nõua, seega jäta legaliseerimine rahulikult vahele. Keskendu ainult sellele, mida Kanada tahab, mitte sellele, mida Eesti mingil hämaral põhjusel soovitab.

"Proof of means of financial support" - pangaväljavõte tõestamaks, et sul on ükskõik mis valuutas vähemalt 2500 CAD'i (esialgseteks kuludeks Kanadasse kolides) + tagasilennupilet või tõestus rahalistest vahenditest selle ostmiseks.

Osadel YP kandidaatidel palutakse läbida tervisekontroll, see tuleb teha vastava arsti juures ja nende nimekirja leiad siit. Kontrollitakse üldist tervislikku seisundit, tehakse vereproov ja kopsupilt. See võtab aega umbes 1,5 tundi ja maksab $305 (arsti vastuvõtt $180, kopsupilt $60, vereanalüüs $65).

Kontrolli passi kehtivusaega (peab kehtima kodumaale jõudmiseni). Taotlemise link siin. Kui pole kindel, kas soovid piirduda ühe aastaga või jääda kauemaks, tasub taotleda uus pass, mille kehtivus niipea läbi ei saa. Sellega tasub aegsasti tegeleda, et saaksid ankeeti märkida uue passinumbri.

Nendesse lahtritesse, mida viisataotluses täita ei saa (näiteks ei tea oma tulevast aadressi või töökohta), kirjuta N/A (või "not applicable").

Immigratsioonile esitatavas CV-s (mida Kanadas nimetatakse resümeeks) ei ole lubatud töötatud perioodide vahele auke jätta - kui olid töötu, märgi "unemployed". Täita tuleb kuu täpsusega. Viisataotlemise protsessis esitatav CV võiks olla üsna lakooniline, sisaldades ainult vajalikku infot. Hiljem kui hakkad Kanadas tööd otsima, pead seda aga täiendama ja täpsemalt lahti seletama, mida igal töökohal teinud oled ja ennast "müüma" (sellest tuleb allpool täpsemalt juttu).

"Port of entry" - kirjuta sihtkoht, kuhu arvad end minevat, kui see hiljem muutuma peaks, ei ole probleemi.

Kui kõik sobib, saad MyCIC kontole Letter of Introduction'i (Port of Entry Introduction Letter), mis tuleb välja printida ja Kanadasse tulles kaasa võtta. Selle alusel antakse piiri ületades tööluba.

Viisa kättesaamise (saadetakse e-mailile) päevast alates on aega Kanadasse sisenemiseks 1 aasta, viisa ise hakkab kehtima alles sisenemisel. Nii WH kui YP kehtivad vaid ühele inimesele, ülalpeetavaid (kaaslast, last) kaasa võtta ei saa (küll aga võib neile turistiviisa taotleda).

Juhul kui saad viisataotlusele eitava vastuse, kantakse kõik makstud tasud sulle tagasi. Selle jaoks ei pea ise midagi tegema, see käib automaatselt.


KUI VIISA KÄES...

Eesti juhiloaga võid olenevalt provintsist sõita 3-6 kuud, pärast seda tuleb kohalikud teha (see on väga lihtne). Kui töötad sellisel kohal, mis ringisõitmist eeldab, pead kohe kohalikud load tegema.

Kontrolli pangakaartide kehtivust! Kui juba Kanadas oled ja Eesti kaarte ei enam kasuta, tasub need kinni panna, et tühja ei maksaks (uue kaardi saab hiljem avada neti teel, kuskil nädalaga on valmis).

Lase hambad üle kontrollida. Reisikindlustus katab hambaravist üsna väikese summa ja sedagi vaid esmaabi tarbeks (valu vms). Hambaravi on Kanadas palju kallim kui Eestis.

KINDLUSTUS

Tervisekindlustus on kohustuslik ja selle puudumisel on piirivalvuril õigus sind riiki mitte lubada. Füüsilise töö riski eest ei ole mõtet juurde maksta, see on sul siin tööandja poolt olemas.

Arvesta, et kindlustus ei kata krooniliste haiguste ravi - võta kodumaalt vajalikud ravimid kaasa (Kanadas haigestudes pead minema walk-in kliinikusse, kus visiiditasu 100-150 CAD + ravimite maksumus).

Kohaliku haigekassaga saad liituda olenevalt provintsist kas kohe või pärast esimese poolaasta möödumist. Kui plaanid kauemaks kui aastaks jääda, tasub seda igal juhul teha - katab rohkem ja ei maksa midagi. Reisikindlustus peab sellegipoolest piiril ettenäitamiseks olemas olema.

PAKKIMINE

Tee igaks juhuks passist koopiad ja prindi välja saatkonnast saadud Letter of Introduction (piiril küsitakse). Juhul kui plaanid leida erialast tööd, võta kaasa haridust tõendavad dokumendid või nende (värvi)koopiad. Üldiselt ei ole siin võõramaise haridusega midagi tarka peale hakata, aga igaks juhuks võiks ju olemas olla.

Kanadas küsitakse tööle kandideerides tavaliselt soovituskirju, neid võiks oma Eesti tööandjalt aegsasti küsida, et ei peaks teda Kanadas olles e-maili teel taga ajama. Otseseid nõudeid pole, aga natuke võiks kirjeldada, millised su tööülesanded olid ja kindlasti peaks jutt kiitusest nõretama. Paljud kirjutavad ise valmis ja lasevad tööandjal asutuse logoga paberile printida ning allkirjad-templid juurde visata.

Kaasa tasub võtta adapter ja pikendusjuhe (et saaksid mitut asja korraga laadida ilma, et teist adapterit vajaksid). Kanadas leiad odavaimad adapterid Dollarama'st, Dollar Tree'st, Winners'ist jne.

Elektrooniline reisiluba ehk eTa tuleb tööviisaga automaatselt kaasa, seda pole vaja eraldi taotleda. See lingitakse automaatselt passiga ja kehtib kas viis aastat või passi kehtivusaja lõpuni, kumb iganes enne kätte jõuab.


KOHALE JÕUDES...

Social Insurance Number (SIN) ehk kohalik isikukood tuleb teha lähimas Service Canada esinduses - ilma selleta ei saa tööd, mobiililepingut ega pangakontot. Vaja läheb tööluba (antakse piiriületusel) ja kohalikku aadressi (see võib ausalt öeldes suht suvaline olla, ka hosteli oma ajab asja ära); numbri saab kohe kätte.

Paremad üürikorterid ja -toad võetakse mõne tunni jooksul, paarist päevast vanemaid kuulutusi pole mõtet vaadatagi. Mööblit ei pea uuena ostma, paljudest kohtadest (näiteks Craigslist'ist) saab seda olematu hinnaga või lausa tasuta (seal on tasuta asjadele lausa oma alajaotus). Samuti on siin palju taaskasutuspoode (thrift store), näiteks Salvation Army müüb kasutatud mööblit.

Mobiililepinguid pakuvad Fido, Koodo, Rogers, Bell, Telus, Virgin jt. Voice mail peab Kanadas kindlasti olemas olema, see seadista enne ära kui tööd hakkad otsima. Sõnumite saatmine on tavaliselt igas paketis tasuta ja seda üle maailma.

Suuremad pangad on Canada Trust (TD), Royal Bank of Canada (RBC), Scotiabank ja Bank of Montreal. Neil kõigil on viisa ettenäitamisel uustulnuka paketid, kus vähemalt esimese poolaasta jooksul ei tule maksta mitte ühtegi tasu ning krediitkaardi saab kauba peale (seda läheb paljudes kohtades vaja, tasub teha). Krediitkaart tasub avada juba sellepärast, et selle toel hakkab kasvama su credit score, mida on väga vaja kui soovid tulevikus kodulaenu või autoliisingut võtta. Credit score on Kanadas elades väga oluline asi!

Esimestel päevadel võtab toidupoes käimine tavapäratult palju aega, kauba valimine ei käi nii automaatselt kui kodumaal. Teada tasub näiteks piimatoodete nimetusi - "Half and Half" on kohvikoor, "Skim milk" rasvavaba piim, "Buttermilk" pett. Piim säilib muideks nädalaid! Odavaimad toidupoed on NoFrills, Superstore ja Walmart. Marketplace IGA, WholeFoods ja Safeway ühed kallimatest.

Dollarama, Dollar Tree etc. - kõik hinnad üks kuni neli dollarit. Need on odavaimad poed, kust osta nõusid, riidepuid, puhastusvahendeid ja maiustusi.

Winners - riided, jalanõud, vihmavarjud, kodukaubad, ilutooted, kohvrid jne heade hindadega.

NB! Töö leidmiseks peab Kanadasse kohale tulema, Eestist e-maili teel õnne proovides erilisi šansse pole. Kanadalased eelistavad iga kell helistamist kirjutamisele, nii et pärast resümee väljasaatmist hoia telefon läheduses.

NB! Tööloal on märge "This does not authorize re-entry" - see tähendab, et tööluba ei garanteeri riiki tagasipääsu, aga reaalsuses ei ole ma kuulnud ühestki juhtumist, kus eestlased poleks reisilt tulles Kanadasse pääsenud, seega pole muretsemiseks põhjust (küll aga peab tööluba alati kaasas olema).

HEA TEADA...

Astmeline tulumaks - mida rohkem teenid, seda suurem protsent tuleb palgast riigile loovutada. Algab 15%-st. Ületunnitöö ja riigipühad tasustatakse 1,5-kordselt (täpsem info siin). Miinimumpalk erineb provintsiti, täpsema info leiad siit.

Resümee - Kanadas ei ole lubatud resümeele lisada vanust, sünniaega, sugu, perekonnaseisu ega pilti. SIN-numbri olemasolu tasub ära märkida, see näitab, et sul on õigus Kanadas töötada, kuid numbrit ennast kirja panna ei tohi (märgi: SIN number available upon request). Kirjuta iga endise töökoha juurde väike kirjeldus, millised olid sinu ülesanded selles ametis, milliseid oskuseid pidid kasutama ja mida oled sellest kogemusest õppinud. Õpi end üles kiitma! Resümee peab mahtuma ühele-kahele lehele.

Cover Letter - käib alati resümeega kaasas. Kirjuta, miks sind just see töökoht huvitab ja mis põhjusel arvad, et sinna hästi sobiksid - rõhuta eelnevat kogemust, vastavat haridust, isiklikku huvi vms. Viita resümeele ("see enclosed" või "see attached") ja avalda lootust, et võiksid tööandjaga peatselt kohtuda. Jäta endast motiveeritud ja entusiastlik mulje!

Cash-back - suuremates toidupoodides saab ostude eest tasudes ka vajaliku summa sularaha välja võtta (kuni 200 CAD). Tuleb lihtsalt kassiirile öelda, et soovid cash-back`i. Summa liidetakse su ostuga kokku, maksad kaardiga, sula saad peo peale.

Steel-toe boots - kõva ninaga turvasaapaid (tähis CSA) nõutakse igal füüsilisel tööl. Saadaval nii kõrgema kui madalama säärega, pakutakse ka lausa tenniseid. Hinnad algavad umbes 75-st dollarist ja leida võib neid näiteks Mark's Warehouse poest.

Käibemaks hinnasiltidel ei kajastu, seega ostub ostetav kaup kassas veidi kallimaks (Torontos 13%, Vancouveris 12%). Toidukaup on maksuvaba.

Jootraha - standard on 15%, sellest vähem jäetakse üldiselt ainult siis, kui tahetakse midagi "mõista anda". Baarist jooke tellides $1 iga joogi kohta. Kaardiga makstes on alati valik, mitu % tahad tip'i jätta, selle jaoks ei pea sularaha kaasas olema. Ka taksojuhid, juuksurid jne eeldavad 15-20% jootraha.

Tax return ehk tulumaksutagastus - tööandja annab aasta alguses T4 vormi, mida sul tagastuseks vaja on. Tähtaeg on 30. aprill - juhul kui riigile võlgu oled, hakkavad pärast seda kuupäeva intressid jooksma, kui võlgu pole ja on lootust midagi tagasi saada, võid teoreetiliselt aasta lõpuni venitada. Taotlus esita elektrooniliselt, täitmine võtab aega umbes 15 minutit.

Eesti numbritele helistamine ja sõnumite saatmine - kui +372 ei toimi, proovi 011372. Sama kehtib ka muude riikide kohta - pane 011 ette.

Töö suusakeskustes - enamasti miinimumpalk + tasuta hooajapilet. Tööd on tavaliselt lihtne leida, kuid majutuse osas keerulisem. Majutus on neis piirkondades ka väga kallis.

Kui oled vanem kui 35-aastane ja WH/YP viisadele enam ei kvalifitseeru, on kaks varianti:
- kohalik tööandja sponsoreerib LMIA või PNP
- kvalifitseerud otse elamisluba taotlema: sel juhul peab olema väga hea keeleoskus (IELTS test), kõrgharidus (peab olema hinnatud WES'is), töökogemus jne.
Federal Skilled Worker (FSW) klassis peab kontol olema ette näidata kindel summa raha, mis peab olema su kontol juba mõnda aega olnud, mitte eelmisel nädalal korraga peale kantud (kahe inimese kohta veidi üle 10.000 EUR) - näha tahetakse viimase kuue kuu väljavõtet. Siin on link, millel saab punktidega mängida ja vaadata, kust neid vajadusel juurde saaks.


KASULIKUD AADRESSID

Elukoha ja/või töö leiad järgmistelt lehtedelt: Kijiji, CraigslistIndeed ja WorkingInCanada. Vancouveri üürikortereid vaata ka: rentBC.

Täpsem info töötamisega seonduva kohta: Workershelp.

Sõprade leidmiseks või inglise keele harjutamiseks kiika MeetUp lehele.

Turistiviisaga (ilma tööloata) Kanadasse reisides tuleb hiljemalt mõned päevad enne reisi algust taotleda eTA. Turistiviisa lõppedes saab seda elektrooniliselt pikendada siit.

36 kommentaari:

 1. Ha ha, päris naljakas :) MIna 63 aastane vanaema lugesin selle teemaga blogi nii hooga ja siis lõpuks ehmatas minu alateadvus, et kuule stopp. Ega sina ometi sõitma kuhugi hakka.......

  VastaKustuta
 2. :) Plaan on ja mõte on peast läbi käinud viimastel aastatel korduvalt. Hetkel on olukord sobiv ja miks mitte see samm teha. Ongi aeg oma sõpru ja sugulasi seal vaatama minna :)

  VastaKustuta
 3. Väga ülevaatlik ja hea. Tänud vaeva nägemast!

  VastaKustuta
 4. Anonüümne8/10/14 11:27

  Tere,
  Mul oleks küsimus Work Permit`i ankeedi osas. Kui mul on ainult 2 aastane töökogemus, kas jätan väljad tühjaks või N/A kõigisse lahtritesse? Kas kõigis lahtrites, millele vastata ei saa peab olema N/A või võib see ka lihtsalt tühjaks jääda?Olen natuke segaduses selle ankeedi kohapealt. Ette tänades!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pane see kaks aastat kirja ja kui ruumi jääb üle, jäta lihtsalt tühjaks. Kui üldse töökogemust ei oleks, peaks N/A panema (ehk kui ankeedis on mõni koht, mis jääbki täiesti tühjaks, täida see N/A-ga).

   Töökogemuse osas oli kuskil lahti seletatud, et see peaks järjepidev olema - kui kahe töökoha vahel on ajalised augud, peaks sinna kirjutama, mis toimus (nt. töötu, õppisid, olid lapsega kodus vms).

   Kustuta
 5. Suured tänud! Letter of Introduction käes. Siinne info taotlusprotseduurist oli igati abiks! :)

  VastaKustuta
 6. Anonüümne18/3/15 15:27

  Kas sa ise tegid selle tax return avalduse Simple Tax websaidi kaudu? Ja kõik sujus jne? Selles mõttes, et said raha tagasi ja maksuamet ukse taha pole koputama tulnud? :D Sest põhimõtteliselt mitte-residendid ei tohiks seda NETFILE varianti kasutada tax returni tegemises, see on ainult kodanikele ja residentidele.
  Maris

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, kõik toimis. Aga me olemegi residendid ju, lihtsalt mitte permanent residendid.

   Kustuta
 7. Anonüümne18/3/15 19:08

  Hmm, ma ise kahtlustasin ka, et see võib variant olla. Loodame siis parimat :)
  Maris

  VastaKustuta
 8. Küsimus kaasavõetava sularaha kohta, kas peaks Eestis raha ära vahetama või eurodega sinna tulema. Äkki tead ka peast, mis see sularaha summa on, mida vabalt saab üle piiri tuua?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lihtsam on vist Eestis vahetada, sest sularaha võib ju saabumise hetkest alates kuskil vaja minna, aga suurt vahet pole. See summa, mida üle piiri võib tuua, on nii suur, et nii palju sa nagunii kaasa ei võta. Mina näiteks võtsin Eestist portsu sularaha kaasa ja avasin kohale jõudes konto Toronto Eesti Ühispangas. Ei hakanud isegi uurima kui palju sellise summa ühest pangast teise kandmise tasu oleks olnud.

   Piiril keegi ei küsinud kui palju raha kaasas on, kontoväljavõtet ka ei küsitud näha (kuigi see on viisatingimustes, et võivad küsida). Lennukis lasti enne maandumist täita väike ankeet, kus üks küsimus oli, et kas teil on kaasas sularaha rohkem kui selle-ja-selle summa eest (äkki 10.000 dollarit? ma ei mäleta täpselt.)

   Kustuta
 9. Mis panka Vancouveris soovitad?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pole aimugi! Mul ju Kanada konto Kanada/Eesti pangas. Ise valiks vist Canada Trust'i, aga see põhineb ainult sellel, et nende automaate on kõige enam silma jäänud (mitte et ma eriti sularaha üldse välja võtaks, nii et see ei ole väga pädev kriteerium otsustamaks, milline parim võiks olla). Sõpradel on igaühel erinevas pangas ja suht rahul paistavad olevat.

   Kustuta
 10. Aitäh et viitsisid seda infot ka teistele jagada. Hoidsin kõvasti oma aega kokku mis oleks kulunud antud researchi tegemiseks. Panin teie blogi ka oma lemmikutesse et jälgida. Tänud igaljuhul ja edu teile edaspidiseks

  VastaKustuta
 11. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Taotlesid viisa vana passiga ja enne riiki sisenemist said uue? Ma arvan, et kui mõlemad passid piirile kaasa võtad, on kõik hästi.

   Kustuta
  2. Nii on, aasta tagasi tulime sõbrannaga, tal oli sama lugu, mõlemad passid kaasas, ei mingit probleemi.

   Kustuta
  3. Mul pigem olukord selline et vana pass läks kaduma. piirile saan ainult uue kaasa võtta.

   Kustuta
 12. Kui nüüd õigesti mäletan siis ega and vanast huvitatud ei olnudki. Küsisid hoopis, et milleks see.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Selge , ehk ei teki probleeme. tänud.

   Kustuta
 13. Anonüümne30/10/16 20:48

  kas karistusregistrist tellin ahriveeritud(terve karistusregistri ajalugu) või siis mitte arhiveeritud?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Minu meelest piisas neile mittearhiveeritust, neid huvitavad ainult viimase paari aasta asjad.

   Kustuta
 14. Hey!

  Kas Sa oskad soovitada, millal oleks optimaalne aeg kandideerida, kui Kanadasse tahan tulla alles 2020? Mis aasta pool-i end lisada, kas 2018? Kui kogu protsess on l2bitud ja k6ik aktsepteeritud, kui kaua antakse aega riiki sisenemiseks, kas 1 aasta nagu austraalia ja uus-meremaa puhul?

  Ait2h! :)
  Mari-Liis

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Liiga vara ei ole mõtet ette teha. Oleneb muidugi sellest ka, kas tahad tulla 2020 alguses või lõpus. Kui alguses, siis võid 2019 aasta esimeses pooles taotlema hakata. Arvesta, et võid positiivse vastuse saada väga kiiresti (aga ei pruugi), seega rohkem kui aasta enne tegelikku sisenemisplaani ei ole mõtet taotleda. Sisenemiseks on aega täpselt üks aasta. Igaks juhuks ütlen, et erandeid ei tehta ja kui su viisa aegub enne sisenemist, siis uuesti sa sama viisat taotleda ei saa.

   Kustuta
  2. Anonüümne31/10/17 18:10

   Mul võttis viisa saamine aastaid, st sa ei pruugi esimese aastaga üldse saadagi, sest pool'ist jagatakse kutseid välja üsna suvaliselt ning kui kandideerijaid rohkem, ei jagu kõigile. Ehk kui 2019 alles pooli lisad, siis tegelikult see ei garanteeri, et 2020ks viisa olemas. Kui oled nõus riskima varem viisa saamisega, siis soovitaks juba praegu kandideerida.

   Kustuta
 15. Anonüümne19/3/18 16:14

  Tere
  Kas Working Holiday puhul on vajalik kaheotsa pilet või võib olla ka ühe otsa pilet ja tõestusmaterjal vajalikust summast, millega osta tagasisõidu pilet?

  Aitäh

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pead lihtsalt tõestama, et kojulennuks on vahendid olemas kui piletit pole. Nad on pileti osas üsna arusaavad, kes see ikka aasta aega ette ostaks.

   Kustuta
 16. Selle esmase viisa taotluse ankeeti täites, kas küsimuse juures:
  Do you have a letter proving one of these organizations will help you plan your trip or find work in Canada?
  Ma vastan JAH ja märgin SWAP Working Holidays?

  Ning teiseks, kas seal on vahet ja kui, siis kuidas oleks kasulikum vastata küsimusele: How long are you planning to stay in Canada? "Temporarily - less than 6 months" ..või.. "Temporarily - more than 6 months."

  Tänud ette! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Esimese küsimuse puhul - kas sul on tõestus, et mingi organisatsioon su Kanadasse aitab? Sellest olenevalt vastagi. Kui ise oma asju ajad (mida tõenäoliselt teed), on vastus järelikult "ei".

   Teine - üle 6 kuu ikka, Working Holiday on aastane viisa.

   NB! küsimused on ankeetides segadusttekitavad, sest üht ankeeti kasutatakse erinevate viisade taotlemiseks. SIna juhindu lihtsalt sellest, mis Working Holiday tingimused on (näiteks ära ütle, et plaanid rohkem kui aastaks jääda, sest see viisa on ainult aastane).

   Kustuta
 17. Kas proof of fundsi võidakse küsida alles riiki sisenedes või ka juba avaldust täites?

  VastaKustuta
 18. Hey ! Nice Blog. Thanks for Sharing Such type of information. Amazing presentation and information is very impressive.

  IELTS Preparation in Pune

  VastaKustuta
 19. Anonüümne28/7/23 11:03

  Tere. Kas need NOC 0, A või B tähised on vahepeal muutunud või kus võiks leida, mis ametid nende tähtede all on?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui guugeldada "NOC canada" tuleb küll vastuseid. Ma ei tea, kas seal on vahepeal ka midagi muudetud, pole mõnda aega silma peal hoidnud.

   https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/eligibility/find-national-occupation-code.html

   https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/eligibility/find-national-occupation-code.html

   Kustuta